Odstępy między wylinkami zależą od:

temperatury (optymalna dla S. gastrica to 25-30 stopni)
pokarmu (jeśli karmisz modliszki obficie nie ma problemu)

Modliszka przed wylinką staje się mniej ruchliwa i zaczyna ustawiać głową w dół, prostując odwłok. Trwa to wszystko dosyć krótko.

Na pronotum zaczyna pojawiać się wypukłość, w tym samym czasie modliszka staje się nieco matowa - jeśli na tym etapie coś ją zaatakuje, jest na ogół bezbronna. W takim stanie nie wolno jej ruszać.

Odstępy miedzy wylinkami zwiększają się w miarę wzrostu owada.
Jeżeli przyjmiemy za 1 wylinkę, tę którą modliszki przechodzą wylęgając się z kokonu samice przechodzą 9 a samce 8 wylinek.
2 wylinka powinna nastąpić jakieś 10-14 dni po wylęgu, następne po kolejnych 7-10 dniach. Jeśli karmisz owady obficie, możesz liczyć, że każdą kolejną wylinkę będą przechodzić po okresie dłuższym o 1-2 dni od poprzedniej.

Najlepiej notuj kolejne wylinki, poszcególnych odobników. Przyda Ci się, przy następnym pokoleniu.

Kiedy nauczysz się już przewidywać wylinki możesz na 1-2 dni przed wylinką zwiększać wilgotność (normalnie nie pryskaj w ogóle, przed wylinką spryskuj niezbyt obficie pojemnik w którym jest owad) - ktoś napisał w opisie zamieszczonym na tej stronie że modliszki dużo piją (być może i tak) - ale nie musza tego robić.....

Gdy międyz wylinkami nie będziesz utzrymywał większej wilgotność, owady bedą mniej narazone na infekcje grzybami, ale za to bedą bardziej brązowe lub czerwone. Zasada jest taka, że u gatunków u których kolor nie jest zdeterminowany, osobniki trzymane w większej wilgotności będą bardziej zielone od pozostałych - dotyczy to także S. gastrica.