-
Ampitudy temperatur, istotna informacja
Chciałem napisać o pewnej bardzo istotnej sprawie , dotyczącej głównie początkujących ale również i tych , którzy już jakiś czas posiadają gada . Wiele osób myśli, że wystarczy włączyć żarówkę / kabel grzewczy itd. aby zapewnić temperaturę w terrarium i na tym koniec, oczywiście na noc wyłączamy i na tyle jeśli chodzi o ogrzewanie. I tu jest właśnie drobny błąd – jeśli chcemy prowadzić profesjonalnie hodowle węży, należy pamiętać – temperatura w naturze nigdy nie jest stała i aby wąż czuł się jak najlepiej w terrarium, należałoby zastosować pewną amplitudę. Nawet drobne wahanie temperatur będzie korzystnym czynnikiem mikroklimatu terrarium , szczególnie jeśli chodzi o delikatne węże, wśród których jest bardzo popularny w domach pyton królewski. Oczywiście wprowadzenie amplitudy temperatury nie jest koniecznością, ale nie idzie to w parze z fachową hodowlą i odpowiednimi warunkami, natomiast jest niezbędne w przypadku rozmnażania (okres zimowania czy też spoczynku). Myślę że przy problemach typu brak apetytu jest to dobry pomysł, aby zbliżyć warunku w terrarium do warunków naturalnych i postarać się o jakieś zmiany w klimacie, osobiście uważam iż terrarystyka to nie tylko trzymanie gadów dla przyjemności i dumy ale także prowadzi do pewnej odpowiedzialności, a co za tym idzie włożenia max wysiłku w opiekę nad zwierzakiem i należy pamiętać, że można zrobić dużo więcej poza zwykłym „trzymaniem” węża w terrarium. Wspomniana amplituda temperatury może być efektem zmianą żarówki lub lepiej – zastosowaniem potencjometra w obwodzie między żarówką a źródłem prądu, czyli regulacja napięcia i mocy żarówki. Jest wiele możliwości i mamy wielkie pole do popisu. I tak prezentuje się przykładowa amplituda warunków u Python Regius :
Dzień Noc
Styczeń 24/26 21/23
Luty 26/29 24/26
Marzec 26/29 24/26
Kwiecień 26/29 24/26
Maj 26/29 24/26
Czerwiec 26/29 24/26
Lipiec 26/29 24/26
Sierpień 26/29 24/26
Wrzesień 26/29 24/26
Listopad 24/26 21/23
Październik 24/26 21/23
Grudzień 24/26 21/23
Amplituda Wilgotności :
Styczeń 70/80
Luty 70/80
Marzec 70/80
Kwiecień 70/80
Maj 70/80
Czerwiec 70/80
Lipiec 70/80
Sierpień 70/80
Wrzesień 70/80
Listopad 90
Październik 90
Grudzień 70/80
Amplituda oświetlenia :
Styczeń 9
Luty 10
Marzec 11
Kwiecień 12
Maj 13
Czerwiec 14
Lipiec 14
Sierpień 13
Wrzesień 12
Listopad 11
Październik 10
Grudzień 9
Pylius.
-
Re: Istotna informacja
Tak masz pełną rację, ja zastosowałem ściemniacz, w oświetleniu i w kablu grzejnym, waż ma sie dobrze. W tej chwili w terrarium mego węża w najchłodniejszym miejscu jest 24 stopnie a w najcieplejszym 30 stopni.
Oczywiście w nocy jest inna temperarura, (chłodniej).
cześć@_@
-
Re: Istotna informacja
A mógłbys napisać takie zestawienie amplitud dla Boa Constrictor!
Pozdrawiam
-
Re: Ampitudy temperatur, istotna informacja
Musze powiedziec ze z zaciekawieniem przeczytałem to co napisał Pylius i jako początkujący terrarysta stwierdzam ze są to bardzo cenne informacje, które chyba cięzko by było znaleźć w ksiązce (których na polskim rynku i tak jest mało).Z tego co wiem to młody chłopak i jestem pod wrażeniem jego wiedzy. Pozdrawiam
Epicrates cenchria cenchria
-
Re: Ampitudy temperatur, istotna informacja
Dziekuje za mile slowa , fakt literatura w polsce pozostawia wiele do zyczenia , a najwazniejsze informacje czesto sa zapominane w terrarystyce , a potem sie ludzie dziwia ze np. regiusy nie chca sie mnozyc .
-
Re: Ampitudy temperatur, istotna informacja
super pylius sam zamierzam wpodkoniec roku kupic weza duzo wskazuje ze bedzie to wlasnie pyton krolewski bardzo mi sie to przyda
-
Re: Ampitudy temperatur, istotna informacja
Mała uwaga:
... najczęstszym błędem w chodowli i próbach rozmanażania Python Regius jest teza o konieczności utrzymywania wysokiej wilgotności tzn na poziomie 80-90%!
Sam początkowo stosowałem zblizone zalecenia, zmieniłem na 50-60% z wachnięciami do 70%.
Zainteresowanych odsyłam do stron firm zajmujących się rozrodem tego gatunku w niewoli.
www.ballpython.com
www.ballpython.ca
-
Re: Ampitudy temperatur, istotna informacja
Wszystkie uwagi sa bardzo cenne , dzieki evoker.
Python Regius to jeszcze nie moja dzialka , skupie sie na ich mnozeniu w za kilka miesiecy kiedy sprowadze sobie jakas ladna parke i zrobie profesjonalne terrarium dla nich o nie malych wymiarach w jakich z reszta gustuje . Rozrod tego gatunku nie jest rzecza tak trudna jak sie wydaje , ale potrzeba odpowiednich informacji na temat szczegolow ktore przeocza wiele hodowcow .
Ja dodam tylko ze w wiekszej wilgotnosci zwieksza sie zywotnosc plemnikow w czasie kopulacji , a dodatkowym elementem stymulacji jest dobor dobrego oswietlenia (ktore nie ma zwiazku z ogrzewaniem) np. REPTISUN 8.0 jako imitacja swiatla w ich naturze - wskazowki znajomego z Kanady ktory mnozy je regularnie.
Niedlugo bede pisac artykul na temat ich rozrodu - sam chce sie przy tym duzo dowiedziec , sa to jedne z moich ulubionych wezy .
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum