Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: Żywienie i selektywne przyswajanie pająków

  1. #11
    jw73
    Guest

    Re: Żywienie i selektywne przyswajanie pająków

    My nie możemy, ale pająki mogą.


  2. #12
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Żywienie i selektywne przyswajanie pająków

    Temat pracy dość interesujący, chciałbym się zapoznać z orginałem.
    Co do roślinożerców, to bezsporny jest fakt, że mogą one wybierać swój pokarm. Wpływają na to czynniki wymienione w artykule (np. zapach itp.). Nie mają więc teoretycznie problemu z dobieraniem diety.
    Zastanawia mnie jednak ten problem w przypadku drapieżników. W przypadku gatunków typu "sit and wait predators" selektywny wybór ofiar ma sens tylko w przypadku ich dużego zagęszczenia, przepuszczanie okazji byłoby marnotrastwem. Warunki laboratoryjne nie dają takich warunków jak te w naturze.
    W przypadku ssaków, wymieniono mechanizmy wybierania odpowiednich surowców. Zastanawiam się czy w przypadku pająka, sposób jego głodzenia (brak jakiegoś mikroelementu) może wpływać na skład "soków trawiennych", powodujących zwiększone pobieranie pewnych substancji, zawierających ten mikroelement. Ponadto możliwa jest selekcja pobieranie/wydalanie nadmiaru substancji (np. pewna graniczna wartość stężeń przy których następuje aktywny transport). Generalnie temat jest strasznie biochemiczny (czyli nie dla mnie), ale ciekawy.
    Baku jako biochemik mógłby coś dodać o selektywnym wchłanianiu u zwierząt. Bo proces ten występuje praktycznie u wszystkich organizmów.


  3. #13
    jw73
    Guest

    Re: Żywienie i selektywne przyswajanie pająków

    Oryginał pewnie się kiedyś ukaże w sieci na razie można się zapoznać z tematem tu:
    http://news.nationalgeographic.com/n...ider_diet.html
    http://www.admin.ox.ac.uk/po/050107.shtml


  4. #14
    Baku
    Guest

    Re: Żywienie i selektywne przyswajanie pająków

    chłopie nigdy !!1 nienawidze biohemi :P!!!!!! ale jestem świerzo po kursie :]
    z z ojego punktu widzenia właśnei działa to na takej zasadzie jak powiedziałeś ,, niedobur czegoś wpływa na zwiększone wydzielanie enzymów nastawionych na rozkład danego związku - dzięki czemu jest on lepiej " ekstrachowany" z ofiary ,,
    czemu ma to znaczenie ??a no dlatego ze powyzej 100% nie podskoczysz i zeby zmienić profil trawienia trzeba obnizyć ilość jednych enzymów a podnieść drugich ,,,

    co do samego mechanizmu .. działania to bym stawiał na ujemne sprzęrzenie wzrotne ,, spadek poziomu np azotu powoduje wzmorzoną synteze enzymów lizujących białka , spadek poziomu kwasu tłuszczowego zwiększa ..... etc etc ..

    niestety ten artykółnic dokładnie nie mówi a jedynie napomyka o samym fakcie - badania mogli prowadziić badając skład "wypluwek" w zalezności od diety ,,, mozna by coś takiego zrobić ,,, np ty byś mugł tylko zostaw te wstrętne zuczki :P:P


    ale ogulnie mówiąc o zwierzętach pustynnych nie mozemy przenosić tego na inne grupy bo one są wyjatkowe i ich przystosowania tak samo ...


  5. #15
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Żywienie i selektywne przyswajanie pająków

    ...a warunki laboratoryjne nie odtwarzają w pełni tych naturalnych. Gdy zwierzę ma nadmiar pokarmu to może i owszem, wybiera np. rodzaj ofiary, ale generalnie to raczej chyba kosi wszystko jak leci (znam to z doświadczenia).

    Też nienawidzę biochemii, to był jedyny przedmiot na jakim się potknąłem :P


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •