-
Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Właśnie to mnie interesuje. W jaki sposób pająk swobodnie chodzi po pionowej sciance np. ze szkła i nie spada?
Pamiętam, że był kiedyś była dyskusja na ten temat, ale nie mogłem znaleźć tego w archiwum.
Prosiłbym o odpowiedź lub odpowiedni link. Dziękuję.
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
pajak ma na koncach nog takie malenkie haczyki, i to dzieki nim jest w stanie sie wspinac na pionowe powierzchnie. a po czystej szybie nie pajak nie jest w stanie sie wspinac, jest to mozliwe gdy szyba jest zabrudzona.
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Tylko nalezy dodac jeszcze, ze na tych haczykach pajak ma jakies wloski "klejące", było kiedyś o tym w jakimś filmie dokumentalnym, tylko skupiono się bardziej na gekonach, które trzymają się na poziomych powierzchniach na podobnej zasadzie.
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Witam dokladnie jest tak jak mowi popekjr lecz jest nieprawdo ze po szystej szybie sie nie moze wspinac.
Moze sie wspinac nawet po czystej szybie a trzyma sie nieruwnosci jakie sa na tej szybie, bo wiadomo ze nic nie jest idealnie gladkie, a nierownosci niewidoczne dla nas golym okiem sa akurat wykorzystywane przez pajaki do wspinania sie i sa idealne dla ich haczykow.
Nie wspinaja sie tylko wtedy jak szyba jest mokra bo sie slizgaja i zsuwaja na du.
pozdrawiam garo
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Pająk na "poduszeczkach" na końcach odnóży ma gęsto "upakowane" szczecinki i wydaje mi się, że to głównie temu zawdzięcza zdolność chodzenie po różnych powierzchniach, a nie parze haczyków na końcu odnózy. Oczywiscie moge być w błędzie :P
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Haczyki? na pewno?
Po pionowej powierzni to jeszcze mozna sobie wyobrazic ale jak pajak biega po suficie? Bardziej pasowaloby jakby mial cos klejącego na odnozach.
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
O ile sie nie myle to gekony maja tak drobne wypustki czy nie wiem jak to tam nazwac ze miedzy nimi a powierzchnia po ktorej ida tworza sie wiazania miedzyczasteczkowe czy cos tam takiego i to jest bardzo skomplikowane bo nam homosapiensom sie tego jeszcze nie udalo odtworzyc :P
ale moge sie mylic albo cos pomylic <lol2>
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Jak możecie często zauważyć te poduszeczki pająka odblaskują na niebiesko lub kolorowo. To wszystko dzięki szczecinkom, które są tak drobne, że aż rozszczepiają światło. Tak jak poprzednik wspomniał działa to niczym przylgi gekona i nie ma w tym nic klejącego.
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Haczyki o których pisał "popekjr" uzywane są raczej na powierzchniach chropowatych, na szybie, to raczej rację ma "Ca2na3is". Mnie bardziej ciekawi mechanizm samej nogi pająka. Idealny pojazd terenowy nawet na Marsie. Z tego co się doczytałem, to jest to napęd bardziej hydro niż cięgnowo-stawowy jak u ssaków. Noga pająka ma 7 stawów ( biodro, krętarz, udo, kolano, goleń, przedstopie, stopa) i działa to perfekcyjnie, we wszystkich kierunkach, i jak szybko!. To jest dopiero doskonały efekt ewolucji milionów lat. Dlaczego do tej pory nie zbudowano nawet modelu nogi pająka?.
-
Re: Na jakiej zasadzie pajak chodzi po scianie?
Haczyki o których pisał "popekjr" uzywane są raczej na powierzchniach chropowatych, na szybie, to raczej rację ma "Ca2na3is". Mnie bardziej ciekawi mechanizm samej nogi pająka. Idealny pojazd terenowy nawet na Marsie. Z tego co sie doczytałem, to jest to napęd bardziej hydro niż cięgnowo-stawowy jak u ssaków. Noga pająka ma 7 stawów ( biodro, krętarz, udo, kolano, goleń, przedstopie, stopa) i działa to perfekcyjnie we wszystkich kierunkach, i jak szybko!. To jest dopiero doskonały efekt ewolucji milionów lat. Dlaczego do tej pory nie zbudowano nawet modelu nogi pająka?.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum