Rubryka Zwierzęta i my, tytuł "Ptasznik - niebezpieczny i fascynujący", Claudia, Tomasz Kostrzewski
>>Ten poruszający się bezszelestnie bohater horrorów w wielu z nas wywołuje dreszczyk strachu. Jednak ma on swoich miłośników, którzy uczynili z niego domowe zwierzątko.
Jest szybki, wytrwały i podstępny. Ptasznik, inaczej zwany tarantulą, nocą wyrusza na łowy. Poluje na owady, drobne gryzonie, pisklęta (stąd polska nazwa ptasznik), jaszczurki. Tarantule na ogół nie przęgą sieci, lcz napadają ofiary znienacka. Niektóre gatunki ukrywają się w norkach, a ich wylot zasnuwają pajęczyną. Kiedy przyszła zdobycz nadpnie na otwór, wprawiając sieć w drgania, jest to dla ptasznika sygnał do ataku. Wbija w zwierzę pazury i wstrzykuje paraliżujący jad. Zawiera on enzymy trawienne, rozpuszczające wnętrze ofiary. Płynny pokarm pająk wsysa do działającego jak pompa żołądka. Życie samca ptasznika jest krótkie i podporządkowane spłodzeniu dzieci. Gdy mu się to uda, wkrótce umiera. Samica dożywa nawet trzydziestu lat. Akt miłosny jest bardzo niebezpieczny dla zdesperowanego kochanka. Instynkt drapieżcy jest u płci pięknej tak silny, że czesto samiec ginie podczas kopulacji, ugodzony kolcem jadowym wybranki jest potem przez nią zjadany. By uniknąć śmierci, stara się unieruchomić szczękoczułki partnerki. Pajęczyca składa około tysiąca jaj, które otacza kokonem. Tylko około 2 procent małych pajączków osiąga wiek dojrzały, głównie z powodu częstych okresów linienia (cztery razy do roku), podczas których ptasznik pozbywa się starego pancerza. Nim wytworzy nowy, jest bezbronny i pada łupem mrówek i ptaków.
Tarantule i ludzie
W ostatnich latach wzrasta liczba hodowców ptaszników, są wśród nich amatorzy mocnych wrażeń, dla których obcowanie z tym drapieżcą jest podniecającą przygodą. Również w Polce tarantule można kupić w niektórych sklepach zoologicznych, trzeba jednak z tym zwierzęciem obchodzić się bardzo ostrożnie, najlepiej by nie opuszczało terrarium. Groźne są nie tylko kolce jadowe, ale też maleńskie włoski, którymi pokryte jest ciało tarantuli. Pocierając odnóżami o odwłok pająk "rozpyla" je wokół. Jeśli dostaną się do dróg oddechowych, mogą je podrażnić. Ptasznika karmi si głównie muchami, świerszczami, karaluchami, jednak w czasie wylinki trzeba uważać, by owady nie zaatakowały pozbawionego pancerza prześladowcy. W pomieszczeniu, w którym znajduje się terrarium. musi być ciepło (25 stopni Celsjusza) i wilgotno, trzeba zatem rozpylać co jakiś czas letnią wodę.<<