Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: chrabaszcze/chrzaszcze?

  1. #1

    chrabaszcze/chrzaszcze?

    czesc. dlaczego te latajace mutanty - chrzaszcze majowe czy co to tam jest (pelno tego teraz u mnie na osiedlu) leca do ludzi? nie ma wala zebym przeszedl obok takiego i zeby on mnie nie potraktowal jak lotniska. to cos zwiazane z kolorami/zapachem czy co? thx za odpowiedz

  2. #2

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    Jeśli już to chrabąszcze majowe. JEsteśpewny że o te owady ci chodzi?? Czy ja wiem czy tego jest tak pełno <lol>


  3. #3
    M_dryas
    Guest

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    Te chrząszcze to guniaki czerwczyki (Amphimallon solstitiale).


  4. #4

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    u mnie tego mozna naliczyc pare setek :/ mam osiedle otoczone jakimis polami i co roku w maju/czerwcu jest tego inwazja

  5. #5
    Dark Raptor
    Guest

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    Raczej guniaki niż chrabąszcze majowe (jak zauważyli poprzednicy). Ten ostatni gatunek ze względu na chemizację i długi rozwój stał się mniej liczny.

    Owady te ciągną do ludzi chyba jako do drzew. Widząc pionowe, duże obiekty i to je myli. Po zorientowaniu się z bliższej odległości, że nie nadajemy się do jedzenia, odlatują.

    PS. Mam nadzieję, że rójka już niedługo się skończy, bo na temat guniaków pisałem już kilkanaście postów i maili :P


  6. #6

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    A Wałkarz lipczyk ?? miałem kiedyś kilka sztuk (tylko w zakresie popatrzeć i wypuścić) a teraz zastanawiam sie nad dłuższa obserwacją - i tu rodzi się pytanie czy ktoś to hodował ??

  7. #7
    Dark Raptor
    Guest

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    Hodowla wszystkich chrabąszczowatych jest trudna, powolna i pracochłonna. W sumie nie polecam. Osobiście nie znam nikogo, kto trzymał je dłużej.

    Dość dobrze tę problematykę, na przykładzie chrabąszcza majowego, poruszył prof. Burakowski w swojej pracy:
    Burakowski B., 1993: Laboratory methods for rearing soil beetles (Coleoptera). Polska Akademia Nauk Muzeum i Instytut Zoologii, Warszawa.


  8. #8

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    Faktycznie, te guniaki czerwczyki są zdziebko wkurzające - 2 razy dzisiaj wieczorkiem próbowały wylądować mi na głowie :]
    Fajnie obserwować, jak polują na nie nietoperze...


  9. #9

    Re: chrabaszcze/chrzaszcze?

    A ja je lubie Fajnie jak brzęczą przy twarzy jak się w piłke gra :P
    A zauwazylem pewną zmianę - mieszkam na 7 piętrze, niegdyś na balkonie miałem tego mnóstwo, wlatywały do domu, wszędzie. A od dwóch lat zauważyłem że chrząszcze dolatująmax do 5 piętra, a u mnei na piętrze ani razu nie widziałem. Skąd ta zmiana wysokości?


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •