-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
Kupowanie rowniez jest nielegalne. To jest wlasnie cale nasze polskie prawo!!
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
Art. 292.
§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może
przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa
lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
do lat 2.
Mark0wy
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
Te prawo jest bez sensu. Jak ja bylem na komisariacie to pokazywali mi jakas ustawe w ktorej bylo napisane ze grozi mi os 3 do 6 miesiecy pozbawienia wolnosci. Oni nawet gdyby mieli nas ukarac to chyba nie widzieli by ktorej z tych wszystkich ustaw uzyc )
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
Kupując jednak młode pająki L-1, L-2 raczej należy przypuszczać, że nie zostały one uzyskane za pomocą czynu zabronionego, czyli np. schwytane, tylko pochodzą z hodowli krajowej.
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
Po za tym nie ma pewności, że pająk jest objęty ochroną dopóki nie podrośnie i będzie go można rozpoznać.
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
a poza tym mlode kedziorki sa podobne do l.parahybana
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
Mogą być z odłowionego kokonu, jest sporo takich praktyk wsród europejskich terrarystow, np. łapią samice ktora okazuje sie zapłodniona i składa kokon w niewoli, albo zabierają kokon samicy jak znajdą.
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
Do tych u których już była policja:
Czy przedstawiono wam już zarzuty ?
Z jakiego artykułu ?
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
"...Oferowanie nabycia pajakow objetych ochrona gatunkowa, tj. o czyn z art. 128 pkt 2d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochrnoie przyrody.."
-
Re: Co do poprzedniego tematu - papiery
art. 128 pkt 2d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody mówi:
"Art. 128. Kto:
2) narusza przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące
ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin
w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez:
d) oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub
pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publicznie
w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie
lub przewożenie w celu zbycia
okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt,
— podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Przepisy prawa Unii Europejskiej to o których mowa to:
-Rozporządzenie Rady (WE) Nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
-Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1808/2001 z dnia 30 sierpnia 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące wykonania rozporządzenia Rady WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
-Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1497/2003 z dnia 18 sierpnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
-Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 776/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 349/2003 zawieszające wprowadzanie do Wspólnoty okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory.
Wynika z nich, że handel okazami chronionymi jest dozwolony na terenie UE. Jedyne warunki to: zwierzęta nie mogą pochodzić z odłowu (potrzebne są wtedy dodatkowe zezwolenia), muszą pochodzić z legalnej hodowli (być uważane za urodzone i wyhodowane w niewoli)!
W tym ostatnim przypadku legalnej hodowli, stado hodowlane musi być utworzone zgodnie z przepisami prawa tzn. pewne zastosowanie może mieć tu art. 64 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. mówiący o rejestracji takich zwierząt nie obejmujący jednak bezkręgowców. Mamy więc tutaj pewną lukę prawną z której jednak nie powinniśmy korzystać, gdy chcemy później sprzedać swoje potomstwo. W przyszłości łatwiej będzie nam uzyskać świadectwo urodzenia w niewoli pozyskane od weterynarza, który będzie miał ułatwione zadanie w określeniu co za zwierzaki rozmnożyliśmy. Przepisy mówią nawet o tym, że specjalista weterynarz powinien pobrać krew w celu ustalenia rodziców jeśli będzie miał wątpliwości.
art. 128 pkt 2d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody obejmuje również osoby, które kupują. A więc wobec nich będzie można spróbować zastosować kodeks karny:
Art. 292. § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jednak i tu jest ratunek, ponieważ brachypelmy są masowo rozmnażane w Europie, ich ceny są niskie (mam na myśli młode osobniki o których można przypuszczać, że urodziły się w kraju) 5-25 zł. Mamy więc wszelkie podstawy, żeby przypuszczać pełną legalność ich pochodzenia. Czyż pająk odłowiony na drugim końcu świata może kosztować aż tak mało ?
Poza tym szkodliwość czynu przy handlu brachypelmami jest mała. W przepisach unijnych umieszczone są one w II załączniku razem ze zwierzętami którym nie grozi wyginięcie, ale obrót powinien być kontrolowany.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum