Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w regale..

  1. #1
    Łysek
    Guest

    FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w regale..

    Z uwagi na czeste pytania dotyczace myszy postanowilem umiescic tego posta
    Hoduje myszy dla swoich podopiecznych oraz dla wezy znajomych. Sklad mojej hodowli znajdziecie ponizej, ale na poczatku odpowiem na kilka znaczacych i powtarzajacych sie pytan:

    Myszy smierdza
    Nieprzyjemny zapach jest spowodowany przez samce. To wlasnie one laza po nasyzm zbiorniku i opsiukja co sie da. Aby wyeliminowac nieprzyjemny zapach nalezy pozbyc sie samcow (ja osobiscie zostawiam zawsze jednego samca na 10-13samic i samiec sobie radzi bardzo dobrze).

    Mam dorosłe myszy a one się nie rozmnażają
    Jeśli ktoś ma np. jednego samca i od dłuższego czasu nie miał potomstwa warto wymienić tego samca na nowego ponieważ może sobie już nie radzić z samicą/mi. Jeśli po wymianie okaże się że dalej nic wtedy należy zacząć wymianę od samic(y)

    Samica zjada młode z miotu
    Najczęsciej zdarza się to przez niedobór wody lub jedzenia. Ja osobiscie zalecam do mieszanek zakupionych w sklepie wsypac kilka deko pokarmu dla psow oraz od czasu do zcasu dac myszkom owoce i warzywa. Myszy musza miec oczywiście stały dostęp do świeżej wody.
    Następnym czynnikiem może być stres spowodowany przez za duże ingerencje człowieka w ich pobliżu, przegęszczenie itp.
    Zawsze polecam oddzielanie ciężarnych samic do osobnych pojemników na czas ciązy i wychowania młodych co spowoduje iż samica nie będzie niepokojona przez inne myszy i w spokoju odchowa młode.
    Kolejnym powodem zjadania może być osłabienie lub jakaś choroba młodego [oseska] Myszy już takie są że same zabijają i zjadają młode które skazane są na śmierć.


    Moja hodowla sklada sie z kilkunastu myszek.
    Obecnie tez przewidziałem konstrukcje do dalszej hodowli mysz...


    Jak widac konstrukcja przewiduje 22boksy kazdy z nich 15x20x15 oraz 2 o wymiarach 15x20x30 (wys/gl/szer) obecnie nie mam w sumie tylu mysz ale musze je rozmnozyc dlatego zaprojektowalem sobie taki estetyczny pojemniczek Planuje tak wykozystac te boksy:
    Oto jakby to wygladalo:


    2szt. - dla samcow [boksy mniejsze]
    2szt. - dla dorastajacych myszek (od 3tygodnia w zwyz) [boksy wieksze]
    20szt - dla doroslych samic


    W razie jakby przychowek nie mial miejsca do odchowu przeznaczam jeszcze przystosowana przeze mnie szafe z dwoma miejscami dla samic i samcow o wymiarach ok 50x40x150 (wys/gl/szer) tak wiec jak w jednym nawet dniu bede musial dodzielic matki i np. 100wychowankow to nie bedzie problemow
    Oto szafa:


    I co myslicie o mojej przyszlej hodowli? Poki co to projekt z boksami jest w fazie przemyslen, a szafa na razie uzywana przez 3samce(na dole) i 7samic pozostale mam w domu (odchowuja mlode -kazda w osobnym faunabox'ie)
    Do dalszej hodowli na poczatek przeznaczam
    2-dorosle samce
    9-doroslych samic
    4-mlode samiczki ( 16dni)
    Mam jeszcze:
    7-oseskow 3dniowe - z tego miotu tez wszystkie samiczki beda przeznacozne do hodowli
    A wiec mozna powiedziec ze bede mial hodowle zlozona z 22mysz w roznym wieku poniewaz reszta (28samcow) jest hodowana w osobnej szafaie i przeznacznna do skarmiania w pierwszej kolejnosci aby pozbyc sie zapaszku

    I co sadzicie o moim rozwiazaniu i przyszlym regale na myszy


  2. #2
    mordd
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w regale..

    1. Mam ponad 50 samic, odchowałem wiele pokoleń i nigdy ich nie oddzielam - wszystkie wychowują młode w grupie. Stresem jest właśnie ich oddzielanie i ponowne włączanie do grupy a nie trzymanie razem - to są stadne zwierzęta. Moim zdaniem małe pojemniji są zupełnie zbędne..... Poza tym wybrałeś najgorszy istniejący materiał na pojemniki - nie ma jak wyszorować, zdezynfekować i wchłania zapachy.
    2. Śmierdzą wszystkie myszy bo ich mocz ma nieprzyjemny zapach, samce śmierdzą po prostu o wiele bardziej niź samice ze względu na znaczenie terenu- nie ma się jednak co łudzić, że zmniejszenie ilości samców da efekt braku zapachu...ograniczy go jedynie nieco.
    2. Kilkanaście samic na 1 samca to za dużo, niektóre dają sobie radę, ale większość nie. Maksymalnie 8 samic, optymalnie 5 na 1 samca - te ilości sprawdzone są na tysięcznych przykładach.
    3. Ja polecam wogóle nie kupować w sklepie mieszanek a granulat dla psów podawać ZAMIAST nich a nie jako dodatek. Granulat dla psów to między innymi zmielone zboża + inne składniki. Warzywa, owoce dla urozmaicenia jak najbardziej...... To właśnie dieta (mieszanka w sklepie, jakbytam nie namieszali to same zboża z odrobiną słonecznika) jest najczęściej przyczyną wcinania młodych i ich małej ilości. Poza tym są drogie i zupełnie nie warte swojej ceny. Za 2 zł w supermarkecie można kupić psi granulat, nie najlepszy, ale i tak o niebo lepszy od tych mieszanek. Dla normalnego tzn zgodnego z możliwościami myszy rozrodu konieczne jest ponad 20% białka w diecie - tyle zazwyczaj nie mają tańsze granulaty, dodawanie do niech zbóż (mieszanki sklepowe) jeszcze zmniejsza te ilość do poziomu głodowego...

  3. #3
    ayeek
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w regale..

    Jeśli chcesz zrobić jedną dużę konstrukcję ze szkła, będzie troche ciężka(z uwagi na wielkość, bedziesz musiał użyć szkła min 6mm). Może lepiej jest zrobić dwa mniejsze takie "pojemniki"(z szyby np 4mm)? Łatwiej będzie transportować (do sprzątania).Wysokość rozumiem 15cm? Będzie dobra wentylacja, ale będziesz musiał to czymś przykryć. Pomyśl, jak zamontujesz poidełka? Nie będzie łatwo...
    Muszę przyznać, że pomysł jest ciekawy, i "przyjazny" dla zwierzaków(jeśli oczywiście w tych małych boksach będziesz trzymał po jednej samicy). Myślę, że po drobnych usprawnieniach będziesz miał czystą i wygodną hodowle.

    Podsumowując: świetnie, że ktoś w końcu o karmówce pomyślał. Łysek, konstruuj dalej! Może wymyślisz coś uniwersalnego "dla wszystkich"!


  4. #4
    Łysek
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w regale..

    a wiec odpowiadam na wasze posty

    Szafa w ktorej trzymam myszy jest pokryta do polowy wysokosci folia w plynie (3 warstwy) ktora dala znakomita powloke do dezynfekcji, sprzatania etc.
    Co do samcow to u mnie samce sobie zupelnie radza z samicami ale oczywiscie nie przecze mord ze moze bede musial wymienic sie ze znajomym na niespokrewnione samce do dalszej hodowli.
    Co do ograniczenia liczby samcow w zwiazku ze znaczeniem terenu to oczywiscie nie zredukujesz zapachu bo samice tez go maja ale wsadz na 2dni samca i samice (osobno) do pojemnikow i wsadz po tych dwoch dniach nosek
    U samicy po takim eksperymenice bedzie nadal swiezo... troszke bedzie oczywiscie czuc mysza ale znacznie, znacznie mniej niz u pojemnika z samcem... dlatego w pierwszej kolejnosci daje samce do skarmiania...

    A teraz kolejny post...
    Do budowy tej szafy najprawdopodobniej uzyje szkla 8mm bo mam troche takich szyb na zbyciu ale jeszcze zastanawiam sie nad OSB ktore bym powlekl folia w plynie (kilkkoma warstwami) Ale o tym jeszcze na razie mysle
    Co do poidelek to beda zamontowane oczywiscie ale ich rodzaj zalezy od materialu jaki wybiore... jesli bedzie to szklo to poidelka kulkowe na przyssawke i po problemie A jesli wybiore OSB to poidelka beda rowniez wewatrz tyle ze montowane na haczyki...

    Oczywiscie wyrazilem tylko swoje przemyslenia bo pewnie kazdy ma swoja koncepcje na hodowle i oczywiscie moze sie nie zgadzac ze mna...
    Jak cos to oczywiscie piszcie co byscie zmienili, poprawili etc... te rady sie przydadza na pewno!


  5. #5
    mordd
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w regale..


    Ja bym poprawił tą folię - i tak zostanie zgryziona. Taki pojemnik to dużo pracy, kasy i za pół roku do śmieci....
    Przy kilkunastu myszach na prawdę jeden samiec więcej nie robi różnicy - robi ją, gdy ktoś ma myszy w parach lub bardzo małych grupach - wtedy redukcja samców ma sens, ale ty chyba nieco za bardzo ją zredukowałeś....pomijam zupełnie spokrewnienie myszy, wynikające z faktu wspólnego tatusia - co pokolenie trzebaby kupić nowego. Skarmianie samców w pierwszej kolejności jak najbardziej, ale jednak przemyśl mniejsze, stałe grupy a nie harem kilkunastu samic.
    Na prawdę nie rozumiem tego systemu z wyjmowaniem samic- tracisz ruję poporodową, stresujesz je łączeniem z resztą grupy i masz mniej młodych od każdej samicy - gdybyś tego nie robił mógłbyś mieć te same ilości od mniejszej ilości samic...dla mnie dziwne. Nie ma to jakiegokolwiek uzasadnienia bo doskonale odchowują młode w grupie. Im mniej się tam grzebie i przekłada tym lepiej się rozmnażają - poprostu łączy się grupę i przez rok nic nie zmienia (ewentualnie usuwa się agresory i słabe), ot i cała filozofia.
    Dla takich grup poidła powinny być spore - przyssawki odpadają, po kilku tygodniach będą do śmieci, od razu przemyśl inne montowanie. Poza tym jeśli sięgną (a sięgną na pewno) to gumowe przyssawki pogryzą.

  6. #6
    pawlow
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w rega

    Bardzo podoba mi się ten pomysł. Równierz hoduje myszy, ale na dużo mniejszą skale i uważam, że oddzielanie jest najkorzystniejsze. Z reguły po 1-2 tygodnia znów je łącze. Jeżeli wszystkie naraz siedzą to można trafić na samice/samca z jakąś wadą genetyczną. Miałem ostatnio taki przypadek, że jedna samica zagryzała wszystkie młode, swoje i innych myszy. Od tego czasu oddzielam, i nie mam jakiegoś znacznego spadku populacji. Poza tym do mniejszej hodowli lepiej chyba dać troche wytchnienia samic

  7. #7
    Saurus
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w rega

    Powinno sie z tego tematu zrobic jakies FAQ o hodowli myszy


  8. #8
    mordd
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w rega

    Kilkanaście samic to już nie "mniejsza hodowla" Jeśli łączysz je po 1-2 tygodniach, to rozumiem, że to 1-2 tygodnie od odzielenia młodych? Czyli następny poród masz minimum 5 tygodni później niż bez odsadzania.... Czyli 2 razy mniej młodych w roku (a nawet gorzej, powody -> snakes.pl)..... trochę wytchnienia to złe sformuowanie - fizjologia tego gatunku jest taka, że krycie następuje zaraz po porodzie, jedynie w skrajnie złych warunkach samice nie są w tym czasie pokrywane. One wytchnienia nie potrzebują bo to nie jest "nadużywanie" samic. Te, które rodzą rzadziej rodzą mniej młodych - udowodnione i uzasadnione w 100%. O tym, czemu rozdzielać nie warto i nie należy szerzej na www.snakes.pl - na podstawie sensownych źródeł, dodatkowo u mnie sprawdzone w praktyce. Na prawdę nie warto. Starsze niż roczne samice i tak nie nadają się do rozmnażania a takie, które w tym wieku mają za sobą intensywne porody raz za razem są w dobrej kondycji i absolutnie nic im nie jest - w razie czego moźna im zafundować należną emeryturę, wcześniej nie ma potrzeby. Oczywiście to wszystko gdy zapewnia im się godziwe warunki i żarcie.....
    "trafić na samicę z wadą...." nie jest żadną sztuką odnalezienie takiej w grupie kilku samic. Też miewałem takie lewe i bez trudu je odnalazłem.

  9. #9
    Cathycash
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w rega

    ja rozumiem że w takiego typu hodowlach chodzi przede wszystkim o wydajnosć.... czyli jak największą ilość pozyskanych młodych, ale dla samicy, ciąża za ciążą nie jest czymś specjalnie korzystnym dla zdrowia.

    Samica karmiąc jedne młode, już 'wytwarza' w swoim ciele następne. Poprzednie ledwo odejdą (albo i nie, zależy jak kto oddziela, ja staram się jak najpóźniej) już rodzą się następne.... samicę do wycięcza.

    Jeżeli możemy to starajmy się trzymać ciut więcej samic, a pozwolić im trochę odetchnąć....

    Chyba lepiej jakość niż ilość?

    zdanie hodowcy całkowicie 'zagryzowanego' ;] (choć może niedługo to się zmieni.... )

  10. #10
    pawlow
    Guest

    Re: FAQ Myszy-odp. na pytania oraz Propozycja hodowli w rega

    Co do "lewych myszy" to zabrakło mi doświadczenia żeby je wyeliminować To było zaraz na początku mojej przygody z myszami i straciłem w jedną noc 22 młode (2 mioty- jeden 8 i drugi 14!!), co stanowiło jakieś 2/3 mojej poplucji. Dopiero przy następnym zlokalizowałem sprawczynie. Co do "dawania wytchnienia" nie kłóce się, nie jestem pewnie swoich racji. Jednak ja pozostaje przy swoim, przynajmniej na razie. Hodowla zaspokaja moje potrzeby w zupełności, zobaczymy co będzie później....

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •