Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Informacje o Graptemys pseudogeographica

  1. #1
    MataManX
    Guest

    Informacje o Graptemys pseudogeographica

    Siema ma ktoś informacje na temat Graptemys pseudogeographica lub stronke na której można je znaleźć ?? za odpowiedzi będę bardzo wdzięczny


  2. #2
    Nook
    Guest

    Re: Informacje o Graptemys pseudogeographica

    Nie wiem która nazwa łacińska jest obecnie aktualna....:


    Żółw ostrogrzbiety
    (Graptemys kohnii)

    Synonimy: żółw kilowaty, ang. Mississippi - Mapturtle.
    Długość życia: do 30 lat
    Opis: Wielkość do 25cm (samce mniejsze od samic).Rodzaj Graptemys jest bardzo zbliżony do rodzaju Chrysemys jego przedstawiciele są często określani jako „garbate żółwie ozdobne”, skóra szarozielona z białymi pasami, plastron ciemnożółty z szarym rysunkiem, karapaks tego żółwia ma spadzisto dachowaty kształt z garbami przebiegającymi wzdłuż jego środkowej linii i ciemnobrązowy kolor. Oczy wyłupiaste umiejscowione po bokach głowy, za każdym z nich żółta pręga w kształcie półksiężyca. Długie, mocne pazury u kończyn przednich, błona rozpostarta między palcami tylnich, długi, gruby ogon.
    Pochodzenie: Floryda
    Występowanie : Dorzecze Missisipi
    Biotop: Większe rzeki gęsto porośnięte roślinami wodnymi.
    Terrarium: Paludarium lub akwaterrarium z częścią lądową i głębokim basenem, w którego najpłytszym miejscu żółw może nabrać powietrza nie odrywając tylnych łap od podłoża. Konieczny jest filtr lub odpływ ułatwiający zmianę wody. Roślin nie potrzeba, gdyż żółwie bardzo szybko by je zniszczyły. Latem terrarium ogrodowe ogrodzone szczelnie siatką o wysokości 0,5m, wkopaną w ziemię na głębokość 0,4m.
    Wielkość terrarium: 80/40/50 dla 2/3 osobników.
    Rośliny: Można zastosować jedynie przy hodowli młodych, gdyż duże zwierzęta bardzo szybko zdeptałyby lub obgryzły pędy. Dlatego można stosować tylko rośliny mocne i nie trujące jak bluszcz lub trzykrotka do obsadzenia części lądowej i moczarka kanadyjska do części wodnej.
    Ogrzewanie: Grzałka akwariowa o mocy 100W temperatura wody około 25°C. Dodatkowo można zamontować niewielkie ogrzewanie części lądowej. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem wystarczy podgrzewanie wody grzałką.
    Oświetlenie: Promiennik o mocy 70W. Zalecane także promiennik podczerwieni.
    Pożywienie: Dżdżownice, larwy much, mięso ryb, suchy pokarm dla żółwi, chude mięso, larwy ochotki, specjalny pudding dla żółwi, ślimaki oskorupione i nagie, larwy komarów, małże, krewetki, a także dodatkowo sałata, kawałki pomidora, ogórka sałatkowego i świeży zielony groszek.
    Cechy szczególne: Żółw lubiący wygrzewać się. Przy zbyt zimnej wodzie wychodzi na ląd. Powinno się trzymać się razem osobniki porównywalnej wielkości, gdyż osobniki słabsze nie są dopuszczane do pokarmu przez silniejsze. Mogą być trzymane z innymi gatunkami żółwi ozdobnych jak żółw czerwonolicy czy żółw żółtobrzuchy o ile są porównywalnej wielkości. Uwaga! Nie należy zbliżać palców do pyska zwierzęcia potrafi mocno ugryźć (szczęki dorosłego osobnika mogą przeciąć skórę).
    Rozpoznawanie płci: Samce mają grubsze ogony, także dwa wydłużone pazury na przednich łapach. Samce są zwykle dwa razy mniejsze od samic.
    Rozmnażanie: W terrarium najlepiej trzymać jedną parę dojrzałych do rozrodu zwierząt, lub w terrarium ogrodowym grupę złożoną z dwóch samców i trzech samic. Bardzo łatwo przeoczyć moment składania jaj. Samica na dzień przed ich złożeniem chodzi bardzo niespokojnie po terrarium szukając odpowiedniego miejsca. Dołek po złożeniu jaj bardzo dokładnie zakopuje, a powierzchnię wygładza dolną częścią pancerza. Dołek należy bardzo ostrożnie odkopać łyżką, nakreślić foliopisem na górnej części znak ,,+” ponieważ gdy jajo gada zostaje przekręcone zarodek obumiera. Przełożyć jaja do inkubatora, w którym panuje temperatura 25-30°C. Po około 60-70 dniach żółwiki zaczynają się wykluwać. Temperatura może mieć wpływ na płeć potomstwa przy temperaturze około 25°C rodzi się więcej samców, a w temp. Około 30°C więcej samic. Klucie może trwać nawet 2 dni. W żadnym wypadku nie można pomagać żółwikom, gdyż spowoduje to problemy zdrowotne zwierząt. U młodych często pozostaje resztka pęcherzyka żółciowego do czasu jego zniknięcia zwierząt nie karmić. Młode żółwiki trzymać w terrarium długości 60cm z 5cm poziomem wody płaskim kamieniem i lampą ogrzewającą. Zupełnie małe żółwiki karmić żywymi dafniami oraz larwami komarów, szybko przyzwyczajają się do pokarmu martwego.
    Zimowanie: Najlepiej przezimować je skrzynce drewnianej o wymiarach 30/30/30 z osiatkowaną pokrywą napełnionej torfem. Sen zimowy polecany przez 3-6 tygodni w temperaturze 10°C. Raz w tygodniu sprawdzić czy żółw się nie obudził, jeżeli tak należy wpuścić go do wody i stopniowo podwyższać jej temperaturę. Podczas letargu zwierzęta zwilżać wodą.

    Opracował Przemysław Budzyński, źródeł niestety - brak


  3. #3
    MataManX
    Guest

    Re: Informacje o Graptemys pseudogeographica

    To są 2 zupełnie inne gatunki jak masz to opisz tego o którego mi chodzi


  4. #4
    Nook
    Guest

    Re: Informacje o Graptemys pseudogeographica

    http://srs.embl-heidelberg.de:8000/s...FZJE1M7WxF+-e+[REPTILIA-Species:'Graptemys_SP_pseudogeographica']
    to samo, pamietam - kiedys ze to sprawdzalem


  5. #5
    peper
    Guest

    Re: Informacje o Graptemys pseudogeographica

    jam hodujem tego zlowia i trzymam go razem z czerwonolicymi.i zyje u mnie juz pare lat ...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •