Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Program badawczy

  1. #1
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Program badawczy

    Szanowni Terraryści!
    Chciałbym Was i Wasze zwierzęta zaprosić do aktywnego udziału w projekcie badawczym (mojego autorstwa). Praca polega na wykonaniu jak największej ilości oznaczeń jakościowego składu bakterii przewodu pokarmowego gadów (żółwi lądowych, wodno-lądowych, jaszczurek roślinożernych i mięsożernych, węży) i wyznaczenia statystycznego profilu składu flory, charakterystycznego dla zwierząt utrzymywanych w warunkach terraryjnych na terenie Polski. Od 05.10.2003 wyjeżdżam na 2 miesięczną wyprawę do Wenezueli i Ekwadoru. Głównym celem wyjazdu jest zebranie jak największej ilości prób (wymazów, odchodów, badań sekcyjnych) od żyjących tam w warunkach naturalnych (ale też targowiska, ogrody zoologiczne, "farmy gadzie"). Powstanie dwóch "bakteryjnych profili" polskiego i "naturalnego" pozwoli na określenie wskaźnika pochodzenia zwierzęcia - będę szukał gatunków drobnoustrojów "wskaźnikowych" dla naturalnego środowiska. Poza tym będę szukał wyjaśnienia źródeł wysokiego procentu nosicielstwa u gadów bakterii Salmonella spp. Czy w naturze istnieje problem z Salmonella (w jakim %). Czy podczas transportu ten procent się zwiększa? Dlaczego tak wielka liczba gadów nie przetrzymuje warunków transportu (poza oczywistymi nieodpowiednimi warunkami). Poza tym chcę w końcu przekonać się osobiście np. czy młode legwany zielone jedzą pokarm zwierzęcy ))
    Podobne "wskaźnikowe badania" chcę wykonać w odniesieniu do pasożytów (tak zewnętrznych - roztoczy jak i jelitowych (nicienie, tasiemce i przywry). Poszukam gatunków charakterystycznych dla zwierząt pochodzących z natury...

    Jak wziąć udział w projekcie? Proszę Was o wykonanie laboratoryjnych badań bakteriologicznych wymazów z kloaki gadów i wysłanie kserokopii wyników na adres mojego gabinetu. O szczegółach chętnie poinformuję zainteresowanych osobiście lub telefonicznie (0606-838-300).
    Bardzo Wszystkim dziękuję za życzliwość i obiecuję systematyczne informacje tak z wyprawy (zdjęcia i opisy) jak z postępu prac badawczych.


  2. #2

    Re: Program badawczy

    witam
    prosze nakierowac mnie gdzie takie badania moga byc przeprowadzone (weterynarz, sanepid?). jesli jest to mozliwe to najlepiej w poznaniu, jesli to problem to sam poszukam.
    aha i adres gabinetu na który przesylac kserokopie.
    powodzenia

  3. #3
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Program badawczy

    Jak wykonać badania:

    Istotą rzeczy jest pobranie tzw. wymazu z kloaki gada. Wykonuje się to wymazówką z podłożem transportowym do uzyskania w:
    1. lecznicach weterynaryjnych
    2. laboratoriach analitycznych (ludzkich)
    3. w Sanepidzie
    4. w większych aptekach

    Metodyka pobrania samodzielnego:
    Zwierzę należy unieruchomić w rękach tak aby mieć bezpieczny dostęp do kloaki. Sterylny patyczek z wacikiem wprowadza się delikatnie (spiralnym ruchem) na ok 1 cm do otworu kloaki. Po pobraniu umieszcza się pręcik w probówce z podłożem transportowym. Najlepiej jednak powierzyć pobranie próby lekarzowi weterynarii.
    Następnie opisaną próbkę(imię, nazwisko, data pobrania, gat. zwierzęcia, ew. wiek, pochodzenie (hodowla, import, sklep, giełda itp.) należy dostarczyć do laboratorium analitycznego (szpital, sanepid, większe lecznice wet, laboratoria "ludzkie", Zakład Higieny Weterynaryjnej) z prośbą o oznaczenie składu jakościowego jelitowej flory bakteryjnej ze szczególnym uwzględnieniem szczepów Salmonella spp. Przy okazji sprawdzicie swoje zwierzęta pod kątem niebezpiecznego nosicielstwa Salmonelli.

    Kserokopię wyniku bardzo proszę przesłać na adres:

    SPECJALISTYCZNA LECZNICA WETERYNARYJNA
    al. Lipowa 12
    Wrocław 53-124


  4. #4

    Re: Program badawczy- do poznaniaków

    dziękuję za informację,

    Do wszystkich z poznania: czy ktoś wie gdzie w poznaniu jest weterynarz, który pobierze wymaz od gada?? Nie chcę sam eksperymentowac z wprowadzaniem czegokolwiek do kloaki mojego weza.
    thx

  5. #5

    Re: Program badawczy- do poznaniaków

    Jasne: w Starym Zoo pani Grażyna Pabijan. Nie mam pod ręką numeru do Zoo więc musisz sam znaleźć


  6. #6

    Re: Program badawczy

    Doktorze Jarku, do kiedy mozna dostarczać Panu wyniki badań? Jeśli do Pana powrotu z wyjazdu, to nie ma sprawy, ale do 10 pażdziernika nie da rady
    Pozdrawiam
    Natalia
    PS Wiem, że to bardzo brzydko zazdrościć, ale nie mogę sie opanowac i moja natura podróżnika strasznie zazdrości panu tej Ameryki Południowej)))))))


  7. #7
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Program badawczy

    To wyprawa rozpoznawcza.....jeśli się uda, w przyszłym roku będzie następna, następna, następna. Chcę to organizować w ramach PST (jeśli National Geographic może to dlaczego nie inni....). Głównym celem jest obserwacja i badanie gadów, pajęczaków, owadów, ptaków w ich warunkach naturalnych. Opisywanie i przekładanie doświadczenia na dostosowanie warunków terraryjnych do optymalnych dla zwierząt (czyli naturalnych). Wielkie plany, ale moim zdaniem wcale nie niemożliwe do realizacji. Niestety wyjazd na własny koszt - być może to się zmieni...sponsorzy, publikacje itp)
    Proszę, przysyłajcie wyniki niezależnie od tego gdzie będę - wszystkie zostaną odebrane i opracowane..


  8. #8
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Program badawczy - gdzie we Wrocławiu

    Gdzie można zbadać zwierzęta we Wrocławiu:
    1. Specjalistyczna lecznica weterynaryjna - jarosław Zajączkowski ))
    2. Katedra Mikrobiologii wydz. weterynarii AR Wrocław
    3. Klinika Chorób zakaźnych wydz. weterynarii AR Wrocław
    4. inne lecznice weterynaryjne


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •