Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

Mieszany widok

  1. #1

    Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Może ktoś posiada tego żółwia??
    Jakie terrarium zapewnić na początek??
    Do jakich rozmiarów dorasta??
    I czy można je hodować w parach??

  2. #2

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Clip czy ty masz takiego żółwia?

  3. #3

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Nie nie mam ale mam zamiar mieć

  4. #4

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Taki żółw jest wogule dostępny w polsce ?? Jeszcze sie nie spotkałem z taką nazwą, jestem ciekaw wypowiedzi innych. Pozdrawiam i życzę powodzenia w nowej hodowli...

  5. #5

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Nie wiem, czy w Polsce dostępna jest odmiana "cherry head". Natomiast typowe osobniki gatunku bywają hodowane, chociaż chyba rzadziej niż Ch. denticulata. Ja znam dwa, które przebywają w prywatnych rękach, w tym jeden od 1975 r.
    Terrarium duże, bo to duży żółw(30-40 cm karapaksu) i bardzo aktywny. Na pewno nie mniejsze niż 200 x 100 cm dla jednego żółwia. Wilgotne, z dużym basenem. Temperatura 24-30 stopni, miejscowo 33-35. ŻÓŁw wrażliwy na przeciągi, skoki temperatury. Dieta nietypowa, bo żywi się głownie owocami,grzybami, zjada też bezkręgowce, mysie noworodki. Parami lepiej nie hodować, bo samiec może zbytnio męczyć samicę, lepiej haremami. Latwo się oswaja, przejawia pewną ciekawość i "kontaktowość".
    To informacje orientacyjne, nie hoduję i nigdy nie hodowałem tych żółwi, dlatego pożądana byłaby wypowiedż kogoś, kto ma większe z nimi doświadczenie.


  6. #6

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Ja mam doświadczenia tylko z Geochelone denticulata (mam do sprzedania), ale to gatunek o bardzo podobnym usposobieniu. Terrarium dla G.carbonaria powinno być w zasadzie półwilgotne, bo w porównaniu z G.denticulata częściej przebywa także na otwartych, suchszych przestrzeniach i z tych dwóch spokrewnionych gatunków G.carbonaria jest zdecydowanie mniej wilgociolubna. Terrarium dość duże i najlepiej ustawione tak, aby można było otworzyć drzwiczki i zwierzaka wypuścić na mieszkanie, balkon (ale tylko większe osobniki, maluchów nie należy wypuszczać - są bardziej wrażliwe na chłód i inne czynniki). Oba gatunki są bardzo kontaktowe, ciekawskie, "zwiedzają" mieszkanie, potrafią "biegać" za właścicielem (kojarzą go słusznie z jedzeniem). W lecie zdecydowanie polecany wybieg w ogrodzie lub na balkonie. Dla takiego malucha, jakie bywają sprzedawane na Zachodzie (6-8 cm) wystarczy terrarium 100x50 cm lub podobne, ale po 3-4 latach trzeba je zmienić na większe.


  7. #7

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    A dla dużego jakiej wielkości jest potrzebne??
    Jak duże rosną??
    Co sądzicie o puszkach dla żółwi??

  8. #8

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Terrarium im większe tym lepsze. Rozsądne minimum dla dorosłego to ok. 1,5 metra kwadratowego powierzchni, ale lepiej większe, dla młodych już pisałem.
    Geochelone carbonaria dorastają do 35-40 cm (długość karapaksu), ale forma cherry-heads jest mniejsza 25-30 cm.
    Puszki produkowane dla żółwi nadają się tylko na śmietnik.


  9. #9

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    A czym go karmić przedewszystkim??
    Jakie terrarium dla trzech dorosłych??
    W terrarium ma być basen??
    Czy je zraszać??(chodzi o terrarium)

  10. #10

    Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"

    Czym karmić to chyba już Pituophis napisał. Uściślę, że najlepiej jeśli są to różnorodne owoce: jabłka, gruszki, winogrona, truskawki, śliwki, ananasy, melony, arbuzy, mandarynki, banany, kiwi. Do tego marchew, pomidory, ogórki, czasem czerwona papryka. Ponadto lubią kwiaty (np. mlecza, nasturcji, wyki, koniczyny). Zjadają też różne zielonki (mlecz, koniczyna, babka). Jako dodatek podaje się grzyby (surowe). W ogóle lubią jedzenie w czerwonej i żółtej barwie. Dieta tych żółwi powinna być uzupełniana np. raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie pokarmem pochodzenia zwierzęcego, najlepiej jeśli będą to dżdżownice, martwe owady, ale może też być np. chuda, surowa wołowina, serca drobiowe lub wołowe. Pokarmu zwierzecego nie może być zbyt dużo. Owoce maja mało korzystny stosunek Ca do P, dlatego musi być dodatek wapnia do pokarmu, u młodych najlepiej 1-2 razy w tygodniu, u dorosłych wystarczy raz na 2 tygodnie. Najlepiej robić mieszanki z róznych owoców i warzyw (+kwiatów).
    Dla trzech dorosłych osobników małej formy G.carbonaria wystarczy drewniane terrarium (tzw. typu otwartego). Co do wielkości to im większe tym lepsze, ale 2 x 1 metr uważam za minimum, pod warunkiem, że konstrukcja bedzie pozwalała na otwarcie drzwiczek i wypuszczenie ich czasem na mieszkanie czy na balkon. W lecie bardzo wskazane terrarium ogrodowe lub balkonowe. Jak wszystkie żółwie lądowe rosną dość powoli i takie terrarium potrzebne jest po 5-8 latach, gdy żółwie przekroczą 20 cm długości karapaksu.

    W terrarium musi być płytki basen gdyż żółwie lubią wchodzić do wody. Jako podłoże najlepiej na części terrarium zastosować darń (można ją umieścić w duzych, plastikowych kuwetach, tak jak ja to robię), która podlewana zwiększa wilgotność powietrza, a jednocześnie zielona trawa przyjemnie wygląda w terrarium i przypomina środowisko tego żółwia w naturze. Na części terrarium może być kora (ze sklepu ogrodniczego).
    Terrarium trzeba zraszać, aby zwiększyć wilgotność. Z racji faktu, że gatunek ten występuje na terenach, gdzie są dwie pory roku; sucha i wilgotna, przez pół roku zraszanie stosujemy 1-2 razy dziennie, a przez pół roku np. raz na 3 dni.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •