-
Znalezione ale ciekawe ;-)
Zabójcze maleństwa
Skorpiony w internecie. 21 - letni mieszkaniec Głuszycy oferował do sprzedaży malutkie skorpiony cesarskie; nie miał jednak żadnych zezwoleń ani certyfikatów które otrzymałby kupując legalnie egzotyczne zwierzęta. Tymczasem ten gatunek skorpionów objęty jest ochroną prawną i wymieniony w Konwencji Waszyngtońskiej. Na jego trop wpadli funcjonariusze Sekcji do Walki z Przestępczością Gospodarczą wałbrzyskiej policji.
W jego mieszkaniu znaleziono 11 skorpionów i dwa pająki, najprawdopodobniej ptaszniki.
Mężczyzna wyjaśnil, ze parę miesięcy temu kupił pająki i dorosłego skorpiona w wałbrzyskim sklepie zoologicznym. Jak się okazało, była to ciężarna samica, która urodzila 10 młodych.
Zwierzęta przebywają obecnie we wrocławskim zoo, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.
-
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
Mógł im powiedzieć że pająki to kątniki a skorpiony to straszyki australijskie :P przy ich wiedzy duża szansa że by uwierzyli :]
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
aaaaa ale jaja... wałbrzyska prokuratura nareszcie cos zrobila
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
Witam,
A za co maja go skazac ?????????????????????????????????????????????????? ???
Za brak certyfikatu lub swiadectwa pochodzenia ????????????????????????????????
PG musi sie stuknac w czolo. Gosc bedacy osoba fizyczna nie prowadzaca dzialalnosci gospodarczej a bedacy jedynie prywatnym kolekcjonerem, nie ma obowiazku posiadac dokumentow pochodzenia zwierzat. Moze zostac ukarany, ale nie za brak dokumentow lecz za niezgloszenie zwierzat do rejestru w Starostwie. Poza tym, NA 5 LAT ?????????????? POWIEDZCIE GDZIE W POLSKIM LUB UNIJNYM PRAWIE JEST PRZEPIS, ZE ZA NIEZGLOSZENIE DO REJESTRU MOZNA SKAZAC KOGOS NA 5 LAT POZBAWIENIA WOLNOSCI. SKANDAL!
Pzdr.
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
Aha, bezkręgowcow sie nie rejestruje, a nadwyzki hodowlane (zwierzat ujetych w aneksie B) mozna zbywac bez ograniczen, nawet za posrednictwem aukcji internetowych. Czyli moga mu zrobic WIELKIE G........... Chyba ze dostanie wyrok skazujacy a potem ktos mu powie "przepraszam, ale nie znalismy sytuacji prawnej". NIEZLA PARANOJA.
Pzdr.
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
No widzicie kochani dobrze znać swoje prawa ;-)
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
kymon nie masz racji:
art. 128 pkt 2d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody mówi:
"Art. 128. Kto:
2) narusza przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące
ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin
w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez:
d) oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub
pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publicznie
w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie
lub przewożenie w celu zbycia
okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt,
— podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Przepisy prawa Unii Europejskiej to o których mowa to:
-Rozporządzenie Rady (WE) Nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
-Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1808/2001 z dnia 30 sierpnia 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące wykonania rozporządzenia Rady WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
-Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1497/2003 z dnia 18 sierpnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Wynika z nich, że handel okazami chronionymi jest dozwolony na terenie UE. Jedyne warunki to: zwierzęta nie mogą pochodzić z odłowu (potrzebne są wtedy dodatkowe zezwolenia), muszą pochodzić z legalnej hodowli (być uważane za urodzone i wyhodowane w niewoli)!
W tym ostatnim przypadku legalnej hodowli, stado hodowlane musi być utworzone zgodnie z przepisami prawa. Musimy uzyskać świadectwo urodzenia w niewoli pozyskane od weterynarza.
art. 128 pkt 2d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody obejmuje również osoby, które kupują. A więc wobec nich będzie można spróbować zastosować kodeks karny
pół roku walczyłem w sądzie - skończyło sie na niskiej szkodliwości, ale z 4 przesłuchania na komendzie i 3 rozprawy w sądzie mam za sobą, straciłem tez 16 małych kędziorów - poszły do zoo
do tej pory w całej Polsce sprawdzają legalność zwierząt, z miesiac temu byłem ponownie wzywany na komendę w celu okazania papierów na sprzedawany przychówek pajaków, tym razem zgłosili z komisariatu z Kalisza do Jelonki aby sprawdzić czy faktycznie posiadam swiadectwa - choc w opisie wyraznie stoi zaznaczone ze takowe mam
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
Witam,
PPPPPP czytaj dokładnie art. 128 "..........określonych gatunków roślin lub zwierząt........." - dobrze, ale określonych gdzie i przez kogo? Uważam, że mam rację. Ty nie umiałeś się obronić i ucierpiałeś.
Czytaj dokładnie:
art.64 ust.9 ustawy_OP:
Podmioty, o których mowa w ust. 2 pkt 2, są obowiązane do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzęciem oryginału lub kopii dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11. Kopia ta powinna być, przez podmiot sprzedający zwierzę, zaopatrzona w numer nadawany według numeracji ciągłej, datę wystawienia, pieczęć i podpis osoby sprzedającej, informację o liczbie zwierząt, dla których została wystawiona, a jeżeli kopiowany dokument dotyczy więcej niż jednego gatunku, także o ich przynależności gatunkowej.
wyraźne i jednoznaczne odwołanie do ust.2 pkt 2, w tym samych art.64 a tam jest napisane:
2) podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu zwierzętami, o których mowa w art. 61 ust. 1;
Art. 131. Kto:
1) prowadząc działalność gospodarczą w zakresie handlu zwierzętami, o których mowa w art. 61 ust. 1, nie posiada lub nie przekazuje odpowiedniej dokumentacji stwierdzającej legalność pochodzenia zwierzęcia,
(...)
- podlega karze aresztu albo grzywny.
To jest jeszcze jeden dowód na to, że ustawodawca obowiązek posiadania i przekazywania dokumentacji nałożył tylko na prowadzących dział. gosp., a nie na wszystkich sprzedających zwierzę.
Zobacz także
Art. 129.
W razie ukarania za wykroczenie określone w art. 127 lub skazania za przestępstwo określone w art. 128, sąd może orzec:
1) przepadek przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa oraz przedmiotów, roślin, zwierząt lub grzybów pochodzących z wykroczenia lub przestępstwa, chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
(...)
Ten przepis NIE DOTYCZY wykroczenia opisanego w art.131, za nieposiadanie i nieprzekazywanie dokumentacji nie można ukarać dodatkowo przepadkiem okazów.
-
Re: Znalezione ale ciekawe ;-)
Aha, nie chce mi się wycinać z ustaw więc tu masz analizę wyciętą z działu "Rejestracja i CITES":
"Podmioty, o których mowa w ust. 2 pkt 2 (czyli podmioty prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu zwierzętami, o których mowa w art. 61 ust. 1), są obowiązane do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzęciem oryginału lub kopii dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11. Kopia ta powinna być, przez podmiot sprzedający zwierzę, zaopatrzona w numer nadawany według numeracji ciągłej, datę wystawienia, pieczęć i podpis osoby sprzedającej, informację o liczbie zwierząt, dla których została wystawiona, a jeżeli kopiowany dokument dotyczy więcej niż jednego gatunku, także o ich przynależności gatunkowej. prowadzi do następujących wniosków:
(1) skoro zgodnie z definicją zawartą w art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U z 2004 r., Nr 173 poz.1807) 'Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, WYKONYWANA W SPOSÓB ZORGANIZOWANY I CIĄGŁY' ten, kto okazjonalnie sprzedaje swoje nadwyżki hodowlane, jeżeli nie spełnia definicji działalności gospodarczej, bo nie prowadzi sprzedaży 'w sposób zorganizowany i CIĄGŁY' nie podlega pod ten przepis, a więc nie jest obowiązany do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzęciem oryginału lub kopii dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11.
( 2) dokumenty, o którym mowa w ust. 4 pkt 11 to:
a) zezwolenia na import zwierzęcia do kraju albo
b) zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku albo
c) dokumenty wydane przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzające urodzenie zwierzęcia w hodowli albo
d) inne dokumenty stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia,
odnośnie zezwolenia importowego i niewymienionego nigdzie w ustawie OP świadectwa 'pochodzenia okazu' art.7 ust.2 oraz art.21 ust.1 i 2 Rozp.1808/2001 wyraźnie określają, kiedy dokumenty takie tracą ważność i muszą być zwrócone do organu administracyjnego celem wydania nowych świadectw. Przepisy prawa UE nie przewidują żadnego samodzielnego powielania takich dokumentów przez osoby sprzedające, a nawet uznają to za przestępstwo który powinien być karany z mocy art.16 ust.1 pkt (d) Rozp.Rady Nr 338/97:
'(d) używanie fałszywego, sfałszowanego lub nieważnego zezwolenia lub świadectwa, albo zmienionego bez zatwierdzenia, jako podstawy do uzyskania Wspólnotowego zezwolenia lub świadectwa, albo do jakiegokolwiek innego urzędowego celu w związku z niniejszym Rozporządzeniem';
Wyjazd z Polski do innego państwa członkowskiego UE z okazem zaopatrzonym w taką 'kopię' zezwolenia importowego lub świadectwa 'pochodzenia' sporządzoną przez sprzedawcę może zakończyć się procesem karnym i, w zależności od przepisów danego państwa, orzeczeniem przepadku okazu, karą grzywny lub nawet pozbawieniem wolności.
Przepisy prawa UE nie zakazują sprzedaży okazów poprzez aukcje internetowe, o ile tak jak przy każdej innej sprzedaży okazy z gatunków aneksu A są sprzedawane razem z unijnym świadectwem zwalniającym spod zakazu ich zarobkowego wykorzystania, dla okazów z aneksu B są dowody legalnego ich pochodzenia, a w przypadku oferowania żywych okazów gatunków z tych aneksów do oferty jest podłączona 'instrukcja obsługi'. Nie ma też podstaw prawnych do twierdzenia, że jest to zakazane w ustawie OP. Nie ma żadnego przepisu ograniczającego możliwość sprzedaży przez osoby, które nie prowadzą 'działalności gospodarczej w zakresie handlu zwierzętami' w myśl definicji z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, bo sprzedają swoje nadwyżki hodowlane okazjonalnie, a nie 'w sposób zorganizowany i ciągły'.
Pzdr.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum