Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

  1. #1
    Silent_Dragon
    Guest

    Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Witam
    To jakiej dokladnie mam swietlowki uzyc dla chwytnic kolorowych?? Snakeman (hoduje je dlugo i ma doswiadczenie) mowi zebym kupil Repti Glo 2.0, a ona ma UV. A podobno nie mozna z UV. W koncu zgupialem bo kazdy mowi co innego?? Jego chwytnice sa naprawde piekne i nie wiem czy to dzieki temu ze stosuje Repti Glo 2.0 (zdjecia sa tu - www.terrarystyka.boo.pl w dziale galeria - prosze nie traktowac tego jak reklame a jako problem :] )
    W koncu jaka swietlowke ma kupic?? Podacie mi konkretna nazwe??
    Pozdrawiam


  2. #2

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    moze byc repti glo 2.0 i ktoś mi też polecał kiedyś świetlówkę firmy arcadia Sunlight. Więcej możesz poczytać sobie tutaj http://www.arcadia-uk.com Chociaż te swietlówki chyba nie różnią sie jakoś specjalnie bo obie mają 2 % UVB tyle tylko że repti glo jest tańsza. Chodzi o to żeby swietlówka nie miała za dużo UVB. Czytałam gdzieś że kolory zależą też od tego z jakich rejonów żabka pochodzi jeżeli jest z odłowu i że intensywność i odcień zielonego w naturze zmienia się w ciągu dnia wraz ze zmianami temperatury.

  3. #3

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Możesz kupić Repti Glo 2.0, ja bym kupił zwykłą bez UV, z którego i tak nie skorzystają, a zaszkodzić poważnie to raczej nie zaszkodzi. Nie sądze żeby pomogło, żabki te w naturze (raczej) nie korzystają ze słońca.
    Kolor nie zależy od UV, zależy od:
    1. pochodzenia geograficznego,
    2. od którego pokolenia jest mnożona w niewoli,
    3. czy były krzyżowane osobniki blisko spokrewnione (niekorzystne)
    4. temperatura, wilgotność, samopoczucie, (dieta) itp.


  4. #4

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Nie zgadzam sie!!! UV jest zabkom potrzebne!!
    Np. dla dendrobates-ów, ktore tez nie maja zbytniego kontaktu z promieniami slonca(zyja w gestych lasach-glownie, i czesto na ziemi), udowodniono, ze naswietlanie lampa UV daje pozytywne wyniki, np lepiej wybarwione kolory np u D.pumilo, lepiej sie mnoza i sa zdrowsze(wzrasta produkcja witamin), lepiej zbudowane kosci, ktore maja tendencje do lamania sie gdyz zabki nie maja odp witamin i wapnia.
    Chodzi tu o produkcje wit D3, ktora ma zasadnicze znaczenie w "wypelnianiu" kosci wapnem.
    Jestem przekonany, ze w przypadku chwytnic jest tak samo
    Oczywiscie UV jest takze niezbedne roslinkom w terrarium, wiec mala lampka jest potrzebna.

    Pozdrowionka

  5. #5

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Dodam jeszcze, ze zaby potrzebuje bardziej UV A od UV B, choc oba sa potrzebne.
    Tu jest jeden plus, gdyz szyba przepuszcza okolo 75% UV A (pojedyncza szyba) z promieni slonecznych.
    pozdr

  6. #6
    dr Robert
    Guest

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Niestety większość badań wskazuje, że nadmiar UV przedostający się przez dziurę ozonową jest przyczyną globalnego wymierania płazów co ma obecnie miejsce. Dlatego sprawa nie jest jednoznaczna. Porównanie Dendrobates z chwytnicami nie jest słuszne, bo te pierwsze są dzienne, a te drugie nocne. Repti Glo 2.0 raczej nie zaszkodzi, ale czy pomoże ? Chwytnice doskonale rozmnażają się bez jakichkolwiek lamp UV, ważne, aby w diecie nie zapomnieć o wapnie.


  7. #7

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Globalne wymieranie plazow ma miejsce raczej glownie za sprawa zanikania ich siedliska, ktore jest szczegolnie podatne na wyniszczanie(przynajmniej wiekszosc siedlisk typowych dla zab). Wystarczy porownac Niemcy z Polska, mamy taka sama +/- dziurę ozonowa,a jak wiadomo u nas zabek jest jeszcze sporo a tam, kompletna tragedia!!!
    Nie twierdze jednak, ze nadmiar UV nie przyczynia sie do wymierania plazow, ale chyba rola siedlisk jest tu kluczowa.

    Co do porownania Dendrobatesow z chwytnicami to moze rzeczywiscie nie jest to takie proste.

    Rzeczywiscie, sprawa UV w stosunku do plazow jest dwuznaczna (czyt. szeroko dyskutowana , ale co do Dendrobatesow to udowodniono, ze naswietlanie UV jest korzystne. Badania takie przeprowadzane byly w Holandii
    Jesli chodzi o podawanie wapnia, to ok, tylko to wlasnie UV wplywa na jego absorbcje, poprzez wytwarzanie witaminy D, ktora to odpowiada za absorbowanie wapnia!!!
    Z drugiej strony, nawet ludzie potrzebuja UV do prawidlowej egzystencji, wiadomo, ze na polnocy w trakcie polarnej nocy ludzie zapadaja na wiele chorób, wpadaja w psychozy i depresje. Stosuje sie tam sztuczne naswietlania ludzi lampami UV!!
    Choc niewatpliwie podobnie jak chwytnice i oni bez UV sie tam rozmnazaja co nie znaczy, ze nie czuja sie gorzej, mniej komfortowo
    Pozdraowionka
    pawel

  8. #8

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Witam.
    Mam pytanko do wrbirds napisałeś:
    "Z drugiej strony, nawet ludzie potrzebuja UV do prawidlowej egzystencji, wiadomo, ze na polnocy w trakcie polarnej nocy ludzie zapadaja na wiele chorób, wpadaja w psychozy i depresje. Stosuje sie tam sztuczne naswietlania ludzi lampami UV!!"
    Nie wiem skad Ci to przyszło do głowy, kto Ci to powiedział, ale zapewniam, że jest to bierutna bzdura !
    Ludzie podczas nocy polarnych mają się całkiem dobrze, i nikt ich nie naświetla żadnymi lampami UV !!!!


  9. #9

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    A wlasnie ze sie naswietlaja, nawet sa specjalne sesje w szkolach oraz przedszkolach dla dzieci Nie twierdze, ze jest to zupelnie powszechny sposob, ale jest stosowany i moge to potwierdzic.
    Poza tym, depresje w trakcie polarnej zimy (czyli kilku miesiecy nocy bez dnia) sa bezpsprzecznym faktem!!!!! I nie wypisuj, ze zapewniasz, ze sa to bzdury!!!! Taka jest rzeczywistosc!! To zjawisko ma nawet swoja naukowa/medyczna nazwe, ktorej teraz dokladnie nie pamietam.
    pzdr

  10. #10

    Re: Dokladnie jaka swietlowka dla Chwytnic??

    Prosze bardzo, zjawisko to naukowo nazywa sie "" Seasonal Affective Disorder (SAD)". !!!!

    Oto fragment z poradnika dla osob ogarnietych depresja Psychologia.edu.pl:

    "Bezwzględnie należy omijać Norwegię. Tam w zimowe miesiące szaleje noc polarna, która każdego roku skłania setki nieszczęśliwych osób do samobójstwa."

    Tak wiec zanim zaczniesz wypisywac, ze ktos pisze bzdury, sam poznaj temat i pamietaj, ze aby kogos o czyms informowac, trzeba miec na ten temat podstawowa wiedze!!

    Nie znalazlem jednak cytatow na temat naswietlania lampami ludzi jako metody antydepresyjnej ale zapewniam ze jest to istniejaca metoda i na specjalne zyczenie moge sie to takich cytatow dokopac Przypominam sobie nawet film z "National Geographic" gdzie byly pokazywane takie sesje w przedszkolach na Alasce.

    Pozdrowionka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •