-
Re: legwan czarny
Duży, koło 1,2-1,5 m. Wymiary pomieszczenia tak jak dla legwana zielonego, ale może być niższe, raczej z kryjówkami z kamieni i korzeniami niż gałęziami do wspinania się, choć kilka tych ostatnich też nie zaszkodzi. Wilgotność może być niższa, 40-50%, ale to dosyć plastyczny gatunek. Temperatury koło 25-30, pod promiennikiem 35 stopni. W żywieniu podobny do legwana zielonego, ale w młodości bardziej drapieżny(1- 2 razy w tygodniu owady, myszy). Dorosły też czasami coś żywego potrafi przekąsić, choć jest roślinożerny. Wolą też troszkę większy udział owoców, zwłaszcza w młodości.
Znacznie spokojniejszy i bardziej zrównoważony w porównaniu z legwanem zielonym. Łatwiej się oswaja, jest odporniejszy, łatwiej się rozmnaża w hodowli.
-
Re: legwan czarny
To sie nazywa fachowiec Możesz mi jeszcze powiedzieć czy występuje u niego MBD?? i czy można podawać dużo żywego pokarmu??
-
Re: legwan czarny
Od ponad roku zbieram wiadomości o tym gadzie,niestety na polskich stronach niewiele znajdziesz. Jego podgatunków jest 14 wszystkie dosyć różnią się od siebie.
Mało dostępne w byle jakich sklepach zoo, ja sam wybieram się za miesiąc do Łodzi
może tam coś dostanę. Fotki z legwanem czarnym są na www.westcoastiguana.com.
-
Re: legwan czarny
Nie podgatunków, ale gatunków w rodzaju, które rzeczywiście się różnią. Na MBD mniej podatny od Iguana iguana, ale przy braku UV i suplementów wapniowych też może u niego wystąpić. Pokarm żywy podajemy młodym osobnikom 1-2 razy w tygodniu i to dosć sporo( nawet i połowa dziennej dawki pokarmu). W naturze w młodości też dosyć mocno drapieżny. Dorosłemu tylko jako uzupełnienie. Małe gatunki Ctenosaura sp. są bardziej owadożerne od dużych, ale i u nich przeważają rośliny.
-
Re: legwan czarny
mam pytanko czy o nas w kraju można dostać Cyclura cornuta tez jakiś z gatunków legwanów czarnych
-
Re: legwan czarny
Ctenosaura similis czy Ctenosaura pectinata czasem w Polsce bywały osiągalne. Natomiast Cyclura cornuta w Polsce nie widziałem, natomiast ten rzadki gatunek bywa z hodowli w Europie Zachodniej. Wszystkie Cyclura to I załacznik CITES. Właściwie w handlu spotyka się tylko dwa gatunki: kubański Cyclura nubila - dobrze mnożony np. z zoo w Pradze (ale jakie tam ma super warunki !) czy w Wiedniu, u nas dotąd chyba tylko w Poznaniu. oraz rzadziej własnie Cyclura cornuta. Nie wiem ile dokładnie kosztuje maluch C.cornuta, ale szykowałbym kilka tysięcy euro.
Troszkę informacji o Cyclura:
http://marie.thoughtshop.net/sapphire/caresheet.htm
Sporo informacji i fotek na:
http://www.cyclura.com/
-
Re: legwan czarny
Pomyłka, w USA Cyclura cornuta bywa juz za 300 USD, w Europie przypuszczam, że drożej, ale ceny nie znam.
-
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum