Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: czy taka świetlówka??

  1. #11

    Re: czy taka świetlówka??

    podobno taka oszczednosc nic nie da, bo chodzi o to, ze cos dzieje sie z sama swietlowka, nawet jesli nie jest uzywana.

  2. #12
    dr Robert
    Guest

    Re: ??

    To co napisał Piotr byłoby prawdą, gdyby świetlówka była słońcem. Ale słońcem nie jest. Nie znalazłem nigdzie w opisach świetlówek takiego porównania ze światłem słonecznym, ale generalnie ma ona słabsze działanie od promieni słonecznych.
    Jedynie w przypadku lampy Osram Ultravitalux 300W w instrukcji jest napisane, że jest to promieniowanie które odpowiada słonecznemu w południe tylko nalezy pomnożyć je przez chyba 6 czy 7 (nie pamiętam i nie mam instrukcji przy sobie). Dlatego w przypadku promiennika Ultravitalux zalecana np. dla pustynnych jaszczurek 20 minutowe naświetlanie z odległości ok. 1 metra odpowiada w rzeczywistości czasowi ok. 2 godzin siedzenia w południowym słońcu (jaszczurki w rzeczywistości usmażyłyby się gdyby za jednym razem tak długo siedziały). Żółwie, szczególnie lądowe zwykle uważa się za bardziej wytrzymałe na większe dawki UV i niektórzy proponują Ultravitalux pół godziny dziennie dla takich gatunków (oczywiście do takiego czasu dochodzi się powoli).
    Trzeba mieć też na uwadze, że promienie UV są w naturze przyjmowane także gdy zwierzę jest w cieniu, w świetle odbitym (dlatego jak siedzimy na plaży pod parasolem to tez się troszkę opalamy).
    Świetlówki UV są słabsze, dlatego lepiej stosować je dłużej, a producenci zalecają ok. 12 godzin dziennie. U żółwi prawdopodobnie wit.D3 jest wchłaniana także przez przewód pokarmowy, dlatego stosuję jako źródło wapnia co 1-2 tygodnie Oystercal (lub Calcium Vitrum D3), który zawiera bardzo niewielkie ilości tej witaminy (przekroczenie dawek D3 jest gorsze od niedoboru !).


  3. #13
    dr Robert
    Guest

    Re: czy taka świetlówka??

    Właściwości szkła z jakiego zbudowana jest świetlówka zmieniają się pod wpływem promieni UV, dlatego im krócej chodzi tym dłużej można ją używać i przez to oszczędzać. Tylko czy warto ?


  4. #14

    Re: ??

    1. Ze spisu terrarystów wynika, że Tosiek ma czerwonolicego, który jako mięso- żerca przyswaja pewne ilości D3 w pożywieniu.
    2. Z UV jest podobnie jak z D3 - przedawkowanie na pewno jest gorsze od niedoboru.
    3. Zalecenie producenta naświetlania gada 12 godzin dziennie bez względu jaki to gatunek i z jakiego biotopu to jakiś nonsens.
    Reasumując te trzy fakty: byłbym ostrożny.

    P.

  5. #15
    dr Robert
    Guest

    Re: czy taka świetlówka??

    Ja uważam, że w przypadku świetlówek nadmiar nie jest groźny, bo są za słabe. Poza tym żółw i tak chowa się często w wodzie, która dla UV jest prawie nieprzepuszczalna.
    Zróżnicowanie (gdy chodzi np. o producenta Repti Glo) dotyczące różnych gatunków z różnych biotopów dotyczy nie długości naświetlania, ale % udziału UVB w widmie poszczególnych typów świetlówek. Stąd Repti Glo 2.0, 5.0, 8.0 zależnie od % udziału UVB dla gatunków o małych, średnich i dużych potrzebach gdy chodzi o UVB.
    Nikt precyzyjnie nie obliczył jakie potrzeby gdy chodzi o UVB mają żółwie, a tym bardziej poszczególne gatunki. W przypadku czerwonolicych dość dobrze rozmnażają się i żyją bez żadnego źródła UV (o ile mają prawidłową dietę), aczkolwiek przypuszczalnie UV poprawia ich komfort życia. I lepiej jeśli się go stosuje, choćby kilka godzin dziennie.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •