Witam serdecznie

Chyba był już taki temat z zapytaniem o kobre, ja chciałbym tylko nawiązać do jadu owego gatunku Naja naja kaouthia - prosze zobaczyć załączniki.

Jad węży z rodzaju Naja spp. , jak i gatunku Ophopphagus hannah jest jednym z najsilniej działających toksyn - jak w wypadku wszystkich zdardniocowatych - neurotoksym.

Zdjęcia w załącznikach pochodzące z internetu prezentują działanie toksyn zwanych NEKROTOKSYNAMI - wchodzącymi w skład neurotoksyny wielu węży z rodziny Elapidae (zdradnicowatych) a w zasadzie chyba większości. Skutkiem wywołanym przez tą grupe toksyn jest nekroza - martwica tkanek - motoryka jaka to powoduje nie jest jeszcze poznana , nie wiadomo konkretnie co powoduje taki przebieg rzeczy i jak można wywnioskować, leczenie ukąszeń kobr nie będzie odnosiło żadych skutków podczas nekrozy tkanek - jest to proces nie odwracalny i tylko postępowe regeneracje ze strony organizmu mogą powodować gojenie się ogromnych ran, lecz podczas gdy mamy doczynienia z tak rozległa martwicą tkanek - zapewne doprowadzi to to kalectwa i upośledzenie w miejscu destrukcji tkanek przez jad .

Nekrotoksyny to nie podstawowa siła jadu zdradnicowatych , ich największą potęgą jest sama neurotoksyna o dwuch działaniach :

1. Presynaptyczne - nieodwracalny paraliż wywołany całkowitą blokadą neuroprzekaźnictwa

2.Postsynaptyczne - odwracalen dzieki surowicy , paraliż ustępuje

Paraliz może dotyczeć ukł oddechowego , kończyń etc

Kolejną toksyną wśród zdradnicowatych jest Kardiotoksyna wpływająca na akcje serca lub powodująca jej kompletne zatrzymanie.


Ukąszenia na zdjęciach wywołane są przez kobre nepalską (naja.n kaouthia) która nie przoduje wcale wśród swojego rodzaju w sile jadu , ale skutki prosze jakie są.


pozdrawiam.