Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Jak rozpoznać heterozygotę?

  1. #11

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    a najlepiej jest iłatwic sobie problem i skrzyżować heterozygote albino (np) z het na albino to wtedy otrzymamy 50% albino i 50% het i nie ma problemu


  2. #12
    afek
    Guest

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    tak,oczywiscie z enie moga sobie pozwolic
    dlatego krzyzuja je wtedy z homozygotami recesywnymi

  3. #13

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    I właśnie dokładnie o to mi chodzi. Jak rozróżnić homozygotę od heterozygoty recsywnej, ale bez dalszego krzyżowania. Jeśli np. ja bym rozmnażał węże, a potem chciałbym sprzedawać, to mam napisać, że na 66,(6)% jest to heterozygota? Często spotykam się właśnie wszystkie byłyby heterozygotami). Z pewnościa wiele osób uzyskuje potomstwo od 2 heterozygot i wtedy muszą wiedzieć jak je rozpoznać. Badanie markerami genetycznymi może być zbyt drogie, bo w domu raczej nie byłbym w stanie sam tego zrobić.

  4. #14

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    Witam,

    Jeśli połączysz het albino + het albino masz 25% albinosów (statystycznie). Pozostałe możesz traktować jako normalne osobniki i tak sprzedawać - będzie uczciwie.

    Niestety nie ma recepty na rozpoznanie tego na oko, albo w wyniku przeprowadzenia prostych badań. Heterozygoty od osobnika classic nie odróżnisz bez testowego rozmnażania.

    Co do wad genetycznych - wszystkie odmiany barwne to z biologicznego punktu widzenia wady genetyczne. Oczywiście w hodowli można je uznać za zalety

    Co do pytania 2. odnośnie połączenia zbożówki śnieżnobiałej i bloodred - proszę o sprecyzowanie. Czy chodzi o snow, blizzard czy może jeszcze inną formę.
    Generalnie - snow oraz blizzard to podwójna homozygota (kombinacja dwóch wad genetycznych), a bloodred to kombinacja cechy prostej recesywnej (odmiana wzoru) oraz rozmnażania selektywnego (ilość koloru czerwonego).
    W związku z tym z takiego połączenia wyjdzie potrójna heterozygota (dla snow: anerythrystic + amelanistic + bloodred), najczęściej o bardzo czerwonej barwie.

    Oto zdjęcie podwójnych heterozygot (bloodred + motley), które pokaże tą różnicę koloru (wynika właśnie z faktu iż jest to kwestia selekcji pod kontem czerwieni):


    A to dla porównania fotka młodej samiczki bloodred - jeszcze nie w pełni wybarwionej, jeszcze wyraźnie widoczny wzór:


    Jeśli chodzi o kwestię sunglow i "dodanie" cechy hypomelanizmu, wygląda to tak, iż łączy się amelanistic z hypomelanistic po czym powstają podwójne heterozygoty. Z tych podwójnych heterozygot w kolejnym pokoleniu uzyskuje się amelanistic i sunglow. W dalszych pokoleniach łączy się je selektywnie - tylko osobniki o braku koloru białego. Jednakże ponieważ zarówno amelanizm (brak melaniny) i hypomelanizm (mniejsza ilość melaniny) dotyczą tego samego barwnika, w dalszych pokoleniach praktycznie nie da się już bez testowego rozmnażania rozpoznać czy dany osobnik to amelanistic + hypomelanistic czy po prostu amelanistic u którego nie widać koloru białego.

    Mam nadzieję że trochę pomogło

    Genetyka na snakes.pl jest teraz w fazie intensywnej rozbudowy - ale trochę to potrwa, bo materiały nie są jeszcze kompletne.

    Pozdrawiam


  5. #15

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    Fakt - powstanie dokładnie to, co w wyliczance Łukasza, tyle, że Bloodred jest najgorszą z możliwych odmian, do tłumaczenia mechanizmu. Faktycznie młode "het bloodred" są zazwyczaj odróżnialne od nie będących heterozygotami, ale wynika to z faktu, że Bloodred jest odmianą opartą na prostej mutacji recesywnej (efekt: rozmycie wzoru podstawowego) ORAZ selekcji osobników czerwieniejących z wiekiem. Im bardziej "rozcieńczony" bloodred tzn im więcej pokoleń łączenia z innymi odmianami tym mniej widać po młodych, że pochodzą od bloodred. Młode heterozygoty bloodred (tych czystych i wczesnych pokoleń mieszanych) mają w młodości zredukowany wzór na głowie i czerwienieją z wiekiem, jednak nie tak jak właściwe bloodred.Tak na prawdę dziedziczą "rozmycie" wzoru a cecha czerwonego zabarwienia dziedziczona jest niezależnie i niestety nie jest to mutacja recesywna - trzeba ją traktować jak cechę ilościową a nie jakościową. W efekcie het. bloodred to JEDYNE heterozygoty, które da się rozpoznać bez testowania młodych, ale wyłącznie te, które pochodzą od dobrej jakości, selekcjonowanych węży tej odmiany. Efekt krwisto-czerwonego węża, czyli tego co jest traktowane jako cecha rozpoznawcza tej odmiany powstaje jedynie w wyniku połączenia mutacji z selekcją - wiele hodowli ma te węże fatalnej jakości i po prostu wyglądające jak "brudne" classic. Przy odmianach łączonych: tzn bloodred + anery i tym podobnych w zasadzie samo "rozmycie" wzoru i jego redukcja na głowie wystarczy do rozpoznania odmiany - dla tego wtórne odmiany zawierające bloodred nigdy nie są tak jednolicie ubarwione i czyste jak odmiana wyjściowa i nie z każdą odmianą wychodzą ładne połączenia.
    Reasumując: nie da się rozpoznać heterozygot powstałych z połączenia het + het (jako reguła) z wyjątkiem Bloodred (jak na razie jedyne), ale z rozpoznania heterozygot bloodred wynika jedynie to, że są to zwierzęta warte do dlaszej hodowli..... Młode i tak wybarwią się po pewnym czasie i dopiero wtedy można ocenić czy i w jakim stopniu odziedziczyły cechy odmiany. Młode het bloodred i czyste bloodred też bywają trudne do odróżnienia w młodości przy dobrej jakości wężach. To wyjątkowo trudna i wymagająca odmiana. Uffffffffff

  6. #16

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    No i jeszcze: od dłuższego czasu trwają przymiarki, aby kwestie nazewnictwa jakoś ujednolićić. Przeważają pomysły aby mutację "rozmycia" nazwać inaczej a nazwę "Bloodred" zarezerwować wyłącznie dla czystych, oryginalnych, nie łączonych z niczym węży. Powoli trzeba się zacząć przyzwyczajać, że pojęcie "het, bloodred" zniknie, podobnie jak nie istnieją heterozygoty Miami, Okeetee itd. Po prostu nie istnieje heterozygota na cechę wyselekcjonowaną.

  7. #17

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    skad wiesz ze u wezy kolor dziedziczy sie jednogenowo,to nie koniecznie musi byc groch mendlowski:=)...czy jest?


  8. #18

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    U zbożówek w zasadzie jest - dziedziczenie jest rozpracowane w szczegółach. Przynajmniej dziedziczenie podstawowych, najpopularniejszych odmian - kilka jest w trakcie "rozpracowywania", ale tych na pewno nie uda sie niomu zdobyć......

  9. #19

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    Wielkie dzięki! To był naprawdę duży zastrzyk wiedzy dla mnie!
    Pozdrawiam!
    Michał

  10. #20

    Re: Jak rozpoznać heterozygotę?

    jak to dobrze ,że u boasów nie da sie pomylić sunglow z albino :-)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •