Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: zbożowy i smugowy razem ????

Mieszany widok

  1. #1

    zbożowy i smugowy razem ????

    Czy mogl bym trzymac w terarium razem zbozowke z Pantherophis obsoletus (Elaphe obsoleta) tzn czy nie zrobia sobie czegos, jesli nie to czy sa jakies weze ktore mogl bym trzymac razem z moja zbozowka w terarium???


  2. #2

    Re: ????

    Było już na forum tysiące razy , nie należy łaczyć różnych gatunków ze względu na odmienne warunki środowiskowe jak i inny obszar występowania w naturze.


  3. #3

    Re: ????

    z tym ze akurat rejony wystepowania i warunki klimatyczne maja bardzo podobne.Poza tym nie sa to weze walczace w czasie godow,wiec wytlumacz mi jesli laska dlaczego uwazasz ze nie wolno?


  4. #4

    Re: ????

    Raczej nie powinny byc razem, ze wzgledu na roznice mas pomiedzy tymi wezami. Obsoleta jest znacznie ciezsza od zbozowki przy tej samej wielkosci. Wydaje mi sie, ze gdyby zapewnic im przestronne terrarium, z kilkoma kryjowkami i duza iloscia galezi, badz nadziemnych konstrukcji, to obsoleta siedzialaby na gorze, zbozowka na dole i nie wchodzilyby sobie w droge

  5. #5

    Re: zbożowy i smugowy razem ????

    W naturalnym środowisku węże te nie wchodzą sobie w droge i każdy z nich zamieszkuje inny obszar - choć oba gatunki terytorialnie występują w USA.
    Generalna zasada mówi iż nie powinno się łączyć różnych gatunków w tym samym terrarium.
    Różnice między tymi dwoma gatunkami są dość istotne - rozmiary , masa, biotop - zatem nie powinny być razem.


  6. #6

    Re: ????

    tez wlasnie mi sie tak wydaje


  7. #7

    Re: zbożowy i smugowy razem ????

    Trzymając dany gatunek węża staramy się mu zapewnić niemalże 100% odzwierciedlenie jego warunków naturalnych, nie sposób tego dokonać w małej kubaturze terrarium dla różnych gatunków. Stąd panuje przekonanie , pewna generalna zasada iż z natury rzeczy tego się nie robi.
    Nie widze problemu by zrobić drugie terrarium i trzymać 2 gatunki.
    Z drugiej strony to koszty, ograniczenie przestrzeni której czasem nie mamy, ale nie można szukać kompromisów. Najważniejszy w hodowli jest zwierzak a nie nasza chęć posiadania wszystkiego co pełza.
    Gatunków jest mnóstwo dla każdego coś się znajdzie - dlatego wybór powinien być przemyślany.
    Jeśli pewnych zasad nie możemy przestrzegać decydujemy się na 1 węża.
    Mając czas , środki i miejsce można trzymać wiele gatunków co zresztą czyni z powodzieniem wielu chodowców.


  8. #8

    Re: zbożowy i smugowy razem ????

    A ja wczoraj widziałam u terrarysty z dłuuuuugim stażem w jednym obszernym terra zbożówkę 6-letnią samicę, samicę regiuska (ok.1 metrową) i boa tęczowego. Było im razem chyba nieźle, każdy miał swoje ulubione miejsce, żaden nie był jakiś nerwowy, a nawet wyglądało że im razem dobrze ("przytulały" się do siebie i razem wygrzewały). Są razem już od ok. 5 lat, nie chorują i dobrze im się żyje, więc czasami nie szkodzi trzymanie w jednym DUŻYM!!! terra więcej niż jednego węża. Sama nie ukrywam że byłam w szoku jak zobaczyłam te 3 węże razem ale jak widać i tak można...


  9. #9

    Re: zbożowy i smugowy razem ????

    Akurat w przypadku tego połączenia trudno o recepte. Argumenty przeciwko łączeniu gatunków są jasne i przejrzyste, ale...........co powiedzieć, skoro niektóre odmiany zbożówki mają dolew E.obsoleta a niektóre smugowe dolew zbożówki? Tak samo: czy łączenie w jednym terra P.guttatus i P.emoryi lub P. slowinski jest nie włąściwe ze względu na oddzielne terytorium występowania? Oddzielne jest, ale dość długo były uznawane za jeden gatunek i nikt takich wątpliwości nie miał. Zasięgi zbożówek i smugowych pokrywają się, środowisko występowania często identyczne, wymagania też. Jeśli już coś z czymś musi być łączone to właśnie te..... Ale to sprawa indywidualnego wyboru.

  10. #10

    Re: zbożowy i smugowy razem ????

    w wypadku obsolety i guttaty nie moge sie zgodzic,bo akurat ich biotopy sa podobne,a roznice w preferencjach(guttata na ziemi, a obsolety -woli po galeziach), akurat tej parze dobrze wroza.
    A mowienie ze nie powinno sie trzymac wezy razem "bo tak sie ogolnie mowi", do mnie nie przemawiaja. Wydaje mi sie ze jezeli gatunki nie sa w stosunku do siebie agresywnie ustosunkowane, co wynika z terytorializmu, charakteru godow, to nie ma co robic sztucznych barier, tylko dlatego ze sie tak przyjelo.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •