Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Jak duże są larwy kruszczyc?

  1. #1

    Jak duże są larwy kruszczyc?

    Witam! Niedawno wykluły mi się z jaj kruszczyce - Pachnoda lub Cetonia, nie wiem, bo trzymam jej razem. Dla bezpieczeństwa chciałbym je rozdzielić. Czy pojemnik wielkości moczówki wystarczy na jedną larwę?
    Z góry dzięki za odpowiedź
    pozdrawiam - Crabro


  2. #2
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Na początek jest to aż nadto (możesz trzymać po kilkanaście młodych larw L1). Warunkiem jest dobre karmienie. Larwy L3 możesz trzymać pojedynczo, choć przy rozmiarach kanibalizmu (przeważnie mały) i ilości potomstwa produkowanego przez chrząszcze, może to być niepotrzebną i kłopotliwą fatygą.
    W pojemnikach możesz mieć też problem z utrzymaniem właściwej wilgotności podłoża. Larwy lubią penetrować najniższe warstwy terrarium, gdzie jest najwilgotniej... ew. wybierają sobie optymalne miejsce w jej gradiencie.


  3. #3

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Dzięki za odpowiedź! Jak rozumiem, radzisz zostawić je wszystkie razem z dorosłymi i nawet jeśli część padnie lub zostanie zjedzona to i tak przetrwają odpowiednie ilości tych najsilniejszych? Wszystkie kruszczyce (4 Pachnoda i ok 4 Cetonia) trzymam w pojemniku 23x18x12 cm. To chyba nienajgorsze wymiary? ;-)
    pozdrawiam
    Crabro

  4. #4
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Trzymam larwy z dorosłymi. Nie przeszkadzają sobie, a ewentualne trupki są konsumowane dość szybko. Czy przetrwają najsilniejsze? Nie wiem, może najsprytniejsze :-) W tej chwili mam chyba już z setkę larw Cetonia i czekam na więcej (a mam jeszcze niedoszłe imagines w kokolitach).

    Pojemnik nie jest najgorszy na początek, ale generalnie doradzałbym coś większego (zwłaszcza na wysokość). Możesz dzięki temu dać dużo substratu (więcej miejsca dla larw) jak i więcej dla imagines (mogą swobodnie latać). Najlepsze terraria mają u nas w zoo. Mają chyba ponad 100 cm w każdą stronę :-)

    Ja swoje kruszczyce trzymam w terrariach: 30x26x35cm i 40x25x25 cm, ponadto kilka 15 litrowych wiader (można chyba gdzieś jeszcze dostać po 1 zł do proszku do prania :P ). Zajmują mało miejsca i łatwo je wcisnąć. Doskonałe dla większej liczby larw.

    Co do wielkości larw. L1 mają ok. 5 mm, L2 ok. 2 cm, L3 dorastają do 4 - 6 cm. Dużo zależy oczywiście od gatunku. Osmoderma eremita lub O. nasicornis mają larwy ogromnych rozmiarów (o Lucanus cervus już nie wspomnę).


  5. #5

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Wlasnie... Mam larwy Xylotrupes gideon L3, ale podobno beda mialy ok 10 cm, a dorosly chrzasz o ile pamietam (samiec) ma ok. 6 cm, w takim razie powiedz mi- jakie rozmiary (srednica tez, jesli znasz) osiagaja larwy L. cervus?


  6. #6

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Dzięki raz jeszcze za wyczerpujący wykład ;-) 100 kruszczyc w domu zdecydowanie wykracza poza moje najśmielsze marzenia. Jeśli z tego lęgu będe miał choćby kilka osobników to będe w pełni usatysfakcjonowany. Co do latania, z tym nie mam problemu. Mniej więcej raz w tygodniu otwieram pojemnik i pozwalam kruszczycom fruwać po pokoju. Mimo to na pewno będe myślał o większym pojemniku.
    pozdrawiam
    Crabro

  7. #7

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Saurus napisał(a):

    > Mam larwy Xylotrupes gideon L3, ale podobno beda
    > mialy ok 10 cm, a dorosly chrzasz o ile pamietam (samiec) ma
    > ok. 6 cm, w takim razie powiedz mi- jakie rozmiary (srednica
    > tez, jesli znasz) osiagaja larwy L. cervus?

    A propos jeszcze dużych larw, w ramach ciekawostki jeśli ktoś nie słyszał. Rekordzistą w świecie owadów są larwy Titanus giganteus - amazońskiego chrząszcza z rodziny kózkowatych. Długość - 30 cm!!! Pieczone smakują ponoć jak masło orzechowe :-)
    pozdrawiam
    Crabro

  8. #8
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Mogą przekroczyć nawet 11 cm, ale najczęściej osiągają poniżej 10 cm.

    Trochę ciekawych danych o tym gatunku można znaleźć tu:

    Lucanus cervus
    Jelonek rogacz


  9. #9
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Jak duże są larwy kruszczyc?

    Jeśli dasz im jakieś źródło ciepła i światła (ja trzymam swoje na oświetlonym słońcem parapecie), będą latały znacznie chętniej. Tylko trzeba uważać, by ich nie przegrzać. 25 st. C to takie bezpieczne optimum.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •