-
Re: Zajadła dyskusja i morał...
Witam.
W Polsce jest jeden duży problem, otóż ludzie nie mają pojęcia jak działa jad, jak silnie działa i że nie można rozdzielać pomiędzy gatunkami słabo, średnio, silnie toksycznymi. Każdy wie jak bardzo popularne są węże z rodziny Trimeresurus , oczywiście mowa o podgatunkach albolabris i stejnegeri, chodzą opinie, iż węże te nie stanowią zagrożenia dla życia człowieka, ktoś usłyszał że znajomego ukąsił ale nic poza opuchlizną nie było , a to bardzo błędny tok myślenia. Powiedzy otwarcie - jad Trimeresurus stejnegeri nie jest jadem silnie toksycznym ale wystarczająco silnie aby zabić dorosłego człowieka lub spowodować poważne komplikacje zdrowotne, hemotoksyny trimeresurus stejnegeri który ukąsił chłopaka ma potencjał równy temu jaki posiadają węże takie jak Crotalusy czy Bitisy - nie ma co ukrywać , trzymanie trimeresurusa to teoretycznie to samo co trzymanie innych węży znanych jako śmiertelne jadowite (crotalidae, viperainae). Trzeba mieć świadomość, iż nie koniecznie trzeba być uczulonym aby hemotoksyna popularnej bananówki spowodowała zgon lub inne ubytki zdrowia , ukąszenie chłopaka było przykładem i przestrogą dla ludzi myślących o jadowitych wężach, to nie są żarty. Gdyby tego było mało, Trimeresurus stejnegeri posiada nieco słabszy jad niż albolabris, choć w przeciewieństwie do niego - może zawierać sladowe ilości neurotoksyn w ogolnie hemotoksycznym charakterze swego jadu.
Sam jad Trimeresurus alboalbris jak i stejnegeri to przede wszystkim toksyny znane jako prokoagulaty a w szczególności aktywatory protrombinowe - jeżeli ktoś chciałby zagłebić sie bardziej w toksykologie to zapraszam na moją strone internetową
PS. jeżeli ktoś myśli że silnie jadowitymy wężem jest Crotalus durissus to jest w błędzie i to ogromnym, a w Polsce prawie nikt nie wie, iż Crotalus durissus to bardzo błedna precyzja gatunku poniewąż konieczne jest wyszczególnienie dokładne podgatunku , rzadko spotyka sie inne odmiany niż Crotalus durissus durissus, dla przykładu Crotalus durissus unicolor jest słabiej jadowity niz T.alboalbris czy T.stejnegeri
Już niedługo ukaże się pubikacja mojego autorstwa na temat Trimeresurus albolabris, gdzie będzie moża zapoznac się z konkretnymi informacjami na ten temat, oraz ukaże się artykuł na temat hemotoksyn wraz ich analizą.
Pamietajmy, że toksykologia to bardzo skomplikowana dziedzina i badania na ten temat jak i poznanie oraz analiza jadu węży jest już znacznie rozwinieta ale pozostaje wiele do poznania.
pozdrawiam
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum