Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Kilka no kilkanaście pytań :))

  1. #1
    Drutus
    Guest

    Kilka no kilkanaście pytań :))

    Witam wszystkich terrarystów. Jestem początkującym gościem, potrzebuję pilnie pomocy i porad w sprawie budowy i zagospodarowania dużego terra dla Warana stepowego. Gada mam już prawie rok i terra obecne 80/50/50 już jest za małe. Ostatnio zamiast wybrać się na zlot do Wrocławia dołożyłem kaskę i zamówiłem szafki pod przyszłe terra. Szafki stoją już w domu, a kaska na terra jest już odkładana. Terrarium będzie miało wymiary dł 250cm, szer 90cm, wys 90cm. Będzie to terrarium drewniane, zajmie mi pół pokoju a dostęp do niego będzie możliwy tylko z przodu. Sama drewniana konstrukcja myślę, że nie stwarza żadnych kłopotów.
    1. Pierwszy problem to drzwiczki (przód terra)
    a) Przednia szyba czy ma być dzielona na dwie części i przesówana na szynach jak do tej pory?
    b) Czy może jedna szyba na zawiasach na dole i otwierana do dołu lub zawiasy na górze i szyba otwierana do góry w tym drugim przypadku tak jak w barkach tyle, że do góry z teleskopami po bokach??
    c) Następna koncepcja to dwie szyby i otwierane na boki na zawiasach jak zwykła szafka, ale ten pomysł jakoś mi wogóle nie pasuje.
    d) Jest jeszcze jedna koncepcja ale bardzo nietypowa mianowicie: W bokach terra zrobione od wewnątrz rowki pionowo takie prowadnice, szyba wstawiana od góry następnie w szybie po obu stronach w górnych rogach nawiercone dziury, od tych dziur specjalne linki jeden lub dwa haki wbite w sufit bloczek pod sufitem linki przez ten bloczek na drugim końcu linek ciężarki odpowiednie. Ale ten pomysł to istna gilotyna.
    e) Można jeszcze zrobić przód z plexi, ale w Castoramie mają tylko najdłuższy wymiar 200/100cm.
    2. Oświetlenie i temperatura.
    Na takiej długości ile zastosować żarówek i jakiej mocy. Myślałem o 2 promiennikach ciepła , 3-4 zwykłych lustrzankach np60w i jednej jarzeniówce z promieniami uvb. Wszystko podłączone do regulatorów czasowych aby rano włanczała się najpierw jedna żarówka np od lewej strony po jakimś czasie dołanczała do niej druga żarówka aby w południe świeciły wszystkie trzy plus jeden promiennik. Po godzinie np trzeciej znowu od lewej zaczynały by gasnąć i aż na wieczór zostawał by tylko promiennik z prawej strony. To jest taka moja obecna wizja więc proszę na mnie nie krzyczeć tylko podpowiedzieć plusy i minusy jakieś rady. Taki cykl swietlny mógł by może wymusić na moim Worenie przemieszczanie się w terra w cieplejsze miejsca ??? Co myślicie o żarówce o nazwie Kwoka to chyba taka mocno grzejąca, czy zdała by tu egzamin, chyba jest prądo żerna ? Jeszcze jedno czy promienniki mają różne odcienie wiem , że czerwony, czy gady nie widzą tego światła , bo słyszałem że spoko przy tym zasypiają. Jaką jarzeniówkę zastosować o jakiej mocy i parametrach.
    3. Wentylacja
    Zastosuję dwa paski siatki aluminiowej przez całą dł terra 250cm i szerokie na jakieś 5-10cm. Tak jak w szklanych terrariach jeden pod sufitem w tylniej części, a drugi przy np szynach od drzwiczek.

    Przepraszam was bardzo ale jest już 23.31 i mi się oczy zamykają a to dopiero pierwsze pytania. Więc następne zadam w innym poscie. Mam nadzieję , że was nie zanudziłem. Przepraszam za błędy.
    Drutus i Waran stepowy.

  2. #2

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    Dam Ci jedną na razie radę - później spróbuję napisać coś więcej.
    Do kontroli temperatury użyj ściemniacza elektrycznego - żarówki grzewcze możesz do niego podłączyć i w ten sposób płynnie będziesz mógł regulować temperaturę w miejscu do wygrzewania się.

    Jeśli chodzi o podłączenie wszystkiego w taki sposób aby żarówki włączały się po kolei - też nad tym myślałem, ale będziesz musiał kupić kilka timerów i po jakimś czasie (tygodniu, dwóch) wszystko Ci się rozreguluje:-)) Problem w tym że timery nie są zbyt dokładne - u mnie jest różnica na poziomie 5 min. miesięcznie, a to sporo:-)))

    Pozdrawiam


  3. #3
    Drutus
    Guest

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    Może te timert elektroniczne będą dokładniejsze. Piszesz , że się rozregulują to znaczy że po jakimś czasie nie będą np co pół godziny się włanczać tylko jeden p-o pół a drugi za 20min a 3 za 40 min ??zamiast co pół ??

  4. #4
    Drutus
    Guest

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    Zresztą moim skromnym zdaniem nie jest to tak ważne czy wytworzą się między poszczególnymi żarówkami jakieś małe różnice, w końcu nikt z tego strzelać nie będzie
    P.s. Czekam na opis twojego zraszacza.

  5. #5

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    Hej,

    różnice nie są takie straszne - około 5 minut miesięcznie.
    Zastanawiam się tylko czy to nie jest "armata na muchę":-)
    Waran nie zauważy różnicy jeśli chodzi o światło, natomiast ciepło wzrasta i spada zdecydowanie wolniej, co jest bardzo korzystne. Jeśli w terrarium masz sporo kamieni - nagrzewają się i stygną dość długo (w niektórych przypadkach trwa to 2-3 godziny) - i o taki efekt chodzi.

    Generalnie, zalecam raczej zastosowanie większej ilości żarówek podłączonych pod ściemniacz - jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Kiedy jedna się przepali, temperatura nie spada gwałtownie.

    Jeśli chodzi o drzwiczki - polecam dwie szyby przesuwane. Tak jest najwygodniej. Pozostałe rozwiązania są dość kłopotliwe. U mnie, kiedy próbowałem zrobić otwierane drzwiczki okazało się, że zawiasy się po kilku minutach wyginają, powstało naprężenie i cała tafla pękła - dlatego odradzam, zwłaszcza przy tak dużych rozmiarach.

    Pozdrawiam


  6. #6

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    Odradzam plexi - bardzo łatwo się rysuje i wygląda potem kiepsko. Myślę że waran porysowałby szybę błyskawicznie.

    Jarzeniówkę - polecam Repti-Glo 8.0, o mocy 30W. Ma około 90 cm długości i doskonale oświetli takie terrarium. Możesz zastosować tą świetlówkę nie na środku - w ten sposób stworzysz trochę cienia waranowi.

    Nie matrw się, jeśli będzie spędzał, czy spędza sporo czasu w chłodnej części - w ten sposób reguluje sobie temperaturę i jeśli w chłodnej części temperatura nie jest zbyt niska wszystko jest OK. Dla przykładu mój pyton od dwóch tygodni spędza większość czasu w najchłodniejszym miejscu w terrarium. Po prostu nie potrzebuje teraz tyle ciepła.

    Pozdrawiam


  7. #7
    Drutus
    Guest

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    Drzwiczki prawie na 100% będą przesówane i tak jak piszesz plexi odpada. Ta jarzeniówka ma wszystkie potrzebne parametry uva i uvb ?
    Opisz mi działanie promienników. Z wysokości 80cm jaki obszar będą nagrzewać, ponoć dają wąski strumień światła. Czy są różnej mocy i np dzienne i nocne ?

  8. #8
    Adrian Furman -AdN-
    Guest

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    hej Drutus...mam ten sam problem ci Ty. tez teraz sobie kupuje terra (juz jest zamówione) tylko jest troche mniejsze, 150/60/50. Wyczytalem w opisie warana ze nie potrzebyje on promieni uv. dlatego kupuje 2 jarzeniowki o dł 120 cm zwykłe po 45 zł z obudowa (sa tansze od 1 swietlówki) nie wiem czy to dobrze dlatego prosze o opinie (jeszcze nie kupilem), do tego chcialbym kupic gdzies kamien grzewczny (probowalem sam zrobic i powiem ze nie jest tak prosto jak sie wydaje i nie wiem jakiej mozna uzyc grzałki do ogrzania tego kamienia (te akwarystyczne 5 i 10 W chyba sie przepalą jak nie beda zanurzone w wodzie...prosze o opinie) hej Drutus a z czego zrobiles schronienie dla warana (zeby wyglodalo estetycznie i bylo funkcjonalne?) jeszcze sie odezwe...


  9. #9

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    Adrian to popelniasz błąd warany potrzebuja Swietluwek promieni UVA UVB. !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sa zwierzetami o typowej aktywnosci dziennej i uwielbiaja kąpiele sloneczne, pozatym potrzebne jest to do zapewnienie odpowiedzniego metabolizmu i trawienia , tymbardziej ze sa to typowo miesozerne gady. Bez swietlowki , po jakims czasie bedzie mial waran zapuchniete oczy, metne spojowki, problemy z wylinka a w rezultacie moze nabawic sie krzywicy. Wiec SWIETLOWKA UVA UVB jak najbardziej TAK.

  10. #10
    Adrian Furman -AdN-
    Guest

    Re: Kilka no kilkanaście pytań :))

    ale czytales opis warana? jest na tej stronie pisze tam ze nie potrzeba....ze dobrze jak jest ale nie obowiazkowe...sam juz nie wiem, a co na to Drutus?


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •