Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: List do Ministerstwa Srodowiska

  1. #1

    List do Ministerstwa Srodowiska

    W poniedzialek 06.09.2004 Śląska Grupa Terrarystyczna wystosowala list do Ministerstwa Srodowiska w sprawie listy zwierzat niebezpiecznych nastepujacej tresci:

    Katowice, 01.09.204

    Do Departamentu Ochrony Przyrody
    Ministerstwa Środowiska


    W związku z powstającą listą zwierząt niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzkiego, będącej załącznikiem rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska. Chcielibyśmy zaproponować kilka zmian.
    Postulujemy usunięcie z listy zwierząt niebezpiecznych następujących gatunków:

    1. Wąż boa (Boa constrictor) – nie istnieją udokumentowane przypadki doprowadzenia do śmierci na wskutek pokąsania lub uduszenia przez w/w gatunek. Dane dotyczące wielkości tego gatunku podawane w literaturze (do 5,5 metra) są wysoko zawyżone i dotyczą podgatunku B. c. constrictor, praktycznie nie spotykanego w amatorskich hodowlach. Osobniki przetrzymywane w terrariach to najczęściej mieszańce różnych podgatunków i nie przekraczają 3 metrów.
    2. Boa kubański (Epicrates angulifer) - jest to mały gatunek (dorasta do 3,5 metra) i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
    3. Pyton tygrysi (Python molurus) – pomimo swoich dużych rozmiarów jest to jeden z najspokojniejszych dusicieli. Pyton ten jest bardzo popularny w amatorskich hodowlach, a raport dr Śmiełowskiego mówiący o gatunkach gadów dostępnych w sprzedaży wymienia ten gatunek na drugim miejscu pod względem popularności i dostępności w sprzedaży po pytonie królewskim.
    4. Anakonda żółta (Eunectes notaeus) – jest to mniejszy gatunek anakondy (w terrariach rzadko dorasta do 3 metrów) i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
    5. W przypadku anakondy zielonej (Eunectes murinus) proponujemy usunąć z opisu potencjalnych zagrożeń słowo „utopienie” gdyż jest ono możliwe w naturze a nie w warunkach terraryjnych
    6. Z ogólnej listy krokodyli (Crocodilia) proponujemy wykluczyć
    a) dwa gatunki kajmanów karzełkowych - z racji niewielkich rozmiarów (samce do 1,2-1,5 metra, samice do 1 metra długości) nie stanowią one zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka:
    - Paleosuchus palpebrosus
    - Paleosuchus triogonatus
    b) kajmana okularowego (Caiman crocodilus) – Jest to najczęściej importowany za zgodą MOŚ gatunek kajmana, a co za tym idzie najpopularniejszy gatunek krokodyla przetrzymywany w hodowlach amatorskich.
    Utrzymanie powyższych gatunków na liście zwierząt niebezpiecznych może doprowadzić (na wskutek paniki) do masowego pozbywania się osobników obecnie przetrzymywanych w domach (poprzez wypuszczanie na wolność co doprowadzi w konsekwencji do śmierci tych osobników lub uśmiercanie), a są to gatunki chronione konwencją waszyngtońską. Ponadto może prowadzić to do zafałszowań wieku już przetrzymywanych zwierząt.

    Proponujemy również dopisanie do listy następujących gatunków
    1. Chitra indica – niebezpieczeństwo pokąsania, udokumentowane przypadki ataku na ludzi
    2. Żółwie morskie – w związku ze specyficznymi warunkami hodowli (duże zbiorniki wodne) i dużą masą ciała tychże gatunków istnieje realne zagrożenie przygniecenia i utopienia.
    3. Pająki i z rodzajów: (jadowitość)
    a) Trechona,
    b) Macrothele
    c) Barychelidae,
    d) Ctenizidae,
    e) Nemesidae
    f) Actinopodidae
    g) Phoneutria
    h) Hexathelidae
    i) Hadronyche
    4. Skorpiony z rodzaju: (jadowitość)
    a) Buthus - niebezpieczny dla dzieci (może być śmiertelny w przypadku B. ocitanus)
    b) Androctonus
    c) Centuroides
    d) Mesobuthus
    e) Leiurus
    f) Tityus - ok 100 zgonów rocznie po ukąszeniu w naturalnym środowisku
    g) Rhopalurus – ok. 100 zgonów rocznie po ukąszeniu w naturalnym środowisku

    Śląska Grupa Terrarystyczna „IGUANA” jest stowarzyszeniem terrarystów będącym na etapie formalizacji swojej działalności. Powyższa lista została stworzona po konsultacji z:
    1. mgr Marek Brachaczek – asystent hodowlany działu terraryjnego Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
    2. tech. Barbara Brachaczek – pracownik działu terraryjnego Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
    3. lek. wet. Katarzyna Wilk
    4. lek. med. Witold Borkowski
    5. mgr Anna Pyzara-Ratajczak
    6. Marcin Wojciechowski
    7. lek. wet. Michał Polok

    W razie jakichkolwiek pytań lub konsultacji proszę o kontakt.




    Z wyrazami szacunku
    Prezes Śląskiej Grupy Terrarystycznej
    lek. wet. Michał Polok


  2. #2

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    Mi się to i tak nie podoba :/ a zwłaszcza to dodanie wielu gatunkó bezkręgowców i wszczególności skorpionów, a najgorsze jest uogólnienie do rodzajów :/ wiele z nich jest popularnych w hodowalach nawet amatroskich i żadko się słyszy o ukąszeniu a już wogóle o śmierci :/


  3. #3

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    ja sie nie znam na wezach ale na moje laickie oko jest cos przekręcone w nazwie anguliper jak piszecie oficjalne listy, sprawdzajcie ich poprawność?;/ bo F i P sa w dwoch skrajnych miejscach na klaw...;/


  4. #4
    Mariusz Sekściński
    Guest

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    Widzisz pepre czepiać to się każdy potrafi. Ale napisać coś konstruktywnego to już nie bardzo. Dyskysja nad tą listą na tym forum i nie tylko stanowiła farse. Brak było konstruktywnych argumentów w kwesti dodania bądz usunięcia z listy zwierząt niebezpiecznych niektórych gatunków. Śląska Grupa Terrarystyczna wykonała kawałek dobrej roboty motywując dodanie lub usunięcie konkretnych gatunków z listy. Pokaż mi co zrobiłeś ty, poza mało inteligentnym komentażem na temat błędu w łacińskiej nazwie jednego z gatunków dusicieli który postują aby został usunięty z tej listy i dozwolony do hodowli amatorskiej.


  5. #5

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    nie kiwnąłem palcem, co nie zmienia faktu ze my, terrarysci sie czepiamy dziennikarzy i policji, i wszystkich innych służb ze robia błędy, a sami, jak widać na załączonym obrazku, nie jesteśmy lepsi.


  6. #6

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    pepre jest jedna roznica policji, lekarzom itp. itd. placi sie za ich prace z "publicznych pieniedzy" wiec zwykli smiertelinicy maja sie czego czepiac ;-) natomiast slaska grupa terrarystyczna napisala ten list z wlasnej nie przymuszonej woli, wiec nie uwazam za stosowne czepianie sie, znajdujac jakies smieszne literowki. Napisz cos sensownego albo siedz cicho i sie nie odzywaj ;-)


  7. #7

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    uwage Piotra przyjmujemy z pokorą, nasza wina, umkneło nam w korekcie, jednocześnie chcemy poprosić o zakończenie tematu literówki i powrót do merytorycznej cześć tego tematu


  8. #8

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    Merytorycznie? Bardzo sie uciesza z listu, podepna pod : "Spoleczne konsultacje".
    Czy bedzie to mialo jakikolwiek wplyw? Chcialbym, bo swiadomosc, ze Polska bedzie krajem, gdzie hodowla constrictora bedzie zabroniona, to po prostu ...

    Druga sprawa : czy nie daloby sie wystosowac podobnego pisma w sprawie obrotu gatunkami chronionymi, a niewymagajacymi rejestracji? Tym razem np. jako zapytanie stowarzyszenia + lista ludzi, ktorzy sie podpisali w celu uswiadomienia, ze problem faktycznie jest. Zorganizowanie czegos takiego nie jest trudne.


  9. #9

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    No wreszcie sprawę zamknęliście i już (mam nadzieję) nie będzie wątków "Lista zwierząt niebezpiecznych" a co najwyżej "Poprawki do listy...". Podoba mi się za to "Prezes Śląskiej Grupy Terrarystycznej". Fajny tytuł chociaż póki co mogłoby być np. nieco mniej oficjalnie typu "przewodniczący" ale nie ma to większego znaczenia a dzięki temu list będzie bardziej oficjalno-prestiżowy (pan prezes zaszczycił "speców" z MOŚ swoim zdaniem na ich problem)


  10. #10
    small
    Guest

    Re: List do Ministerstwa Srodowiska

    > Proponujemy również dopisanie do listy następujących gatunków (...)
    > 3. Pająki i z rodzajów: (jadowitość)
    > a) Trechona,
    > b) Macrothele
    > c) Barychelidae,
    > d) Ctenizidae,
    > e) Nemesidae
    > f) Actinopodidae
    > g) Phoneutria
    > h) Hexathelidae
    > i) Hadronyche

    Wiekszosc z tych podpunktow (c,d,e,f,h) to nazwy rodzin a nie rodzajow... dzieki nim nie bedzie mozna hodowac 115 rodzajow a dokladnie 868 gatunkow pajakow... :/

    Skoro uwzglednione zostaly cale rodziny nie widze za bardzo sensu podpunktow:

    b) Macrothele (rodzaj ten nalezy do wymienionej rodziny w podpunkcie h - Hexathelidae)

    i) Hadronyche (ponownie jak poprzednio ten rodzaj takze nalezy do rodziny Hexathelidae wymienionej w podpunkcie h)

    Szkoda, ze nie postulujecie o usuniecie z listy zwierzat niebezpiecznych będącej załącznikiem rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska rodzaju Lycosa, ktory nie wiadomo jakim cudem sie tam znalazl... o rodzaju Latrodectus nie wspomne bo to w koncu smiertelnie jadowite czarne wdowy... ;/

    W podpunkcie e wkradla sie literowka... poprawna nazwa to Nemesiidae.

    Moje zdanie na ten temat pozostawie dla siebie...


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •