-
Re: Najjadowitszy !!!
a co powiecie na ?
Hadronyche adelaidensis, modesta, illawarra, cerberea, infensa i lamington???
albo Hadronyche versuta..??
Choc osobiscie uwazam iz te pajaki sa przedewszystkim wymieniane z powodu swojej agresywnosci a nie wyłącznie z powodu składu jadu i działania neurotoxyn...(versutoxin)
Podobieństwo łańcycha jest udezajace w porównaniu do neurotoxyn zawartych w jadzie atraxa robustusa (robustoxin)..
W przypadku Latrodectusów np. geometricus czy innych przedstawicieli... ich popularnosc jest podyktowana raczej czestoscia udokumentowanych przypadków ukaszeń (smiertelnosc wynosi niewiele wiecej niz 6-7%, głównie dotyczac małych dzieci).. ale jest kilka zajebiscie toxic spiderow ))
chetnych do lektór odsyłam miedzyinnymi do:
Grishin E. Polypeptide neurotoxins from spider venoms. Eur J Biochem 1999
i innych niestety w jez.ang i publikacji naukowych w bazach medycznych.. )
pozdrawiam serdecznie wszystkich pajeczarzy
-
Re: Najjadowitszy !!!
Rammstein -> Musialo ci sie pomyliz z Loxoscelesem reclusa, ktory to wlasnie wystepuje w Afryce. Pajak o ktorym mowimy zamieszkuje Australie, chociaz inne przedstawiciele Hexathelidae, jak Macrothele, moga zamiewszkiwac Azje.
Jad czarnej wdowy (przypuscmy, ze mowa o L. mactans) jest w sile porownywalny do jadow wielu zdradnicowatych, ale nie chce porownywac
Oczywiscie zgadzam sie, ze wdowka wyrobila sobie zla opinie tylko dlatego, ze wystepuje blisko osiedli miejskich i w Australii jest powszechna tak jak u nas katniki.
Wiele ukaszen czarnej wdowy konczy sie tym, ze ukaszony czlowiek nawet o nich nie wie - czuje lekkie uklucie, ktore szybko mija... i nie pojawiaja sie zadne objawy. U okolo 60% ukaszonych osob, nie wystapia najmniejsze objawy po ukaszeniu...
U reszty jednak moze dojsc do szeregu ostrych powiklan, ktore zostaly objete klamra o nazwie latrodektyzm (wiadomo - bierze sie od nazwy pajaka, ktory wywolal objawy). Latrodektyzm objawia sie bardzo silnymi bolami brzucha, zaburzeniami swiadomosci, torsjami i innymi "atrakcjami". Dopiero te powiklania moga doprowadzic do smierci, ale w badaniach, ktore przeprowadzono jakies 2 lata temu, wsrod 2000 ukaszonych osob, nie zanotowano ani jednego przypadku smiertelnego.
Co zas sie tyczy pajaczka o nazwie Phoneutria fera, to jego jad, mimo iz jest jedna z silniejszych toksyn zwierzecych, to jego ilosc takze jest niewielka. Mimo to jednak, pajak ten jest o wiele grozniejszy od jakiejkolwiek czarnej wdowy, poniewaz jest to gatunek bardzo szybki i agresywny i nie buduje sobie stalych kryjowek, a na dodatek czesto wystepuje na plantacjach bananow, gdzie pracujacy ludzie sa narazeni na jego ataki.
Skoro jestesmy juz przy pajaczkach z Hexathelidae, to warto omowic tego nieszczesnego Atraxa
Jak slusznie loko wspomniales, peptydy zawarte w jego jadzie, tworza tzw. atraksotoksyne, w ktorej sklad wchodza hialurynidazy (ale to nic dziwnego, gdyz hialurynidazy wystepuja w toksynach praktycznie wszystkich ptasznikow. Sluza one rozprzestrzenianiu sie jadu w tkankach ofiary, dlatego nazywa sie je ogolnie "spreading factor), kwas indolooctowy, spermina, kwas gamma-aminomaslowy, ale nie zawracajcie sobie glowy tymi nazwami, bo trzeba krotko powiedziec: substancje te powoduja ogromne pobudzenie neurotransmiterow, ktore sa uwalniane z plytek ruchowych, co objawia sie tym, ze organizm staje sie bardzo pobudliwy, pojawiaja sie drgawki, skoki cisnienia krwi, niekontrolowane skurcze miesni. Toksyna jest tak skuteczna, ze potrafi zabic czlekoksztaltnego juz w ciagu 3 godzin.
Chcialbym tutaj zauwazyc pewna roznice... w jadzie wiekszosci pajakow - np. u czarnych wdow lub innych, toksyny sa inhibitorami kanalow jonowych i powoduja, ze organizm jest raczej uspokojony, wyciszony, jednak jad Atraxa dziala bardzo pobudzajaco. Ciekawe jest to, ze jego toksyna jest szkodliwa jedynie dla stawonogow i czlekoksztaltnych. Dla innych grup zwierzat, jest ona zupelnie niegrozna. Sa rozne koncepcje traktujace o tym, a jedna z nich to to, ze atraksotoksyna moze dzialac jedynie przy spelnieniu okreslonych warunkow w budowie kanalow jonowych (a dokladnie kanalow wapnia), ktore u roznych organizmow maja rozna budowe.
Tak czy owak, nie chce sie na ten temat wypowiadac, bo to wciaz teoria ... ale moze cos o tym bedzie w MEDLINE :]
-
Re: Najjadowitszy !!!
Neo2 -> Ten pajaczek to Pholcus phalangioides
O jego jadowitosci moga swiadczyc chocby martwe szkielety zewnetrzne T. atrica, A. ferox i innych pajakow, ktore wystepuja w poblizu jego gniazd.
-
Re: Najjadowitszy !!!
Atrax Robustus napisał(a):
> Rammstein -> Musialo ci sie pomyliz z Loxoscelesem reclusa,
> ktory to wlasnie wystepuje w Afryce.
Loxosceles reclusa wystepuje w Ameryce Polnocnej...
-
Re: Najjadowitszy !!!
Mozliwe, ze cos pomieszalem. Widzialem program o tych pajakach i wydawalo mi sie, ze slyszalem "Afryka", ale skoro Ameryka to Ameryka. ;]
-
Re: Najjadowitszy !!!
twoja wiedza w tym temacie jest porazajaca ) chyle czoła... mysle ze moi wykladowcy od neurobiologii tez mogli by sie czegos od Ciebie nauczyc.../siemka
-
Re: Najjadowitszy !!!
hehe, no fakt - mnie tez sie pomylilo :]
-
Re: Najjadowitszy !!!
No własnie Atrax dzieki za przypomnienie.
-
Re: Najjadowitszy !!!
żeczywiście loko też czytam ze ździwieniem
-
Re: Najjadowitszy !!!
oj, cos Ci sie pozajączkowało :-)
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum