Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Amebiaza u węża smugowego

  1. #1
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Amebiaza u węża smugowego

    Samiec , wiek 1,5 roku. Pochodzi z HODOWLI. Po zakupie jadł regularnie, przeszedł wylinkę. Po trzech miesiącach od zakupu przestał jeść a w połowie ciała pojawiło się wyraźne zgrubienie. Zdjęcie RTG wykazało w tym odcinku duży bezpostaciowy miąższowy twór (miejsce położenia wątroby) uciskający na płuca i żołądek.
    Badanie sekcyjne wykazało powiększenie i rozpad wątroby. Narząd był kruchy, miejscami zwyrodniały tłuszczowo, miejscami przekrwiony, pokryty wybroczynami. Sąsiadująca z wątrobą otrzewna objeta była stanem zapalnym z złogami włóknika. Oceniam powiększenie narządu na 4-5 krotne w porównaniu z fizjologicznym.
    Objawem patognomicznym amebiazy było wytwórczo, krwotoczne zapalenie błony śluzowej jelita prostego. WĄŻ BYŁ W B. DOBREJ KONDYCJI - DUŻO ZAPASOWEJ TK. TŁUSZCZOWEJ.
    W tym stadium choroby wąż nie jest do uratowania.
    Możliwe jest leczenie - w tym przypadku - podjęte 2 - 3 miesiące temu przy pomocy metronidazolu.

    HODOWLA, Z KTÓREJ POCHODZIŁ WĄŻ JEST ZAKAŻONA!!!
    - KONIECZNA DEZYNFEKCJA I LECZENIE.
    WYGLĄDAJĄCY ZDROWO WĄŹ WCALE NIE MUSI BYĆ ZDROWY..........


  2. #2
    ironkapela
    Guest

    Re: Amebiaza u węża smugowego

    A tak z ciekawosci. Czy sa jakies szczegolne przyczyny powstawania tej choroby??

  3. #3
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Amebiaza u węża smugowego

    Węże zarażają się drogą pokarmową postaciami inwazyjnymi pierwotniaka Entamoeba invadens wydalanymi wraz z kałem nosicieli lub innych chorych gadów. Nosicielami mogą być żółwie (5 % śmiertelności) i jaszczurki (50% śmiertelności). Formy inwazyjne wnikają w bł. śluzową jelita prostego tuż przed kloaką wywołując dyfteroidalno - krwotoczne zapalenie jelita. Zaatakowany odcinek ulega pogrubieniu, pojawiają się wybroczyny i krwotoki do światła jelita. Po dostaniu się pierwotniaka do krwioobiegu osiedla się on w narządach, szcz. w wątrobie wywołując jej stan zapalny, degenerację miąższu, wybroczyny, ogniska martwicy (postać wątrobowa). Osiedlać się mogą również pod skórą, w obrębie oka itd.
    Śmiertelność u węży sięga 100%.
    Jedyną skuteczną walką jest 6-miesięczna kwarantanna - ochrona kolekcji przed zawleczeniem choroby. Szcz. niebezpieczne są osobniki pochodzące z wolności.


  4. #4
    ironkapela
    Guest

    Re: Amebiaza u węża smugowego

    Czyli praktycznie wszystkie weze z hodowli z ktorej pochodzil ten smugowy jest skazane na smierc??

  5. #5
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Amebiaza u węża smugowego

    Trzeba wierzyć w cuda i immunologię.... Może któreś nie zostały zarażone... Pod koniec lat osiemdziesiątych ameba zabiła prawie wszystkie boa tęczowe i kilka innych węży (np. żmiję sykliwą) w jednym z polskich ogrodów zoologicznych.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •