-
propozycja
mam propozycję (proźbę dla bardziej doświadczonych chodowców:
Możnaby zrobić i umieścić na jakiejś stronie tabelkę gdzie będę podane informacje po której wylince jest pająk mający określoną wieklość.
Mażna zacząć od bardziej popularnych gatunków i z czasem ją uzupełniać...
A tak przy okazji to po której wylince jest G.Rosea mająca ok 16mm ciała? ))
-
Re: propozycja
sorki za ortografy )
propozycja dalej aktualna)
-
Re: propozycja
Taka tabelka mijałaby się z celem moi zdaniem. Zależy przecież od tego, jak dany pająk był trzymany. Są dość duże różnice w wielkości ptaszników w obrębie danego gatunku. Standardowo podaję przykład moich A. geniculata - u mnie po 6 wylince mają około 2,5 cm ciała, ponieważ nie jestem w stanie ich karmić częściej niż 1-2 razy na tydzień. U osób, które mają tylko kilka pająków te zwierzęta są większe.
-
Re: propozycja
wrzystko zalezy od warunkow panujacych a terrarium i taka tabela jest zbedna
-
Re: propozycja
Trzeba by wtedy skolowac okolo kilkaset takich tabel, bo inaczej rosnie blondi, a inaczej smithi
-
Re: propozycja
No ale przeciesz jak możne porównywac wielkość pajaków jeden bedzie wiekszy drugi mniejszy nawet jeśli beda trztmane w jednakowych warunkach. Przeciesz ludzie są też bardzo inni. Niemożna powiedzieć że Smithi po przypuśćmy 5 wylince, karmiona 2 razy w tygodniu, powinna mieć 2 czy 2.5 cm ciała dlamnie to głupota.
-
Re: propozycja
a to przepraszam)
do tej pory myślałem że dwa osobniki tego samego gatunku będące po tej samej wylince mają podobne rozmiary - całe życie się człowiek uczy)
-
Re: propozycja
nom niestety to wszystko jest za bardzo względne żeby zrobić tabelke, która by zawierała poprawne dane...
Chyba, że by była mowa o pająkach trzymanych w identycznych warunkach itp.
-
Re: propozycja
Ej no stary nawet jeśli były by trzymane w tych samych warunkach a były od innych rodziców to wiadomo że jeden możę być wiekszy a drugi mniejszy. to przeciesz genetyka dlaczeko koleś o 3 lata młodszy jest odmenie wyższy o 15 cm i cieższy o 20 kilo ????? właśnie geny ( ps. kiedyś tesz męczyłem tym pytaniem ludzi ale ktoś mi wyjaśnił że każdy pajaczek jest inny i innaczej rośnie to tyle :])
-
Re: propozycja
Oj "stary" widze, że albo nie zrozumiałeś mojego posta albo nie chciałeś zrozumieć.
Ale już tłumacze, żebyś mógł potem spać spokojnie.
Sprawa jest zasadniczo prosta - juśli JUŻ ktoś by sie zabierał za robienie takiej tabeli to powinien wziąć załózmy 100 pajączków danego gatunku, zapewnić im te SAME warunki i potem na podstawie danych ustalić zakres wielkości zależnie od wylinki. Było by to zapewne nie dokładne i pracochłonne, ale jeśli jush ktoś chciałby sie za to zabierać to raczej w ten sposób... jaśniej nie potrafie.
Sprawa genetyki - serio jesteś na tyle dobrym genetykiem, żeby na podstawie genów wywnioskować cokolwiek? Bo ja sie nie znam i staram sie nie wypowiadać na tematy, o których nie mam zielonego pojęcia. Jeśli na podstawie genów byłbyś w stanie stworzyć taką tabele to życze powodzenia, ja jestem tylko małym szarym terarrystom.
Za wzmianke (wręcz odkrycie) na temat różnic genetycznych w obrębie gatunków powinneś od ręki dostać conajmniej nagrode Nobla:P albo i ze 3.
PS nigdzie nie napisałem że np pająk danego gatunku miałby przy np L7 6 cm, jeśli już to byłaby to albo uśredniona wartośc albo pewien zakres wielkości.
Pozdr.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum