Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 35 z 35

Wątek: Doskonały świat...

  1. #31

    Re: Doskonały świat...

    Nie chcialabym wprowadzac zadraznie, ale chcialam zauwazyc, ze small nikgo nie urazil, to ty, Jimbo, zaczales od synkow... Small, ma niestety, racje, co do gatunkow, on co prawda ma niewiele pajakow, ale znamy sie juz kupe czasu i wiem, ze szpera on za nowinkami ze swiata ptasznikow. Nie pisze tu dlatego, ze mam jakies tam powiazania z terrarystyka i przez to bronie small'a. W nazewnictwie ptasznikow zawsze byl pierwszy z nowinkami.

    Nie dlatego ludzie nie odwiedzaja terrarystyki, wierz mi Jimbo. Small ma duza wiedze i poswiecil mnostwo czasu na pomoc ludziom w ich problemach z pajakami. To chyba dobrze, ze stara sie byc na biezaco, tak jak powinien byc na biezaco kazdy z nas (hodowcow i hobbystow). Moze macie jakies zadraznienia, nie wiem tego, ale uwazam ze w powyzszym przypadku klotnia nie ma podstaw.

    Zreasumujmy:
    Jest jak na dzien dzisiejszy 7 gatunkow z rodzaju Pterinochilus - w porownaniu do stanu sprzed trzech lat o 16 mniej (bylo 23 gatunki).
    Dzieje sie tak, poniewaz jest to rodzaj bardzo rozpowszechniony, najliczniejszy jest Pterinochilus murinus, ktory zasiedla rozlegly obszar. Przez to wyksztalcily sie odmiany barwne. Przez to rozpowszechnienie i rozne barwy opisywano tego samego pajaka jako odrebne gatunki.
    Uczeni i badacze chyba wiedza co robia, nie zmieniaja tak hop-siup nazewnictwa, bo im sie tak podoba.
    Usambara to jedna z prowincji (nie mam pojecia, jaki jest podzial administracyjny w Afryce...), a ze wystepuje tam P. murinus bardziej jaskrawy niz reszta.... (tak nawiasem mowiac dawny P. spinifer jest jeszcze bardziej jaskrawy).
    Kiedys mialam P. mammillatus i powiem wam, ze wcale nie byl czerwony, tylko piaskowy, jasniejszy niz "zwykly" murinus. Hmm... na tutejszym forum dowiaduje sie, ze mammillatus jest czesto uzywany zamiennie z "Usambara" i ze jest on czerwony (zeby nie bylo niejasnosci - nie mam tu na mysli czerwieni jako czerwieni ). Moglby mnie ktos oswiecic? Bede wdzieczna.

    Pozdrawiam.

  2. #32
    x ray
    Guest

    Re: Doskonały świat...

    .....rozumiem ...tylko zastanawia mnie fakt używania określenia Brocklehursti to lepsza wersja A.genikulata...bo z takim określeniem sie spotkałem...i stąd to pytanie


  3. #33
    x ray
    Guest

    Re: Doskonały świat...

    ...rozumiem dziękuję


  4. #34

    Re: Doskonały świat...

    Tez sie z tym spotkalam i nawet wiem gdzie sie spotkalismy :P
    Coz, nie uwazam, aby to byla lepsza wersja (w ogole glupie okreslenie, ale coz...). Moze o to chodzi, ze A. brocklehursti ma wiecej czerwonych wloskow na odwloku (przynajmniej w mlodym wieku)?

  5. #35

    Re: Doskonały świat...

    Podobno ma ładniejsze i wyraźniejsze te białe plamki na odnóżach.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •