Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 57

Wątek: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

  1. #1
    B.Z
    Guest

    legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    To tak jestem szczesliwym posiadaczem 2 legow Samca i samicy no i kiedys zalegly mi sie roztocza bardzzzzooooo brzydkie uszkadzaly miejsca stawow az do krwi . Weternynarz polecil mi Ivimec i odpowiednie rozcienczenie wiec tak zrobilem umylem all i moja mala samiczka dostala poparzenia jej piekna zielona skora stala sie pieklem po prostu ma na sobie wszedzie czarne plamy . Lecz starszy osobnik od niej o ok 2 miesiace nie ma nic . Drugi problem jest jeszcze gorszy . Wiem ze legwany potrzebuja swiatla slonecznego daltego kupilem im zarowke o naziwe " DayLight Blue Reptile Bulb" oraz podawalem witaminy firmy SERA dla jaszczurek i zolwi raz w tygodniu . i Moja mala samiczka dostala prawdopodobnie odwapnienia kosci nie wiem co jest przyczyna przezywam tragedie nie chce jesc nie rusza sie nie wiem co mam zrobic . Czytam ksiazke o Legwanach zielonych i jest tam dieta . Moj problem polega na tym ze nie wime w jakich prporcjach mam jej podawac te witaminy zeby Dostala odpowiednia ilosc wapnia i wrocila do zdrowia . I jezeli mozecie prosze powiedzcie co zrobic z tym poparzeniem skory naprawde jest to psakudne . PLease help me !!!

  2. #2

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    YO!
    Co do roztoczy i poparzen to niestety moge Ci pomoc. A co do drugiego problemu to wydaje mi sie ze ta zarowka to nie jest to co powinno byc. Musisz zaopatrzyc sie w swietlowke emitujaca promienie UVB. Jesli wystapilo odwapnienie to proponuje swietlowke reptiglo 8.0 lub zarowe ultravitalux, to pozwoli na wieksze dawkowanie promieni UV. Co do apetytu to sproboj podniesc temperature lega np. stosujac promiennik podczerwieni. Legwan wygrzewajac sie pod takim promiennikiem jest bardzo dobrze wygrzewany poniewaz promienie podczerwieni sa bardzo przenikliwe, przenikaja przez legwana i nagrzewaja go calego az do kosci, podobno poprawiaja apetyt oraz samopoczucie zwierzat. A co do leczenia MBD to przeczytaj sobie posta Dr Jarka Zajączkowskiego znajdziesz go tutaj- http://terrarium.com.pl/forum/read.p...&i=3076&t=3076
    Zycze powodzenia.


  3. #3

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    Mnie też nacięli na tę żarówkę. Opis jest po czesku, ale w końcu doszedłem do tego, że to jedno wielkie badziewie i tak jak napisał Marblo nie wystarcza dla Legwanów, bo emituje jedynie UVA.

  4. #4

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    O oświetleniu napisał Marblo wiec nie będę się powtarzał. Do tego jeszcze światło zwykłych żarówek, bo promiennik daje go zdecydowanie za mało ( zresztą nie do tego służy ), a Ultra-Vitalux nie może być stosowana dłużej niż ok.10-15 minut co 2 dni z odległości ok. 1 metra. Świetlówki UV mogą być natomiast stosowane równocześnie ze zwykłym światłem zarówek 12-14 godzin. Wtedy nie stosujemy Ultra-Vitalux. Co do leczenia oprócz UV potrzebne jest wapno np. Calcium Pantothenicum ( 1 tabletka w tygodniu zapobiegawczo) lub Calcium Vitrum +D3 ( 1/2tabletki ). Z tego co piszesz choroba jest zaawansowana i czym prędzej zwróć się do dr. Jarka Zajączkowskiego ( jarek.zajaczkowski@terrarium.com.pl ) i poczytaj ten post- http://terrarium.com.pl/forum/read.p...&i=3076&t=3076 . Przy okazji załatw sprawę skóry. Dr. Jarek na pewno Ci coś doradzi. Powodzenia! Rysiek

  5. #5
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    Jaki roztwór Ivomecu zastosowałeś, i w jaki sposób???


  6. #6
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    W jakiej odległości od zwierząt umieściłeś żarówkę grzewczą?
    Czy poza czarnymi plamami na ciele zwierzęcia występują guzki?
    Czy zbadałeś odchody (parazytologicznie)?


  7. #7
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    Czy możesz zrobić zdjęcie i zamieścić np na forum?
    Myślę, że trzeba działąć szybko...........


  8. #8
    B.Z
    Guest

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    1ml/litr wody bylo rozcinczane . Promiennik ok wysokosc ( zarowka ma moc 110W) w odleglosci ok 40 cm (i tu chyba blad lecz zarowka swicila tylko ok.2h dziennie pod zarowka byla temperarura ok 39 stopni ) zarowk niestety taka tylko + ta zooMED'a . Hmm Moze pomoc Witaminy z SERy + dobra dieta ?? duze ilosci wapna ??? Legwan jadl ale wyuglada strasznie jak wrak nie wiem co moze byc przyczyna poniewaz 2 jest OK na nic nie choruje moze to byc przyczyna niewlasciwego traktowania jak byla mala ?? Poleccie Mi diete . Obecnie opieram sie na ksiazce Witolda Borkowskiego i zaczne stosowac sie do tej diety co zalecaja . Musze jush karmic przymusowo nie chce jesc wogule od jakis 2 dni . W ksiazce jest napisane ze trzeba podawac starte warzywa + witaminy i duza ilosc wapna + D3 . to wszytko mam w witaminach . JEszcze cos dodawac ?? Czy to starczy

  9. #9
    B.Z
    Guest

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    Jezeli mozecie prosze was o kontkat na gg 1413620 a wszczegolnosci Osob z Gliwic i Labed (RYSIEK !!!) prosze bo to jets straszne

  10. #10
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: legwan zielony i DUZE PROBLEMY

    Usiłuję dojść przyczyny - czy plamy są tylko na grzbiecie czy także na brzuchu. Jeśli możesz korzystaj z telefonu 0606-838-300
    Temperatura pod żarówką trochę za wysoka - jeśli zwierzę przebywało pod nią dłużej (bezruch, osłabienie) - to może być oparzenie.
    Roztwór Ivomecu OK - pozostaje kwestia zastosowania - spryskiwanie czy smarowanie?
    Teoretycznie przyczyną martwicy skóry może być jeszcze masowa inwazja filarii - nicieni, których larwy wędrują po całym organiźmie i sadawiają się pod skórą. Ivomec mógł je zniszczyć, ale martwe pozostały w ciele wywołując odczyn zapalny i zmianę barwy. Podobne efekty występują po zastrzykach domięśniowych szcz. u kameleonów.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •