-
Re: Atrax robustus
Skoro juz jestesmy przy temperaturze, to mysle, ze moge dodac pewna ciekawostke... Nie chce robic off topicow i mam nadzieje, ze nie zmieni to zbytnio tematu, ale np. takie trzmiele wykazuje pewne cechy stalocieplnosci.
Trzmiel potrafi utrzymac temperature tulowia w wysokosci 30* i lata nawet, gdy temperatura otoczenia wynosi 8-10*! Jest to wytlumaczone dosc skomplikowanym procesem zwiazanym z glikoliza (spaleniem glukozy przy uzyskaniu energii). ATP jest swoistym nosnikiem energii, w ktorym wystepuja wysokoenergetyczne wiazania, ale o nim nie chce sie rozpisywac.
Wystarczy wiedziec, ze jednym z katalizatorow reakcji zwiazanych z glikoliza (a wiec enzymow, ktore znacznie przyspieszaja reakcje w organizmie) jest fosfofruktokinaza. Fosfofruktokinaza przyspiesza cykl, dopoki stezenie ATP nie bedzie wysokie... Jezeli ATP bedzie wystarczajaco duzo, to ta fosfofruktokinaza jest hamowana. Ale u trzmiela ATP podlega ciaglej hydrolizie i nigdy nie ma go na tyle duzo, aby zahamowac dzialanie fosfofruktokinazy, a to laczy sie z wydzieleniem ciepla! Ta ciagla hydroliza ATP wytwarza cieplo. W miesniach trzmiela wystepuje jeszcze jeden enzym zwany fruktozo-1,6-bifosfataza (nazwami nie zawracajcie sobie glowy). Ten enzym nie podlega inhibicji (a wiec spowolnieniu) ani przez AMP, ani przez ATP, wiec reakcje sa prowadzone w dosc szybkim tempie i energia produkowana jest intensywnie: fruktozo-1,6-bifosfataza sobie dziala, a ATP hydrolizuje i trzmiel ma cieplo. (Bo jezeli ta bifosfataza jest ciagle aktywna i nie podlega inhibicji, to znaczy, ze ma na celu produkcje ciepla)
Co ciekawe, po przebadaniu pszczoly miodnej, okazalo sie, ze pszczola ta nie ma aktywnego enzymu fruktozo-1,6-bifosfatazy, a to znaczy, ze sama nie potrafi zapewnic sobie ciepla, dlatego nie moze latac w niskich temperaturach.
Sorry, za off topic.
-
Re: Atrax robustus
wcale nie jest off topik :] to jest właśnie stałocieplność :] - u nas polega to na tym samym - tyle rze aktywnym :] .. tzn jest zimno , masz dreszcze :]
-
Re: Atrax robustus
Zgadza sie. Poza tym ten proces u ssakow jest wyjatkowo mocno wspomagany, dzieki budowie ukladu krwionosnego, dzieki czemu procesy metaboliczne w naszych organizmach sa na wysokim poziomie energetycznym.
-
Re: Atrax robustus
tak więc można dojść do wniosku że nie ma ssaków zmiennocieplnych
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum