-
List do Ministerstwa Srodowiska
W poniedzialek 06.09.2004 Śląska Grupa Terrarystyczna wystosowala list do Ministerstwa Srodowiska w sprawie listy zwierzat niebezpiecznych nastepujacej tresci:
Katowice, 01.09.204
Do Departamentu Ochrony Przyrody
Ministerstwa Środowiska
W związku z powstającą listą zwierząt niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzkiego, będącej załącznikiem rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska. Chcielibyśmy zaproponować kilka zmian.
Postulujemy usunięcie z listy zwierząt niebezpiecznych następujących gatunków:
1. Wąż boa (Boa constrictor) – nie istnieją udokumentowane przypadki doprowadzenia do śmierci na wskutek pokąsania lub uduszenia przez w/w gatunek. Dane dotyczące wielkości tego gatunku podawane w literaturze (do 5,5 metra) są wysoko zawyżone i dotyczą podgatunku B. c. constrictor, praktycznie nie spotykanego w amatorskich hodowlach. Osobniki przetrzymywane w terrariach to najczęściej mieszańce różnych podgatunków i nie przekraczają 3 metrów.
2. Boa kubański (Epicrates angulifer) - jest to mały gatunek (dorasta do 3,5 metra) i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
3. Pyton tygrysi (Python molurus) – pomimo swoich dużych rozmiarów jest to jeden z najspokojniejszych dusicieli. Pyton ten jest bardzo popularny w amatorskich hodowlach, a raport dr Śmiełowskiego mówiący o gatunkach gadów dostępnych w sprzedaży wymienia ten gatunek na drugim miejscu pod względem popularności i dostępności w sprzedaży po pytonie królewskim.
4. Anakonda żółta (Eunectes notaeus) – jest to mniejszy gatunek anakondy (w terrariach rzadko dorasta do 3 metrów) i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
5. W przypadku anakondy zielonej (Eunectes murinus) proponujemy usunąć z opisu potencjalnych zagrożeń słowo „utopienie” gdyż jest ono możliwe w naturze a nie w warunkach terraryjnych
6. Z ogólnej listy krokodyli (Crocodilia) proponujemy wykluczyć
a) dwa gatunki kajmanów karzełkowych - z racji niewielkich rozmiarów (samce do 1,2-1,5 metra, samice do 1 metra długości) nie stanowią one zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka:
- Paleosuchus palpebrosus
- Paleosuchus triogonatus
b) kajmana okularowego (Caiman crocodilus) – Jest to najczęściej importowany za zgodą MOŚ gatunek kajmana, a co za tym idzie najpopularniejszy gatunek krokodyla przetrzymywany w hodowlach amatorskich.
Utrzymanie powyższych gatunków na liście zwierząt niebezpiecznych może doprowadzić (na wskutek paniki) do masowego pozbywania się osobników obecnie przetrzymywanych w domach (poprzez wypuszczanie na wolność co doprowadzi w konsekwencji do śmierci tych osobników lub uśmiercanie), a są to gatunki chronione konwencją waszyngtońską. Ponadto może prowadzić to do zafałszowań wieku już przetrzymywanych zwierząt.
Proponujemy również dopisanie do listy następujących gatunków
1. Chitra indica – niebezpieczeństwo pokąsania, udokumentowane przypadki ataku na ludzi
2. Żółwie morskie – w związku ze specyficznymi warunkami hodowli (duże zbiorniki wodne) i dużą masą ciała tychże gatunków istnieje realne zagrożenie przygniecenia i utopienia.
3. Pająki i z rodzajów: (jadowitość)
a) Trechona,
b) Macrothele
c) Barychelidae,
d) Ctenizidae,
e) Nemesidae
f) Actinopodidae
g) Phoneutria
h) Hexathelidae
i) Hadronyche
4. Skorpiony z rodzaju: (jadowitość)
a) Buthus - niebezpieczny dla dzieci (może być śmiertelny w przypadku B. ocitanus)
b) Androctonus
c) Centuroides
d) Mesobuthus
e) Leiurus
f) Tityus - ok 100 zgonów rocznie po ukąszeniu w naturalnym środowisku
g) Rhopalurus – ok. 100 zgonów rocznie po ukąszeniu w naturalnym środowisku
Śląska Grupa Terrarystyczna „IGUANA” jest stowarzyszeniem terrarystów będącym na etapie formalizacji swojej działalności. Powyższa lista została stworzona po konsultacji z:
1. mgr Marek Brachaczek – asystent hodowlany działu terraryjnego Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
2. tech. Barbara Brachaczek – pracownik działu terraryjnego Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
3. lek. wet. Katarzyna Wilk
4. lek. med. Witold Borkowski
5. mgr Anna Pyzara-Ratajczak
6. Marcin Wojciechowski
7. lek. wet. Michał Polok
W razie jakichkolwiek pytań lub konsultacji proszę o kontakt.
Z wyrazami szacunku
Prezes Śląskiej Grupy Terrarystycznej
lek. wet. Michał Polok
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum