Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: Kilka pytań o szarańczę

  1. #11
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Kilka pytań o szarańczę

    Szrańcze grają (pracowałem przy nich przez miesiąc w Warszawskim ZOO), nie burczało mi w brzuchu...

    Jeśli chodzi o info Tobasza, że owady nie uczą się to jest w błędzie:

    Wiele muchówek jak np. gzy i wiele błonkówek np. szczerklina potrafi uczyć się topografii. Nie wspomnę o pszczołach.
    Stwierdzono, że świerszcze potrafią zapamiętywać wygrane/przegrane walki i ma to wpływ na ich dalsze potyczki. Prawdopodobnie podobny mechanizm istnieje u innych terytorialnych owadów.

    Mógłbym pewnie znaleźć jeszcze parę przykładów, ale nie mam teraz pod ręką odpowiedniej literatury...

    Pozdrawiam!

  2. #12
    krzychowski
    Guest

    Re: Kilka pytań o szarańczę

    Serdeczne dzięki za odpowiedź. Wnioskuję z niej, że jesteś osobą, której szukałem (tzn. masz doświadczenie w hodowli szrańczy). Mam więc pytanie: czy szarańcza gra tylko w dzień, czy też przez całą dobę? Bo miałem okazję hodować świerszcze, których granie za dnia bardzo mi się podobało, ale niestety w nocy było, lekko mówiąc, dokuczliwe. No a według literatury szrańcza prowadzi dzienny tryb życia (według tej samej książki świerszcze są aktywne całą dobę, i to by się zgadzało). I jeszcze jedno, czy szarańcza, będąca według dostępnych mi materiałów roślinożerna, jest rzeczywiście kanibalem częściej niż wszystkożerne świerszcze? Według książki o hodowli owadów, którą dysponuję, roślinożerne szarańczaki można trzymać bezpiecznie razem, nawet jeśli są różnej wielkości, w różnym stadium rozwoju, przechodzą wylinkę, itp. Z kolei według opisu z tej właśnie strony (terrarium.com.pl) szarańcze są kanibalami częściej niż np. świerszcze. Wydaje mi się, że widzę tutaj pewną rozbieżność poglądów, co Ty sądzisz na ten temat?

    Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrowienia (w tym dla rodziny i hodowanych
    podopiecznych:-)

  3. #13
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Kilka pytań o szarańczę

    Szarańczy niestety nie hodowałem, w ZOO miałem z nią kontakt tylko w dzień.
    Hodowałem krajowe prostoskrzydłe - pasikonika zielonego, łatczyny i koniki polne (+świerszcze polne i turkucie). Te bez nawiasu wykazywały dzienną aktywność, grały też późnym wieczorem jednak nie pamiętam by szalały w nocy. Dźwięki wydawane przez szarańczę są bardzo ciche, przypominają raczej syczenie (odgłosy tarcia) więc nawet gdyby grały w nocy nie powinny przeszkadzać (mnie świerszcze których mam normalnie 4 - 5 gatunków nie przeszkadzają.... nie wiem jak rodzina .

    Co do kanibalizmu szarańcze w ZOO trzymane były w dużych terra chyba 1mX1mX1,5m na podłożu torfowym grubości ok. 30 cm. W środku znajdowała się specjalna siatka (osadzona na skos), która dodatkowo zwiększała powierzchnię terra, oraz promiennik ciepła. W każdym terra siedziało średnio 20 - 50 osobników i nie zauważyłem wśród nich kanibalizmu. Mogło to być spowodowane małym zagęszczeniem i intensywnym karmieniem (codziennie dotawały trawę, pędy bambusa(?), owoce i warzywa). Jedyne sztuki jakie padły w trakcie praktyk były już stare (widoczne "zużycie" jak u świerszczy, ale i tak ich zwłoki trafiły do mojej gabloty na szpilki). Młode spokojnie żerowały wśród starych, choć parokrotnie odzielaliśmy wylęg (stare które jeszcze żyły przenosiliśmy do wspólnego nowego terra by intensywniej rozmnażały się).
    Jeśli chodzi o moją hodowlę to pasikoniki były bardzo kanibalistyczne (jednak w ich diecie spory udział ma mięso), podobnie łatczyny. Nie miałem problemu z konikami polnymi, które są najbardziej podobne do szarańczy. U świerszczy, przy nieodpowiednich warunkach (przegęszczenie, mało białka w pokarmie, brak kryjówek dla świeżo liniejących), kanibalizm jest bardzo częsty, niestety podobna tendencja pojawia się u turkuci.

    Powodzenia w hodowli

  4. #14
    Tobasz
    Guest

    Re: Kilka pytań o szarańczę

    Ok moze potrafią sie uczyć

    ale nadal daleko im do szczurów :/


  5. #15

    Re: Kilka pytań o szarańczę

    w terrarium.com.pl mówią prawde i wiem to z doświadczenia!! ja miałem kiedytś szarańcze wędrowną i w terra z nimi było mało kryjówek i większość młodych była zjadana podczas wylinek przez dprpsł;e mimo obfitosci pokarmu. Są one kanibalami nie wiem czy większymi niż swierszcze ale są. Daj im dużo kryjówek to raczej będzie problem z głowy:P


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •