Witam!

Od kliku dni przygotowywuję się merytorycznie do skonstruowania akwaterrarium dla żółwia, którego wkrótce nabędę. I muszę przyznać, że im więcej czytam, tym mniej wiem... Mam prośbę do jakiegoś życzliwego hodowcy o wyjasnienie mi kilku rzeczy:

1. W jaki sposób można zamonotwać świetlówkę na akwarium? Chcę zakupić Repti-Glo 5.0, ale jakoś nie bardzo wiem jak się zabrać do jej zamontowania. Czytałem, że można kupić specjalne uchwyty, które przyczepia się do ścianek bocznych akwarium i już... A tak na marginesie... widziałem w sklepie internetowym, że Repti-Glo 5.0 wystepuje w długościach od 40 cm. Czytałem na stronie Jojka, że najlepiej zamocować świetlówkę nad wyspą i na forum znalazłem informację, że silnie naświetlona ma być tylko część wyspy, żeby żółw mógł wybrać sobie temperaturę w której chce się wylegiwać... Jak w praktycznie połączyć razem te fakty mając na uwadze to, że moje akwarium ma szerokość podstawy 30 cm? Wcale bym się nie zdziwił, gdyby któś zaproponował zmianę akwarium

2. Czy do filtra kubełkowego (Fluval 204) trzeba coś jeszcze dokupić? Tzn. jeżeli chcę go używać do filtracji biologicznej i chemicznej, a filtra wewnętrznego do filtracji mechanicznej, to czy muszę zainwestować w coś jeszcze (np. żwir amonowy [tak to się chyba nazywa]), czy też może wszystko co potrzebne jest już w zestawie z filterm? Na jak długo starczają średnio wkłady do takich filtrów?

3. Czy silikon akwarystyczny może zostać zastąpiony zwykłym silikonem (który już mam w domu), czy też jest to zupełnie innego rodzaju silikon i muszę go kupić oddzielnie?

4. Znalazłem fajny korzeń, który bardzo będzie pasował do akwarium i dla żółwia na pewno będzie bardzo wygodny. Czy zamiast szorować go i zalewać wrzątkiem, mogę go po prostu wyszorować i pogotować trochę w dużym garnku? Czy muszę jeszcze w jakikolwiek sposób zabezpieczyć go przed np. zgniciem? Czytałem na stronie Jojka, że jego wyspa pleśniała wielokrotnie i reakcją na to było polewanie jej wrzątkiem. A co jeżeli drewno zacznie rozkładać się od środka pod wpływem wilgoci? Jak je zahartować?

5. Czy taką samą procedurę stosuje się w stosunku do kamieni? Czy może z nimi trzeba ostrzożniej, żeby jakieś minerały się nie ulotniły do wody?

6. Jak zabezpieczyć korę, którą chciałem wyłożyć dwie ściany pionowe, przed zgniciem / uszkodzeniami w wyniku działania wilgoci?

7. Czy posiadając akwarium o podstawie 70x30 cm i wysokości 40 cm mogę dokleić sobie jeszcze tak z 10 cm ścianek "wzwyż" z pleksi i używać świetlówek i promiennika / lustrzanki do podgrzewania wyspy? Głównie obawiam się, czy aby wysoka temperatura nie rozpuści silikonu i pewnego dnia cała konstrukcja się nie zawali...

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź na chociażby jedno pytanie...

Pozdrawiam,
Piotrek.