Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 49

Wątek: szklane regaly w Biofilu

  1. #11
    Pawloosh
    Guest

    Re: szklane regaly w Biofilu

    Dziękuję Ci, o, Double, za wsparcie Na zdrowiu i dobrym samopoczuciu moich podopiecznych zalezy mi jak najbardziej, dlatego miedzy innymi zdecydowalem sie na zbiorniki sterylne- ale moze juz o tym nie dyskutujmy, poniewaz- jak wspomnialem- kazdy ma swoje zdanie.

    Do wszystkich, ktorzy widzieli w sklepach wspomniane metalowe regaly- gdzie je mozna dostac? Ile kosztuja?

    Pozdrawiam!

  2. #12
    dr Robert
    Guest

    Re: szklane regaly w Biofilu

    Chciałbym wiedzieć gdzie "dowiedzono, że gadom i płazom całkowicie jest obojętne...". Nie znam takich prac, choć interesuję się tematyką związaną z etologią i hodowlą płazów i gadów. Ale może szukam nie tam gdzie trzeba...
    Niestety prezentowane są tu poglądy sprzed ponad 20 lat. Wystarczy odwiedzić niektóre ogrody zoologiczne; puste klatki z siedzącą pośrodku kiwającą się na boki małpą czy niedźwiedziem, terraria z piaskiem i wężem na wierzchu bo "przecież jak mu się wsadzi kryjówkę to się schowa".

    Teraz na szczęście zaczęto stosować tzw. enrichment czyli wzbogacanie środowiska zwierząt żyjących w niewoli (obszerne klatki, terraria z bardzo bogatym wystrojem, różnymi "niszami", sposobami karmienia pobudzającym aktywność zwierząt). Podejmuje się wiele badań z tym związanych, które jednoznacznie wskazują, że komfort życia w takich "wzbogaconych" warunkach jest dużo wyższy. Nie bardzo rozumiem dlaczego miałoby to nie dotyczyć płazów i gadów. Nie chodzi aby były to rzeczy estetyczne z punktu widzenia człowieka (zresztą dla każdego co innego może być estetyczne; np. piękne plastikowe wysepki z palmą dla małych żółwików dla wielu są bardzo estetyczne), ale aby dawały zwierzętom możliwości zaspokojenia ich potrzeb życiowych, w tym związanych z psychiką.
    Podawanie za przykład komercyjnych hodowli w USA nie jest dobre, bo czy kury nie znoszą jaj na fermach klatkowych, czy świnie nie rosną dobrze w przemysłowych świniarniach. Tylko czy są to zwierzęta żyjące w komfortowych warunkach ? Warto sobie odpowiedzieć czy chodzi nam o komfort i dobro naszych zwierząt czy o zysk czyli "fabrykę" produkującą zwierzęta.

    Sułek nie ma terrariów typu "sterylne" (gazeta+wąż), w pojemnikach jest dużo grubych kawałków kokosu, gdzie węże się chowają, woda i często inne kryjówki, gałęzie etc.


  3. #13

    Re: szklane regaly w Biofilu

    WYdaje mi sie ze to dobre rozwiązanie, skoro węze rozmnazają sie trzymane w takich warunkach to chyba to jest najważniejsze , hmm niewiem skąd porównanie do małpy bo jest chyba różnica między małpą a węzem , dla jasnosci małpy bym w takim pojemniku nie hodowal , węza tak

  4. #14

    Re: szklane regaly w Biofilu

    obcy zarówno małpka jak i węzyk to zwierzęta , A im też się naleśy troche wygody i poczucia bezpieczeństwa rozumiem ze może sie komuś niepodobac natura choć jest to dla mnie dziwne ale na bank wąż nie woli kawałka plastiku z plastikową miseczka i kryjówką z gazety zamiast naturalnego wystoju - wąż musi mieć wystruj pozwalający mu na kamuflarz zeby czuł się bezpiecznie a nie zestresowany siedział pod gazetami ,bo ktoś chce nagle i szybko zarobić kase . ale chciałem się spytać co z durzymi węzami gdzie je byś chciałbyś trzymac? tez w "sterylnych " pojemnikach czy pustych faunaboksach??? czy te rozwiązanie preferujesz tyulko dla młodych węzyków aby mieć łatwiejszy dostęp do nich i wygode w karmieniu?


  5. #15

    Re: szklane regaly w Biofilu

    Tak jak powiedziałem miarą sukcesu jest rozmnozenie skoro węze z powodzeniem rozmnazają sie w takich pojemnikach to jest im w nich wygodnie i nie czują sie zestresowane , główną role odgrywa cykl temperatur i wilgotnosci a nie to wąż lezy na gazecie czy na torfie lub jakiego koloru ma miske i czy sciany terarrium są obłożone korkiem czy są plastikowe.

  6. #16

    Re: szklane regaly w Biofilu

    Aha większe węze chciałbym trzymac w tzw vision cages ,jezeli ktoś wie gdzie kupic lub moze to sprowadzic prosze o kontakt

  7. #17
    dr Robert
    Guest

    Re: szklane regaly w Biofilu

    Mówiąc kolokwialnie: bzdury. Nie jest jedynym kryterium komfortu zwierząt zdolność do rozmnażania !!! Jak już przytaczałem zwierzęta rozmnażają się także w strasznych warunkach. Norki czy lisy rozmnażają się na fermach zwierzat futerkowych, ale każdy kto coś takiego widział nie ma wątpliwości, że to obóz koncentracyjny dla zwierząt. Tak samo węże, wystarczy temperatura, wilgotność i przystępują do godów (poza paroma trudniejszymi gatunkami), ale proszę nie mieszać tego z komfortem życia.

    Cieszę się, że Pan Obcy tyle wie o psychice gadów. Proszę to opublikować w "Nature", coś nad czym głowią się neurofizjolodzy i etolodzy gadów na całym świecie, zostaje tak łatwo rozwiązane na tcp. Nobel czeka. Naprawdę trudno powstrzymać się od sarkazmu. Jeśli ktoś nic nie wie na ten temat to proponuje, aby powstrzymał się od wypowiedzi. Jeszcze 10-20 lat temu uważano, że ryby nie są szczególnie inteligetne, dzisiaj wiele badań sugeruje, że mogą przewyższać pod wieloma względami małpy. To, że jakieś zwierzę nie ma mimiki, mało się porusza to nie znaczy, że jest mało inteligentne i nie odczuwa bólu i dyskomfortu. To oznacza tylko, że jest bardzo trudnym obiektem badań ponieważ jego zadowowlenia lub braku komfortu nie da się łatwo odczytać. Może to człowiek jest zbyt mało inteligentny, aby to pojąć.


  8. #18

    Re: szklane regaly w Biofilu

    hmmm... mnie się wydaje ze jak "salamandra" to przeczyta to doprowadzi do zakazu terrarystyki w polsce heh szkoda gadać obcy proponuje zebyś mieszkał w szklanym pomieszczeniu a najlepiej w toy-toiu w centrum miasta!!! a jak by do środka wrzucić ci panienke to też byś się pewnie rozmnożył ale ciekawe jakie by było twoje zycie i samopoczucie to ze wąż niepowie ze mu się nie podoba nie oznacza ze tak nie jest!!!!!


  9. #19
    Pawloosh
    Guest

    Re: szklane regaly w Biofilu

    Proponowalbym wszystkim malkontentom lekture textow z internetu amerykanskiego.


    Nie mam bladego pojecia o jaszczurkach, wiem natomiast, ze wezom to naprawde rybka (nad wyraz inteligentna, rzecz jasna) czy skryja sie pod gazeta, czy tez zakopia sie w podlozu (sterylnym, wyprodukowanym przez czlowieka).

    A co powiecie Panowie o ostatnim terrarystycznym hicie- sztucznych skalkach- kryjowkach firmy exo-terra? Dla mnie wyposazanie "naturalnego" terrarium w takie produkty to kreowanie swoistego obozu koncentracyjnego- przeciez jaszczurka NA PEWNO wie, ze taka skalka nie jest naturalna! Z pewnoscia zdechnie na zawal, zdawszy sobie sprawe, w jakich warunkach przebywa! Panowie, litosci!!! A na fermach, o ktorych wspominal Pan dr, glowny problem stanowi przerazajaco mala przestrzen zyciowa oraz brud, smrod (i ubostwo, chcialoby sie rzec). W ogole nie widze sensu w porownywaniu weza do malpy- dlaczego, o tym chyba wiedza wszyscy.

    Odwolywanie sie do ludzkiej inteligencji w tak sarkastyczny sposob uwazam, Panie dr., za rzecz niezbyt elegancka- wspomnialem chyba na samym poczatku niniejszego watku, ze nie pytam o Wasze opinie odnosnie samej metody hodowli.

    PS: ja NIE zamierzam ROZMNAZAC wezy! Zastanawialem sie tylko nad wieksza kolekcja, stad pomysl z regalami. Rozmnazanie pozostawiam profesjonalistom (korzystajacym, o dziwo, ze zbiornikow sterylnych...)

    Pozdrawiam

  10. #20

    Re: szklane regaly w Biofilu

    a widzałeś kiedyś w ogóle pojemnik taki jak jest na zdjęciu z biofila? on ma podstawe 12 na 12 toż to zabujstwo na dłuższa metę a nie terrarystyka w ogóle pomysł jaki masz to nie terrarystyka ew. trzymanie/chodowanie węza w pudełku
    Skoro tak wierzysz amerykańskim stronom to prosze bardzo baw sie w to ale ja znalazłem czy tez słyszałem nie dalej jak dwa tygodnie temu coś takiego ze w amerykańskich chodowlach z zwierząt które do nich trafiają 90% ginie w ciągu roku a w kolejnym jeszcze 20%z tego co przezyło!!! ale w cale sie nie dziwie bo skoro oni trzymają ptaszniki w trocinach i nazywają je tarantulami itp.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •