Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Gryziel tapetnik

  1. #1
    CD/Tombik
    Guest

    Gryziel tapetnik

    Witam
    Znajomy ktory nie zna sie na ptasznikach powiedzial ze u niego w piwnicy jest "gniazdo wielkich pajakow". Gdy opisywal mi bardziej to "gniazdo" powiedzial ze jest to lejkowata siec a pajaki sa "ogromne i wlochate". Podejrzewam ze to gryziele tapetniki chociaz ze one chyba nie wystepuja w warszawie w centrum polski. Jak myslicie ? mam sie tam przejsc i zlapac pajaka ? Nie sadze zebym najpierw mogl przyjrzec sie pajakowi a potem zlapac poniewaz maja gniazda w kartoflach wiec musialbym lapac w ciemno... Co o tym myslicie ?

  2. #2
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    Powiem tylko tyle, ze to na 100% nie jest Atypus piceus (czyli gryziel tapetnik), ani zaden przedstawiciel gryzielowatych. Jest prosty powod: one nie wystepuja na takich obszarach. Dam sobie lapke uciac, ze to, co widzial Twoj kolega, to Amaurobius ferox. Wlasnie te pajaki znane sa z robienia takich lejkowatych sieci. Dobrze by bylo, gdybys sam to zobaczyl.


  3. #3
    CD/Tombik
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    Witam
    Moj znajomy mowil ze te pajaki byly owlosione... Z tego zdjecia [ zalacznik ] nie widze zeby ten pajak byl owlosiony... Atrax jak myslisz pojsc i zlapac "tego potwora " ?

  4. #4
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    Gryziele nie sa owlosione
    Wedlug mnie one sa raczej lysawe :]
    Ferox tez nie nalezy az do takich wlochaczy, ale z tego, co mowisz, to jest wlasnie ten pajak, gdyz ksztalt sieci i wystepowanie jest dla niego bardzo charakterystyczne
    Oprocz tego, Amaurobius ferox trudno pomylic z katnikiem (ktorego sieci tez sa troche lejkowate) i wiekszosc ludzi mylila go wlasnie z gryzielami, bo wydawal im sie bardzo podobny.
    Mysle, ze mozesz isc i probowac szczescia w lapaniu. Hodowla tych pajakow jest bardzo ciekawa :]
    A zreszta hodowla polskich pajakow jest ciekawa (gwarantuje...poza tym spytaj Metusa .


  5. #5
    CD/Tombik
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    A jaki on ma jad ? tez nie szkodliwy jak jad ptasznikow typu b.smithi b. albopilosa ? No bo wloskow nie wyczesuje na pewno bo nie ma czego wiec musi gryzc hmm

  6. #6
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    Atypus piceus nie ma niebezpiecznego jadu (tak jak w sumie wszystkie polskie gatunki). Z bardziej jadowityc, ktore i tak rzadko mozna spotkac, to na przyklad: Cheiracanthium punctorium. Co do feroxa, to nie przejmuj sie raczej, bo mimo, iz ten pajak jest troche agresywny, to jego jad nie powoduje wiekszocy komplikacji, jak ...pieczenie, czy nawet swedzenie


  7. #7
    CD/Tombik
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    Uspokoiles mnie ;-) a wiec jutro ide na łowy . Zastanawiam sie tylko jak te ptaszniki moga zyc w temp. 18 stopni celsjusza [ taka temperatura panuje w mojej piwnicy ]

  8. #8
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    Amaurobius ferox to nie jest ptasznik. Ten gatunek nalezy do wyzej rozwinietych pajakow. Rozni sie od ptasznikow anatomia.


  9. #9
    :: batmex ::
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    hmmm, mieszkam w wawie w bloku, niedaleko las. laki , pajakow , owadow, nawet gadow i plazow jest tu troche
    wydaje mi sie jednak, ze to moze byc katnik, sam widuje takie bestie w domu, lub w piwnicy i musze przyznac, ze okreslenie`wlochaty` bardzo do nich pasuje, a poza tym sa naprawde duze (nawet ponad 2cm ciala),

    kiedys jak bylem maly niezle sie przestraszylem , jak taki jeden siedzial na scianie, rozpietosc jego nog byla w tedy niemal rowna powierzchniowo mojej dloni


    pozdrawiam
    bat


  10. #10
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Gryziel tapetnik

    Tak, to moze byc katnik. CD/Tombik -> jak juz zlapiesz, to sprawdz, jaki ma wzorek na odwloku.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •