Hodowanie raków kubańskich staje się ostatnio w naszym kraju coraz powszechniejsze. Uważam, że ktoś powinien dodać ich opis w dziale opisy gatunków. Do tej pory ze skorupiaków jest tam tylko krab tęczowy. Ja wiem o nich jeszcze za mało, by coś takiego zamieścić (mam 2 samice od 2 miesięcy i od niedawna gromadkę małych raczków), ale z pewnośćią ktoś wie o nich wystarczająco dużo. Poza tym jest wiele zagranicznych stron internetowych o tym gatunku.

Ja narazie wiem o nim tyle:

Rak kubański to jakiś gatunek Procambarus (chyba Procambarus cubensis).

LINIENIE I OPIEKA NAD POTOMSTWEM

Opieka nad jajami trwa u ich ok. 22 dni, z czego ostatni tydzień są to larwy, które zamieniają się w miniaturki rodziców zanim opuszczą matkę. Mają wtedy 0.5 cm i są przezroczyste. Później coraz bardziej nabierają kolorów. Dość dobrze bronią się przed dorosłymi (uciekają). Samica pilnuje jaj, a potem larw. Jest wtedy skryta, agresywna i pości. 10 dni po zakończeniu opieki samica przechodzi wylinkę, a około 18 dni po wylince składa jaja. Po zapłodnieniu może składać jaja wielokrotnie, a ich liczba zależy od wielkości samicy. Jaja na początku są czarne, ale później, stają się z jednej strony szare, z drugiej brązowe, a w środku czarne. Po wylince pancerz raka twardnieje po 15 minutach. Wylinka po wyjęciu z wody staje się czerwona. Rak jest wyjątkowo agresywny przed wylinką i podczas opieki nad młodymi lub jajami.

WYGLĄD

Rak jest nakrapiany i dorasta najwyżej do 10 cm. Od góry jest ciemniejszy. Sczypce mają ledwo dostrzegalny czerwony odcień, zwłaszcza u dołu. Spód ciała, tam, gdzie nie ma pancerza jest biały. U samca para krótkich odnóży kopulacyjnych znajduje się za ostatnią parą odnóży krocznych, a u samicy te odnóża są przed ostatnią parą (po między trzecią i czwartą parą). Różnica ta jest jednak dostrzegalna u bardzo dużych osobników.

AKWARIUM

Lubi dużo kryjówek. Kryjówkami mogą być łupiny kokosów, duże muszle, skały. (Lubią się chować, a jak będzie kryjówek za mało to będą się o nie bić. Podczas bitwy odcinają sobie nawzajem poszczególne części ciała, które odrastają dopiero w czasie wylinki). Warto też dać grubą warstwę podłoża (żwiru lub piasku), bo potrafią wykopać norkę, gdy złożą jaja, a nie mogą znaleźć kryjówki która im się podoba. Musi być też napowietrzarka i dobrze mieć filtr. Warto też posadzić rośliny, bo rak bardzo chętnie je zje :-). Nie można myśleć, że jakiejś rośliny nie zje, bo jeśli piszą że jest niejadalna (na przykład czytałem że z nimi potrafi wytrzymać kryptokoryna, bo jest gorzka), to rak będzie to codziennie sprawdzał, aż roślina zginie z powodu podzielenia na porcję. Rośliny trzeba jednak co jakiś czas dawać nowe. Warto też wpuścić ślimaki, bo rak też będzie je podżerał. Grzałki nie potrzeba. Na angielskiej stronie czytałem, że lubią temperaturę 8 - 22 stopni. Moje dobrze się czują w temperaturze pokojowej.

KARMIENIE

Można mu dawać wszystko. Ja z tym eksperymentuję. Odkryłem, że jedzą:
-Dżdżownice (bardzo lubią)
-Pokarm dla żółwi wodnych (bardzo lubią)
-Larwy wodzienia (lubią, ale wodzień jest przezroczysty, nie widzą go i mogą je złapać złapać tylko kiedy je dotknie)
-Mrożone stynki (jedzą, ale wolą inne rzeczy)
-Ślimaki wodne (zjadają wszystkie, ale trudno im zabić zdrowego świderka, bo mają bardzo twardą muszlę)
-Rośliny wodne (lubią je zjadać, a niejadalne niszczą)
-Gąsienice (lubią)
-Larwy much (lubią i wyciskają je ze skóry jak z tubki od pasty do zębów)
(Dorosłą muchę też im dałem, ale nie wiem czy zjadły. wiem tylko, że więcej jej nie widziałem).
-Mrożone larwy ochotek (tym karmili je w sklepie, gdzie je kupiłem.)

rosea mi napisał (zanim ja je kupiłem):

"- mojemu najbardziej smakowała artemia(solowiec), ale wciągnie każde mięcho
- nie rzadko chapnie sobie jakąś rybke
- ciekawie wyglada rytuał polowania (może wejść na pływającą roślinę i stamtąd łapać ryby)."


To wszystko co wiem. Włożyłem dużo pracy w napisanie tego i mam nadzieję, że ktoś przerobi tą stronę na opis gatunku. Myślę, że powinien dodać tu też coś jeszcze, bo mam wrażenie, że to co napisałem to mało. Z góry dziękuję za napisanie opisu. Byłby to pierwszy i jak narazie jedyny polskojęzyczny opis raka kubańskiego, więc tym bardziej powinien powstać.