Niestety bycie wędkarzem nie oznacza automatycznej znajomości przepisów o ochronie gatunkowej zwierząt, co widać, ani też, co także łatwo zauważyć, znajomości reguł polskiej ortografii .

Otóż żadna strona internetowa nie jest wyrocznią prawa i może być na niej wiele błędów. Zresztą w internecie może pisać każdy i może pisać największe nawet głupoty bez żadnych konsekwencji. Przytoczona strona jest tego dobitnym przykładem.

Mocą ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. minister środowiska został zobligowany do wydania trzech rozporządzeń dotyczących list gatunków chronionych w PL: o ochronie roślin, o ochronie grzybów oraz o ochronie zwierząt. Jako, że słonecznica jest zwierzęciem docieramy do dokumentu dotyczącego zwierząt. Niestety na stronie ministerstwa go nie ma opublikowanego, dlatego można pomóc sobie stronami na których ten dokument jest. Jedną z nich przytoczyłem już wcześniej. A jeśli komuś z jakiś nieznanych mi powodów nie podoba się strona Salamandry (choć rozporządzenie będzie wszędzie to samo) może skorzystać ze strony np. Klubu Przyrodników (www.lkp.org.pl tam trzeba wejść do działu "Prawo ochrony przyrody") lub jakiejkolwiek innej strony, gdzie będzie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237) lub po prostu z przytoczonego numeru Dziennika Urzędowego.

Wszystko wówczas staje się jasne. Wśród gatunków chronionych nie ma słonecznicy. Błędy które są na wielu stronach wynikają z faktu, że słonecznica o czym pisałem wcześniej, była (jak uważa wielu ichtiologów niezasadnie) wśród gatunków chronionych. Na stronie ministerstwa środowiska jest stare ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 26 września 2001 r. (na stronie:
http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/r...130.1456.shtml )gdzie słonecznica jest jeszcze wśród gatunków chronionych.

Tylkoże mamy od ponad roku nową ustawę, a od 10 miesięcy nowe rozporządzenie. Warto znać prawo, nawet jeśli jest się wędkarzem.