Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

  1. #1

    Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    Pisze tego posta bo sam nie wiem juz jakie gatunki należą do rodzaju Pterinochilus
    Juz z samym murinusem jest duuzo zamieszania..
    Jakies odmiany barwne..mamillatus....usambara..(to samo)
    A moze mamillatus(usambara) to poprostu nasz spinifer.Niektorzy sprzedaja P mamillatus a niektorzy P spinifer.
    Prosze o wypowiedzi konkretne i fachowe.. nie chce np.ja mam mamillatusa :/

  2. #2

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    Na dzien dzisiejszy jest 7 gatunkow z rodzaju Pterinochilus:
    P. alluaudi;
    P. chordatus;
    P. leetzi;
    P. lugardi;
    P. murinus;
    P. simoni;
    P. vorax;
    W obrebie wszystkich tych gatunkow istnieja odmiany barwne ze wzgledu na duzy zasieg wystepowania rodzaju Pterinochilus. Najwiecej barwnych odmian ma P. murinus.

    Kiedys tych gatunkow bylo znacznie wiecej: 23.
    P. affinis;
    P. alluaudi;
    P. greyeri;
    P. brunellii;
    P. carnivorus;
    P. constrictus;
    P. crassispina;
    P. hindei;
    P. junodi;
    P. lugardi;
    P. mammillatus;
    P. meridionalis;
    P. murinus;
    P. mutus;
    P. nigrofulvus;
    P. pluridentatus;
    P. raptor;
    P. schonlandi;
    P. simoni;
    P. sjoestedti;
    P. spinifer;
    P. vorax.

    Czesc z nich zostala podporzadkowana jednemu gatunkowi (np. P. mammillatus=P. murinus), czesc zostala zaliczona do innego rodzaju, np. do Harpactira. P. spinifer zostal przylaczony do Eucratoscelus -> jest to teraz E. constrictus. W sumie od zmiany nazwy sie zastanawiam, dlaczego wlasnie do Eucratoscelus, przeciez, u licha, Eucratoscelus ma calkiem inna budowe, to ptasznik kopiacy nory... Wystarczy porownac E. constrictus z E. pachypus... Dwa calkiem inne pajaki, a zaliczone do tego samego rodzaju. No ale coz, ja nie jestem badaczem, oni w koncu wiedza lepiej, co robia (mam taka nadzieje....). Mam nadzieje, ze dopisze sie tu small, ktory ma sledzi zawsze nowinki ze swiatka nazewnictwa ptasznikow.

    A teraz troszke nie na temat: wiecie, ze dwa nowo odkryte gatunki ptasznikow zaliczono do rodzaju Brachypelma? Sa to Brachypelma schroederi i Brachypelma verdezi. Ta pierwsza wyglada troche jak B. vagans, zdjecia drugiej na razie nigdzie nie ma.

    Pozdrawiam.

  3. #3

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    No i tak, przez szybkie pisanie sie pomylilam. Teraz bedzie errata:
    jest P. greyeri ma byc P. breyeri;
    i zapomnialam o P. widenmanni, ktory powinien byc 23 na liscie. P. widenmanni zostal zaliczony do P. chordatus.

  4. #4

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    Ok !
    vorax jak i wiele osob ma na sprzedaz P spinifer...czyli E. constrictus tak??

  5. #5

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    Vítám Vás u dalšího čísla "Amatérského arachnologa". Věcí okolo časopisu se stalo opět mnoho. Je trochu objemnější a bohužel také dražší, než minulé číslo. Ovšem slibuji, že na této ceně již zůstanu. Alespoň letos. I v tomto čísle jsou velmi zajímavé články. Obzvláště mě potěšilo, že i junioři začínají články posílat. Jen tak dál. Ve spolupráci s p. Kovaříkem vznikl také článek (již otištěný v A-T) o některých taxonomických změnách a novinkách, týkajících se sklípkanů.
    V poslední době se v našich končinách začal prodávat sklípkan rodu Pterinochilus. Prodává se pod názvy "orange", "usumbara", či dokonce mammillatus. Je proto pravděpodobné, že se jedná o sklípkana, který žije v Tanzanii a pravděpodobně pochází z lokality, se jménem Usumbari. Zatím je však označovám jako Pterinochilus spp. Je však velmi pravděpodobné, že tento do oranžova zbarvený sklípkan se zde v budoucnu bude prodávat (a již prodává), pod názvem Pterinochilus mammillatus. Problém je ovšem v tom, že druh Pterinochilus mammillatus, Strand, 1906 byl synonymizován a již neexistuje. Ostatně, dle sdělení Františka Kovaříka došlo v rodu Pterinochilus k několika podstatným změnám. Zde je přehled platných druhů rodu Pterinochilus : Pterinochilus alluaudi, Berland,1914; P. chordatus, (Gerstacker,1873); P. leetzi, Schmidt,2002; P. lugardi, Pocock,1900; P. murinus, Pocock,1897; P. simoni, Berland,1917; P. vorax, Pocock,1897.
    Druh Pterinochilus sp. "usumbara" si lze prohlédnout např. na adrese http://gea.free.fr .
    Přeji Vám hezké počtení.

    Michal Toráň


    MOZE KTOS PRZETLUMACZYC??!?!?!

  6. #6

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    Tak. Ladna bestia, wedlug mnie o wiele ladniejsza niz "usambara". Przynajmniej moja samiczka jest tak sliczna .

  7. #7

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    P. alluaudi BERLAND, 1914
    P. chordatus (GERSTACKER, 1873)
    P. lugardi POCOCK, 1900
    P. murinus POCOCK, 1897
    P. simoni BERLAND, 1917
    P. vorax POCOCK, 1897


    Ja znalazlem tyle , czyli 6 na stronce http://hem.spray.se/minax/arter/namn.html

  8. #8

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    No dobra.. Eucratoscelus constrictus to wg Ricka W http://www.birdspiders.com/index.cfm...F58E493ED245D5

  9. #9
    small
    Guest

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    > Ja znalazlem tyle , czyli 6 na stronce
    > http://hem.spray.se/minax/arter/namn.html

    Bo przez pewien czas tak bylo, artykul pisany po rewizji Gallona... jednak po niekrotkim czasie Schmidt opisal kolejny gatunek - Pterinochilus leetzi.


  10. #10

    Re: Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy

    "Witam Was w kolejnym numerze "Amatorskiego Arachnologa". Ponownie wokol czasopisma zaczelo sie dziac sporo rzeczy. Ma troche wieksza objetosc i bedzie niestety troche drozsze, niz numer poprzedni. Obiecuje, ze taka cena juz pozostanie. Wrocmy do tematu. W numerze sa bardzo interesujace artykuly. Bardzo mnie ucieszylo, ze i poczatkujacy zaczynaja przesylac artykuly. We wspolpracy z panem Kovarikiem powstal taki artykul (juz wydany w Aquarium-Terarium) o niektorych zmianach w taksonomii oraz o nowinach dotyczacych ptasznikow.
    Jaks czas temu w naszym kraju zaczeto sprzedawac ptaszniki z rodzaju Pterinochilus. Sprzedaje sie je pod nazwami "orange", "usambara" czy w koncu mammillatus. Jest prawdopodobne, ze chodzi o ptasznika, ktory zyje w Tanzanii i prawdopodobnie pochodzi z lokalnego okregu, zwanego Usambara. Oznaczono je jako Pterinochilus ssp. Jest wszak bardzo prawdopodobne, ze ten pomaranczowo ubarwiony ptasznik bedzie w przyszlosci sprzedawany (i juz sie go sprzedaje) pod nazwa Pterinochilus mammillatus. Problem w tym, ze gatunek Pyterinochilus mammillatus, Strand 1906, byl synonimem i juz nie funkcjonuje (juz sie nie powinno go uzywac przyp. tlum.). Ostatnio, na skutek dzialan P. Kovarika doszlo w rodzaju Pterinochilus do wielu znaczacych zmian. Tu jest przeglad obowiazujacych nazw gatunkow z rodzaju Pterinochilus: P. allualdi, P. chordatus, P. leetzi, P. lugardi, P. murinus, P. simoni, P. vorax. Gatunek Pterinochilus sp. Usambara mozna ogladnac pod adresem http//gea.free.fr

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •