Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: PTASZNIKI

  1. #1
    BLUETECH
    Guest

    PTASZNIKI

    Szukam pilnie cos ogólnie o ptasznikach.podstawowe wiadomosci !!!.Noi po Polsku. w internecie szukałem ale normalnie jest tylko o hodowli :/ DIZEKI


  2. #2
    krzdab2150
    Guest

    Re: PTASZNIKI


    Czym są??
    Ogólnie rzecz biorąc są duże, bardzo duże i włochate. najbardziej powszechną nazwą jest „Tarántula” lub powszechniej Tarantula. Istnieje wiele stowarzyszeń miłośników tych zwierząt, np.: The British Tarantula Society and the American Tarantula
    Society.

    Ptaszniki należą do rodziny Theraphosidae. Rodzina ta występuje głównie w Nowym Świecie, największa liczba przedstawicieli występuje w Ameryce Południowej.
    Analizując rozkład populacji na świecie należy dojść do wniosku, że zwierzęta te pojawiły się na Ziemi przeszło 150 millionów lat temu, kiedy Afryka i Południowa Ameryka były jeszcze połączone. (Pamiętacie Gondwanę?… My też.).

    Jak możemy je zidentyfikować?
    Chociaż większość z nich jest duża i włochata, to nie wystarczy do ich identyfikacji. Niektóre gatunki są małe, a nawet przedstawiciele gatunków pokaźnych nie urodziły się przecież od razu duże. Ponadto są gatunki bardziej, lub mniej włochate które nie są ‘pollito”. Jak zawsze biologia ma swoje wyjątki, co zmusza nas do przybliżenia kilku szczegółów technicznych.

    Więc krok po kroku – jak poniżej.
    Chelicerae (szczękoczółki) tych ptaszników (organy, których używają do gryzienia) są umiejscowione mniej lub bardziej poziomo i poruszają się równolegle. Dokładnie jednak można rozpoznać ptasznika po jego odnóżach. Ostatni segment odnóża (zwany także tarso) to szczoteczka z włosków, the scopula, and a tuft of z włosków pod pazurkami, co jest nazywane claw tuft (opuszek szponiasty).
    Organy te umożliwają przyklejanie się do gładkich powierzchni i wspinanie się. Na podstawie powyższych trzech cech trudno będzie je pomylić! A jeżeli wciąż nie jesteście pewni, możecie sprawdzić czy mają ośmioro oczu skupionych w jednym miejscu, co jest kolejną cechą charakterystyczną ptaszników.

    Samce i Samice
    Podobnie jak w przypadku innych gatunków pająków, samice są cięższej budowy, podczas gdy samce są raczej chude. Jaka jest tego przyczyna? Samce są przystosowane do ciągłej wędrówki w poszukiwaniu samic i omijania zagrożeń na ich drodze, w czym pomagają długie odnóża. Z drugiej strony samice są bardziej „stacjonarne” ; żyją w norach, potrzebują akumulować siły życiowe aby móc opiekować się licznymi jajami, przy czym jest rozmiar odwłoka, który ma za zadanie pomieścić jaja, stad odwłok bardziej krępy, mocniejszy.
    Dorosłe samce to istotnie maszyny do kopulacji: nie żyją długo, posiadają mały zapas rezerw życiowych, są kiepskimi myśliwymi, nie mają zdolności regeneracji utraconych sił. Samice żyją pięć, dziesięć czy więcej razy dłużej niż samce, w naturze znaleźć można więcej samic niż samców. Dlatego samce muszą takie być – aż do ich śmierci. Także z tego powodu osoby zajmujące się ptasznikami naukowo ogólnie mówią... general equate: presence of males= sexual period.

    Jak można się spodziewać, zwierzęta, które żyją krócej i dużo kopulują, krycie jest krótkie – trwa kilka minut. Nasienie samców jest transportowane w wyspecjalizowanych narządach na nogogłaszczkach zwanych bulbusami. Podczas kopulacji nasienie jest przemieszczane z nogogłaszczek do otworów płciowych samicy przechowujących spermę (the spermathecae), a następnie do szczeliny płciowej (epigastric furrow).

    A teraz: jak samce różnych gatunków ptaszników, mające spermatory wewnątrz odłoka przemieszczają nasienie do samicy?? Ich postępowanie jest raczej unikalne w Świecie Zwierząt ...


  3. #3
    krzdab2150
    Guest

    Re: PTASZNIKI

    http://www.iibce.edu.uy/tarantulas/ingles/ - stronkę znalazł grand
    jak autor się zgodzi to spolszczymy....
    Można powiedzieć kompendium wiedzy...


  4. #4
    krzdab2150
    Guest

    Re: PTASZNIKI

    to było bez zgody autora - w razie czego jak nie dostanę zgody polska wersja tekstu po skończeniu tłumaczenia będzie dostępna u mnie, ale fajnie byłoby to opubliokować


  5. #5
    BLUETECH
    Guest

    Re: PTASZNIKI

    Dzieki <cmok> hehe


  6. #6
    popekjr
    Guest

    Re: PTASZNIKI


  7. #7
    Tomek_Nie
    Guest

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •