-
UV a plexa
Mam pytanie czy pleksa zatrzymuje promienie uv mam zamiar górę terra zrobić z plexi i położyć na nią świetlówki dla gadów.
Pozdrawiam
Marcin
-
Re: UV a plexa
Zatrzymuje. Szkło również.
Świetlówka "dla gadów" musi być bez żadnej osłony i znajdować się bezpośrednio w terrarium. Ewentualnie można dać poza terrarium przez siatkę, ale siatka też zmniejsza ilość przepuszczanego UV (w tym wypadku na takiej samej zasadzie, jak zmniejsza ilość "zwykłego" światła - po prostu światło przechodzi tylko przez oczka siatki). Druga kwestia - odległość świetlówki od "miejsca wypoczynkowego" gada nie może być zbyt duża (max. jakieś 30cm), gdyż wówczas natężenie UV jest zbyt małe.
Pozdrawiam
-
Re: UV a plexa
Cos niue jestem pewien do tego zatrzymywania amarc... z uv to nie jest dokladnie tak samo jak z swiatlem widzialnym...
Pozdrawiam
Dlugi
-
Re: UV a plexa
Pleksi przepuszcza UV, ale nie w 100%. Nie pamiętam ile i jakiej długości fali nie przepuszcza, ale kilka, może kilkanaście % nie przechodzi. Zalezy to też pewnie od grubości, a może i rodzaju pleksi. Bezpieczniej dać świetlówki UV bez takiej dodatkowej osłony, wtedy 100% UV bedzie dla zwierzat.
-
Re: UV a plexa
Otóż z przepuszczaniem (lub zatrzymywaniem/filtrowaniem) światła widzialnego, UV-A, UV-B, jest tak, że zależy to w głównej mierze od tego, o jakiej części widma danego światła mówimy i jaki materiał bierzemy (również jakiej grubości). Zarówno szkło, jak i plexi, produkowane są w różnych wersjach. Orientacyjne, średnie dane porównawcze różnych materiałów wyglądają następująco:
"zwykłe" szkło blokuje 46% UV
szkło z filtrem UV blokuje 97% UV
standardowe (= najczęściej dostępne) plexi blokuje 75% UV
plexi z filtrem UV blokuje 98% UV
Są też specjalne wykonania szkła i plexi, które praktycznie nie blokują UV, nawet z zakresu UV-C.
Jak wspomniałem powyżej, dane te są i orientacyjne, i średnie. Orientacyjne, bo zależą od producenta - technologii wykonania, domieszek itp. Średnie, bo nie precyzują blokowania konkretnych długości fal. Jednakże reguła jest taka, że im dalej od światła widzialnego, tym blokowanie jest silniejsze, zatem dla długich UV (góra UV-A - poniżej 400nm - blisko światła niebieskiego) blokowanie jest najsłabsze, a dla UV średnich (dół UV-B - około 280nm) blokowanie jest najsilniejsze. Jako że głównym powodem używania źródeł UV w terrarystyce jest dostarczanie UV-B (potrzebne do syntezy D3), głównie bierze tu udział UV z okolicy 300nm, przeciętnie dostępne szkła i plexi nie nadają się do tego, aby tworzyć coś w rodzaju przegrody pomiędzy terrarium a źródłem UV.
Pozdrawiam
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum