-
Zmiany załącznika III CITES
Przypominam, że od 17 lutego kilkanaście nowych gatunków chińskich żółwi jest w Załączniku III CITES. Aktualna wersja Załączników CITES (po polsku !) jest na http://www.cites.info.pl/CITES_ZAL.pdf.
Przypominam też, że wszystkie posiadane przed tą datą okazy są ‘przedkonwencyjne’. Oznacza się je, oprócz zasadniczego kodu źródła pochodzenia (rubryka ‘source’), dodatkową literą ‘O’ i powinny przechodzić przez ‘uproszczony’ tryb wydawania zezwoleń i świadectw CITES, bez opiniowania przez organy naukowe itp. Jeżeli nie ma dokumentów potwierdzających datę sprowadzenia tych okazów do Polski (bo skoro do tej pory nie były w Załącznikach CITES, to nie miały wystawianych zezwoleń importowych), to przydałyby się dokumenty świadczące o ich nabyciu (zakupie, otrzymaniu w darowiźnie, urodzeniu w niewoli itp.) przed dniem 17.02.2005 r.
UWAGA – na razie, do czasu zmiany aneksów unijnego Rozp.338/97, NIE MA obowiązku rejestracji posiadanych okazów z tych gatunków, bo:
- art.64 ust.1 ustawy o ochronie przyrody nakazujący rejestrację posiadanych zwierząt odsyła do art.61 ust.1, w którym mowa o gatunkach ‘podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej’, których przewożenie przez granicę państwa wymaga uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw środowiska;
- jedynie dwa, z tych kilkunastu gatunków żółwi, są ujęte w Rozp.Rady Nr 338/97, ale w aneksie D (patrz aktualne aneksy http://www.cites.info.pl/UE338_A.pdf), a to oznacza, że prawo unijne NIE WYMAGA zgody organu administracyjnego (u nas – ministra środowiska) na ich wwóz do Unii albo wywóz z Unii.
- również w obrocie pomiędzy państwami UE żadne zezwolenie min.środ. nie jest potrzebne – a skoro nie potrzeba zezwolenia ‘na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej’, to nie są to gatunki objęte art.61 ust.1 ustawy OP, a tym samym nie można wobec nich stosować art.64 ust.1.
Skoro gatunki te są już jednak od 17 lutego objęte przepisami CITES, choć nie dotyczą ich przepisy unijne, to należałoby stosować następujące rozwiązanie, zgodne z art.V konwencji CITES (http://www.cites.info.pl/CITES_TEKST.pdf):
Przywóz do Polski spoza Unii – jest możliwy po okazaniu zezwolenia eksportowego CITES, świadectwa reeksportu lub świadectwa pochodzenia CITES wystawionych w tym państwie, z którego są przywożone do Polski. Dla tych 2 gat. z aneksu D dodatkowo unijne ‘Zgłoszenie importu’ (http://www.cites.info.pl/ZGLOSZ_IMPORTU.pdf).
Wywóz z Polski poza Unię – głupia sprawa, skoro nie są ani w aneksie A, ani B, ani C Rozp.338/97 to niby unijnego dokumentu wywozowego nie mogą dostać, bo... nie ma podstaw prawnych. Ale skoro są już w Załączniku III CITES – to jednak przydałby się dokument CITES, wydany w oparciu o postanowienia art.V konwencji a nie przepisy unijne, bo bez niego okazy takie mogą nie zostać wpuszczone do innego państwa nie-unijnego, .
Przywóz do Polski z innego państwa unijnego albo wywóz z Polski do innego państwa unijnego – bez ograniczeń (w obrocie pomiędzy państwami Unii konwencja CITES nie obowiązuje patrz art.XIV ust.3 konwencji).
Kupno-sprzedaż:– ponieważ gatunki te nie są umieszczone ani w aneksie A ani w aneksie B unijnego Rozp.Rady (WE) Nr 338/97, z punktu widzenia przepisów unijnych nie ma w tej chwili ŻADNYCH ograniczeń w dokonywaniu kupna – sprzedaży nimi.
Na zakończenie to, co najśmieszniejsze: dopóki min. spraw zagranicznych nie ogłosi w Dzienniku Ustaw oświadczenia rządowego o związaniu RP nowymi załącznikami CITES to, w świetle przepisów art.91 naszej Konstytucji, dalej obowiązują polskich obywateli stare załączniki z 2003 roku, ogłoszone w Dz.U. z 2004 r., Nr 112 poz.1183 i 1184.
pozdrawiam
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum