-
Re: Jeszcze jedno pytanko do Pituophis
Mam pytanko od kolegi czy warany stepowe są rozmnarzne w niewoli???
i czy są takie gatunki waranów co ich ślina posiada tak dużo bakteri jak waran z komodo np. u wrane stepowego jest tylko tasiemiec.
-
Re: Jeszcze jedno pytanko do Pituophis
Z australijskich małych waranów chyba najlepiej, regularnie, mnoży się 60 cm gatunek V. acanthurus, nawet 2-3 zniesienia w roku, ale mimo to w USA kosztuje co najmniej 150-200 dolarów. Ile w Europie- nie wiem.
Warany stepowe bywają w niewoli rozmnażane, ale rzadko, chyba dużą winę za to ponoszą regularne importy z Ghany. Trzeba przejściowo podsuszyć, obniżyć temperaturę w zimie do 23-24 stopni, skrócić dzień na kilka tygodni. Tak przynajmniej podaje literatura.
Chyba u większości dużych gatunków waranów występuje dużo bakterii, ale rekord to rzeczywiście V. komodoensis. Nie wiem, jak tasiemiec miałby występować w ślinie?? Tasiemce występują w przewodzie pokarmowym, ewentualnie stadia larwalne w żywicielu pośrednim w tkance. Natomiast u V. griseus spekuluje się o możliwości istnienia w ślinie toksyn.
-
Re: Tajemniczy Gad z Borneo
znowu pytanko.Na nowej kaledoni są jekieś warany których niemożna spotkać gdzieś idzej? podobno na NOWEJ KALEDONI kiedyś żyły tam tylko gady można powiedzeć że czaa sie zatrzyamł, nie można było tam spotkać żadnego ssaka czy to prawda czy do dziś tak jest (czy myszy i szczury opanowały te tereny) ????
-
Re: Tajemniczy Gad z Borneo
Varanus acanthurus w Europie, młody z hodowli kosztuje 120-150 euro. Ghana nie ma kwot eksportowych na warany stepowe. Żywych waranów stepowych legalnie z Kongo, Beninu, Etiopii, Nigru oraz Togo eksportuje się rocznie łącznie prawie 30 tysięcy. Przy takim imporcie do Europy, USA i Japonii, głównych odbiorców gadów, stosunkowo tanich waranów niewiele osób stara się, aby je rozmnożyć w niewoli. Ale bywają rozmnażane, choć z mojego rozeznania wynika, że nie sa pod względem rozrodu w terrarium gatunkiem łatwym.
-
Re: Tajemniczy Gad z Borneo
Na Nowej Kaledonii nie ma waranów. Żyją tam liczne gatunki scynków, oraz gekony z rodz. Rhacodactylus. Większość jaszczurek jest endemiczna(ponad 90%). W czasach historycznych(ok. 2000 lat temu) wyginął ostatni krokodyl lądowy Mekosuchus.
Ze ssaków tylko nietoperze są rodzime i też w większości specyficzne dla wysp , natomiast żyje tam sporo endemicznych ptaków np. kagu Rhynchoetos jubatus, chruściele, gołebie. Niestety wsiedlone gatunki im zagrażają(psy, gryzonie, mrówki).
-
Re: Tajemniczy Gad z Borneo
Mam pytanko kiedyś u nas w szkole był taki Pan z gadami i muwił nam że rozmnaża m.in Waran stepowego, legwana zielonego a są to gadunki trudne w hodowli.
czy może wiedze coś o tym Panu co rzekomo rozmnaż bez problemowo takie trudne jaszczurki???
-
Re: Tajemniczy Gad z Borneo
Jeszcze kilka pytan.
czy legwan Leiocephalus carinatus jest dostepny u Polaskich handlaży
i Phrynocephalus najdensis, Ph.mystaceus i jakie byly by ceny
-
Re: Tajemniczy Gad z Borneo
Legwany zielone bywały w Polsce rozmnażane już kilkukrotnie, chyba głównym powodem niepowodzeń są próby łączenia dorosłych z różnych lokalizacji, co powoduje częstą agresję i niezgodę wśród zwierząt, a przede wszystkim trudności z synchronizacją cyklu rozrodczego. O rozrodzie waranów stepowych nie słyszałem.
-
Re: Tajemniczy Gad z Borneo
Leiocephalus carinatus nie jest legwanem! Należy do rodziny Tropiduridae. W Polsce rzadko dostępny. Agamy z rodzaju phrynocephalus w niewoli zwykle po paru miesiącach padają, i odradzam ich hodowlę.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum