-
polskie skorpiony
gdzies w archiwum przeczytałem, że ktoś z was hodował polskich krewnych skorpionów. dzisiaj rano moja mamusia znalazła jedną taką gadzinę. problem w tym, że nie wiem jak on się nazywa, więc nie mogę znaleźć o nim żadnych informacji.
podajcie nazwe i jakies informacje.
-
Re: polskie skorpiony
Mimo, ze na skorpionach znam sie raczej srednio, to zapewne chodzi o zaleszczotki.
-
Re: polskie skorpiony
Też tak myślę, kiedyś o tym słyszałem i dawno temu chyba widziałem, ale nie pamiętam dokładnie jak wygląda.
-
Re: polskie skorpiony
Kształtem przypominają skorpiony, głównie dzięki dużym szczypcom z gruczołami jadowymi, znajdującymi się na końcach nogogłaszczków. Odwłok segmentowany, owalny, szczękoczułki niewielkie, zakończone szczypcami, głowotułów pokryty pancerzem zawiera gruczoły przędne, których wydzielina służy do budowy kokonu stanowiącego ochronę dla osobników dorosłych i potomstwa.
Zaleszczotki są drapieżne, atakują drobne owady. Rozdzielnopłciowe, wiosną samice składają jaja do torby lęgowej w okolicy otworu płciowego, jaja zapładniane są spermatoforem wytwarzanym przez samca, który samica wprowadza do dróg rozrodczych. Młode po wylęgu pozostają przez pewien czas pod opieką samicy.
Zaleszczotki występują w różnych środowiskach, spotykane są w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie pełnią pożyteczną rolę atakując szkodniki. Szeroki zasięg występowania zawdzięczają m.in. zdolności przemieszczania się z owadami, do których przyczepiają się za pomocą szczypiec.
Znanych jest ok. 2 tys. gatunków, w Polsce występuje ok. 40, przedstawicielami krajowymi są zaleszczotek pospolity (Chelifer cancroides) oraz zaleszczotek muzealny (Cheiridium museorum).
-
Re: polskie skorpiony
[img/]http://www.uku.fi/~holopain/stt/Pseudscorpion.jpg[/img]
-
-
Re: polskie skorpiony
tylko mój jest troche ciemniejszy.
-
Re: polskie skorpiony
jakiej one sa wielkosci??
-
Re: polskie skorpiony
Na pewno mniejsze niż na zdjęciu z linka. Ja wiem.... 4-5 mm?
-
Re: polskie skorpiony
......największych gatunków - do ok. 1 cm.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum