-
Żeź !!
Wczora na National Geografic leciał film o szerszeniach to są urodzenia mordercy,napadają na pszczele gniazada grupkami tak po 30 osobników te 30 osobników w ciągu 3 godzin potrafi zabić 30 000 pszczół !! potem wybierają larwy i poczwarki i karmią nimi swoje larwy przez pare tygodni aha a przy tej wojnie szerszenie ponosza minimalne straty !!
-
Re: Żeź !!
normalka, daleko szukać nietrzeba w Polsce również kilka sztuk szerszeni potrafi zdziesiątkować pszczoły dzieje się tak dlatego ponieważ zarówno szerszenie jak i osy to owady ''mięsożerne'', pszczelaze stosuja specjalne zabezpieczenia w ''wylotki'' sa wkładane takie kratki dzięki którym pszczołom jest łatwiej się bronić....
Pozdrawiam
Serpent
-
Re: Żeź !!
niewiem co to jest żeź??????????????? :-)
-
-
-
Re: Żeź !!
Faktem jest, że szerszenie są bardzo drapieżne. Mięsa wymagają jednak tylko ich larwy. Dorosłe jadą na glukozie. Ich wady to zagrożenie dla człowieka, niszczą też owoce i korę drzewek w sadach. Robią też dużo dobrego. Przede wszystkim tak jak i osy i pszczoły zapylają kwiaty (w bardzo dużych ilościach). Po drugie zabijają tak wiele "szkodników", że ich "dodatkowa" działalność jest tylko marginesem.
Zwróćcie też uwagę, że programy popularnonaukowe (jak i wiele artykułów w prasie) opieraja się na sensacji by przykuć uwagę widza. Doskonałym przykładem są właśnie filmy o owadach, gdzie kreuje się je na urodzonych zabójców itp. itd. Jak żywo przypomina to w dużym stopniu sytuację z filmu "Lemur zwany Milo".
PS. Właśnie startuję z hodowlą królowej szerszenia. Zobaczę co z tego wyjdzie (choć sądzę, że raczej nic).
-
Re: Żeź !!
(a nie lemur zwany Rollo??)
-
Re: Żeź !!
Dark Raptor masz szerszenie ??
-
Re: Żeź !!
Jeden z japońskich gatunków pszczół broni się przed szerszeniami i to bardzo skutecznie. Polega to na tym, że jak w pobliżu gniazda os znajdzie się szerszeń "zwiadowca" (szukający ofiar) pszczoły te uciekają do gniazda. Gdy szerszeń zbliża się wyalatyją całą grupą i obsiadają napastnika. Pociarają odwłokami o szerszenia i jego temperatura wewwnętrzna wzrasta. Szerszeń ginie z "przegrzania".
-
Re: Żeź !!
Dokładnie. Pszczoły wykorzystują bardzo niewielkie różnice w wytrzymałości termicznej pomiędzy nimi, a szerszeniami. Cały rój decyduje się zaatakować zwiadowcę, dzięki czemu reszta szerszeni nie dowiaduje się o bliskiej obecności ula.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum