Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

  1. #1
    pietrek3
    Guest

    terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    co jest niezbędne?? planuję dwie samice i jednego samca. Oprócz korzenia i jakichś kamieni, kryjówek, to: jakie podłoże?? jak rozwiązać sprawę oświetlenia?? jak ogrzewania?? czy można zastosować coś, co by mi wyłączało ogrzewanie jak temperatura będzie odpowiednia(jakiś termostat)?? czy o czymś waznym zapomniałem?? czy terra o wymiarach 75x40x50 wystarczy? układ poziomy. proszę także o jakieś przybliżone ceny tego wszystkiego,


  2. #2
    mantid
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    Wielkosc terra wystraczy.
    Jako ogrzewanie i zarazem oswietlenie wystarczą zwykłe żarówki o mocy 60W (myśle, ze 2 bedą ok) - jesli sam zmontujesz oprawki to nei powinno Cie to kosztowac więcej niż 30 PLN.
    Jesli temperatura w pokoju, wktórym bedzie terra nie spada ponizej 19-20 stopni nie ma potrzeby dodatkowego dogrzewania (i termostatu) - zarówki absolutnie wystarczą...

    Dobrze jeśli wśród kamieni znajdzie się kawał wapienia... gekony chetnie go liżą.
    Jako podłoże ja polecam drobny piasek... (ale zdania na temat tego podłoża sa podzielone).


  3. #3
    vida
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    Mam troszkę wieksze terra a wnim 2 samice i 1 samca - dorosłe. Ogrzewanie mam dwojakiego rodzaju: płyty grzewcze pod podłożem (które użuwam tylko zimą i jeśli jest bardzo zimno - temperatura tych płyt jest regulowana czasowym wyłącznikiem czyli mogę zmniejszać lub zwiększać czas kiedy grzeją lub nie. Oprócz tego żarówka 60W UV - ona świeci przez cały dzień i w lecie wystarcza sama żarówka. Jeśli chodzi o podłoże to juz na forum nieźle się nagadałam ponieważ moje gekony-okazy zdrowia mają podłoże z większych i mniejszych kamieni zmieszanych z piaskiem i żwirkiem (tak jak w warunkach naturalnych). Przez okres mojej hodowli czyli 3 lata nigdy gek mi się nie zapchał. Jeśli jeszcze coś moge ci pomóc to pytaj


  4. #4
    pietrek3
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    czy lepiej zamontować kinkiet na żarówkę, czy zwykła oprawkę? możesz mi podać link do tego tematu o podłożu?? w zimę mam ogrzewanie centralne z regulowanym ogrzewaniem (takie kręcidełko z cyferkami od 1-5), więc chyba nie będę miał problemów z utrzymaniem temperatury, tak?? macie zdjęcia swojego terra?? i bardzo ważna sprawa, co robicie z gekonami, gdy musicie wyjechać np.na dwa tygodnie z rodziną na wczasy, co z nimi robicie gdy nikogo nie ma w domu??


  5. #5
    vida
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    Niektórzy używają tylko samej żarówki i to też powinno wystarczuć (ja mam w oprawce) ogrzewanie podłogowe zrobiliśmy z teko powodu że mam dosyć zimny pokój i jeszce jednym powodem jest to iż po obfitym pokarmie gek kładzie się całą objetością brzyszka na ogrzanej części i w ten sposób pomaga sobie w trawieniu.
    Jeśli chodzi o wyjazdy to gekony są chyba najbardziej mało wymagającymi gadami-zapasy pożywienia zachowują w ogonie i to im pozwala przetrwać długo bez pożywienia. Przed wyjazdem możesz wrzucić np.10 świerszczy i spoko wyjechać na miesiąc jest tylko mały problem z wodą (choć mało piją) to woda wyparowuje z miseczki i wtedy należy pomyśleć o większej ilości pozostawionej wody albo poprosić kogoś kto zostaje o dolewanie wody. aha jeśli chodzi o tą oprawkę to ja mam tak zrobione, że jej wogóle nie widać ponieważ tylną ścianę terra mam zrobioną z pomalowanej pianki (wygląda jak skały) i oprawka jest schowana w tej piance(pianka na regipsie) a kabel za regipsem przez małą dziurkę w terra na zewnątrz.


  6. #6
    pietrek3
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    ogrzewanie podłogowe to znaczy mata grzewcza?? a ile bez dolewania wody może wytrzymać??


  7. #7
    pietrek3
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    ??


  8. #8
    mantid
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    Długo, generalnie jeśli masz oświetlenie/ogrzewanie podłaczone do timera, i wrzucisz spora ilosć pokarmu, to mozesz zostawić gekony na dwa tygodnie i nic im się nei stanie. Przed wyjazdem wstaw im wiekszą niż zwykle miseczkę z wodą i bedzie ok.


  9. #9
    MuDvAyne
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    a ja mam pytanie czy uzywacie lamp uvb ??? bo piszecie o ogrzewaniu i oswietleniu ale nikt nie wymienil uvb...troche to drogie i nie wiem czy kupywac :/jak one i tak w dzien sie chowaja przed tym swiatlem (dopiero zabieram sie do kunpna geka)


  10. #10
    pietrek3
    Guest

    Re: terrarium dla Lamparta + wyposażenie

    masz taki sam problem jak ja... a czy napewno chcesz kupic sobię tego gekona? bo ja rozważam jeszcze inne jaszczurki o podobnych wymaganiach, tylko na przykład aktywne w dzień...

    jakby co to GG: 1629881


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •