-
Odpowiedz z Ministerstwa
Odpowiedź odnośnie przepisów prawnych (ciekawe jest to, że piszą o 'Brahypelmach' a nie 'Brachypelmach' :
Witam,
W odpowiedzi na pytanie dotyczące hodowli i handlu pająkami z rodzaju Brahypelma Departament Ochrony Przyrody uprzejmie przedstawia następujące informacje.
Art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U Nr 92, poz. 880) stanowi, że posiadacz zwierząt zaliczonych jedynie do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej, jest zobowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru prowadzonego przez starostę właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia hodowli. Tak więc rejestracja pająków, w świetle obowiązujących przepisów, nie jest możliwa.
Jednak należy zauważyć, iż zarejestrowanie zwierząt nie jest tożsame z ich zalegalizowaniem w rozumieniu przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (przed 1 maja 2004 r.) lub przepisów Unii Europejskiej ( od 1 maja 2004 r.). Zaświadczenie wydane przez starostę w celu potwierdzenia wpisania okazu do rejestru nie jest dokumentem legalności pochodzenia.
O legalności pochodzenia zwierzęcia świadczy jeden z następujących dokumentów: zezwolenie CITES na import, dokument potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, zezwolenie na schwytanie zwierzęcia w środowisku albo inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia w świetle przepisów o ochronie dziko żyjących zwierząt.
Pająki z rodzaju Brahypelma są wymieniony w Załączniku II Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja Waszyngtońska, CITES) i w Załączniku B rozporządzenia Komisji (WE)1497/2003 z dnia 18 sierpnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) Nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. (W.w. rozporządzenia są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl/cites-ma).
Odnośnie wszystkich gatunków wymienionych w Załączniku B (w tym pająków z rodzaju Brahypelma) posiadanie ww. dokumentów legalności pochodzenia jest niezbędne przy podejmowaniu działań komercyjnych. W przypadku ich braku, zgodnie z art. 8 ust. 5 rozporządzenia Komisji 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, kupno, oferowanie kupna, pozyskiwanie do celów handlowych, wystawianie na widok publiczny do celów handlowych, wykorzystywanie dla zysku, sprzedaż, przechowywanie w celu sprzedaży, oferowanie do sprzedaży lub transport w celu sprzedaży są zabronione.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz.U. Nr 69, poz. 625) prowadzenie hodowli zwierząt wymaga zgłoszenia jej powiatowemu lekarzowi weterynarii, w celu poddania jej nadzorowi weterynaryjnemu i wpisania do rejestru.
Pozdrawiam,
Barbara Zbiegieni
Zespół ds. CITES w Departamencie Ochrony Przyrody
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum