Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Wątek: Termostat

  1. #11
    djtommi
    Guest

    Re: Termostat

    ja tez bym byl zainteresowany dlateog lepiej pracuj nad tym i sienie chwal do poki nei bedie dobrze dzialac i nei dasz patentu.


  2. #12

    Re: Termostat

    ile zrobienie takiego czegoś kosztuje?
    a tak wogóle zapowiada się oiecująco


  3. #13

    Re: Termostat

    Koszt elementow jest porownywalny do ceny zwyklego termostatu, takie urzadzenia sa juz w sprzedarzy tylko ich ceny sa wysokie, niewiem w jaki sposob dziaja ale robia chyba to samo. Zmodyfikowalem uklad bo poprzedni wymagal synchronizacji z sinusoida nowy juz tego nie wymaga, wartosci napiec na schemacie sa wartosciami skutecznymi

  4. #14

    Re: Termostat

    Hym... no nie wiem... ale jabym to na stabilizatorze zrobił, gdzie wartościa odniesienia byłoby napiecie panujące na termistorze, przy stałym prądzie... i w tym sie lepiej czuję, niż w mikrokontrolerach ;-)
    pozdrawiam

    a co do tej żarówki, to praca w innym napięciu (nawet mniejszym) zmniejsza jej żywotnosć.

  5. #15

    Re: Termostat

    Niewazne w jaki sposob bedzie to zrobione musi po prostu dzialac i spelniac zalozenia. Co do zarowek to rozne badania im robilem ale nigdy nie testowalem ich trwalosci na nizszych napieciach (1000h swiecenia to dla mnie zaduzo testowania) na wyzszych jej zycie mozna drastycznie skrucic (nawet do paru sekund przetestowalem), jutro moze pujde jeszcze do doktorka od technologii swietlnej to wyciagne od niego co trzeba

  6. #16

    Re: Termostat

    jak byś miał gotowy projekt to mógłbyś mi podesłać? schemat ideowy. A jak byuś miał juz scheamt montażowy i chemat płytki :] jeśli siedzisz w mikrokontrolerach to właśnie spoko. Ja raczej w analogowych urządzeniach, typu wzmachole i przestery... takie tam ;-)
    pozdrawiam

  7. #17

    Re: Termostat

    Ok udostepnie schematy lacznie z programem w asemblerze ale chwilowo zawieszam projekt bo sesja sie zbliza, po sesji ostro sie zabieram do roboty. Pytalem sie o ta zarowke doktorka i powiedzial ze bedzie chulala bez problemow, najbardziej zuzywa sie podczas rozgrzewania i stygniecia ale jesli temperatura bedzie oscylowalo od wartosci max do 10% to bedzie dobrze

  8. #18

    Re: Termostat

    Polecam jakikolwiek ściemniacz oświetlenia (bez bajerów typu sterowany dotykowo, pilotem) tam wystarczy wmontować termistor w obwód z potencjometrem sterującym ściemniacza i powinno działać. To tylko teoria i to w dodatku nie sprawdzona na razie (za kilka dni jak dopadane termistory to sprawdzę)

    Tylko gryzie mnie problem tak dokładnej regulacji bo np podlanie podłoża w którym znajduje się czujnik spowoduje podwędzenie lokatora :-) a w przypadku zastosowania kilku czujników jak będzie mierzona temp. (średnia czy też najwyższy odczyt) bo nie ma liczyć że na każdym będzie podobna ale to juz problem na potem.

    Jeśli ktoś potrafi programować mikrokontrolery to pomysł byłby genialny


  9. #19

    Re: Termostat

    Sam temistor jest odizolowany elektrycznie od otoczenia, nozki z kabelkami trzeba zalac np silikonem akwarystycznym, prady plynace w termistorze beda malutkie niezagrazajace stworzenia (niebadalem pajakow pod tym wzgledem), myslalem bardziej o mierzeniu temperatury powietrza, przy kilku termistorach mozna zalozyc ze temperatura na zadnym z nich nie moze przekroczyc zaprogramowanych wartosci, a temperatura mierzona bedzie srednia. Kilka czujnikow daje nam to ze w przypadku gdy czujnik polozony blizej zrodla ciepla wykryje za wysoka temperature a dalej polozony dalej bedzie pokazywal za niska to zmniejszy sie moc zarowki do takiego poziomu zeby temp na tym blizej polozonym nie przekraczala dopuszczonej wartosci a temperatura srednia nadal szla w gore. Zmniejszy to wachania temperatury i zapobiegnie gwaltownemu wzrostowi temperatury np w sytuacji gdy nie bedzie jakis czas pradu (mozliwe podlaczenia akumulatorow awaryjnych dla cennych stworzonek). Mam nadzieje ze mnie zrozumiales bo cos nie idzie mi tlumaczenie.

    Tak programuje mikrokontrolery i sam program nie stanowi problemu.

  10. #20

    Re: Termostat

    taka uwaga (prawdopodobnie beznadziejna ale zawsze) zamiast ładować termistory spróbuj zastosować układy typu LM 35 (nachylenie charakterystyki 10mV/C) na wyjściu masz napięcie liniowo zależne od temp tyle że dokładność kijowa (ale da sie zwiększyć) lub DS1820 o tych jedynie słyszałem a nie używałem ich ale z opisu można podpiąć ich kilka do jednej linii (zaoszczędzić wejścia)i masz sygnał w postaci idealnej dla mikrokontrolera (bez twórczości w stylu przetworników A/C lub komparatorów)

    (to są tylko uwagi NIEELEKTRYKA )


    i taka prośba na koniec tych bzdur jeżeli dało by sie wmontować do układu timer (lub kilka) możliwa stała by sie zamiana temp dzień/noc lub też przy podłączeniu jako elementu grzejnego typowego kabla czy maty byłaby możliwość regulacji oświetleniem służącym w tym przypadku tylko do oświetlania terrarium


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •