Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: Ameiwa Ameiwa

  1. #11

    Re: Ameiwa Ameiwa

    witam,
    posiadam samca tego gatunku, sa to jaszczurki , ktore potrzebuja przestrzeni, duzo jedza, praktycznie wszytsko(swierszcz, maczniaki, drewnojady, mole woskowe, karaczany, heh muchy, noworodki mysie, po uprzednim przystowoswaniu mieso, ryby), nie polecam zywych roslni gdzy zostana zniszczone, warstwa podloza raczej mala, coprawda lubia kopac, ale pokarm sie nie zagrzebie i jaszczurka sobie znajdzie, nie sa to tanie gady ceny wahaja sie zalezy od 250 do 350 roznie, warunki hodowli jak dla jaszczurki perlowej, wymagaja sreniej wilgotnosci 70%, no u mnie 2/3 terra sa wilgotne 1.3 sucha, mozna wstawic basen, koniczna miska z woda, jakies konary lubia sie wspinac, potrafia uciec przez kazda szczelnie w terra, sa nie ufne, bo lapane na wolnosci z hodowli ceny sa duzo wyzsze, a o ile wiem jeszcze w Polsce niek ich nie rozmnozyl, kopulowaly coprawda ale nie wiem czy cos z tego wyszlo

    piekne, godne polecenia gady, rozna do dosc duzych rozmiarow 50 cm, nazywane sa biegaczami lesnymi, aranami amerykanskiemy(choc to okreslenie na tegu to sie z takim spotkalem) nie ma za wiele infornacji w necie, ale mozna co nie co znalezc www.google.com


  2. #12
    Damian Strugliński
    Guest

    Re: Ameiwa Ameiwa

    Dzięki za info nareszcie jakieś szczegły!

    Pozdro,
    Damian

  3. #13

    Re: Ameiwa Ameiwa

    Witam


    O wielkie dzieki Arrow za dokladniejsze info :-)


  4. #14

    Re: Ameiwa Ameiwa

    przygotowywalem opis tego gada na terrarystyke.pl , takze powinien sie tam niedlugo pojawic;-) oto on:

    Ameiva ameiva

    Rozmiary: samce do 50cm
    Terrarium: tropikalne, 150x55x60 i większe
    Długość życia: ponad 10 lat
    Temperatura: 25-30 st.C (w nocy poniżej 20st.C)
    Wilgotność: 60-80%
    Pokarm: głównie zwierzęcy
    Polecany dla: zaawansowanych
    Aktywność: dzienna
    Dymorfizm płciowy: widoczny
    Uwagi: dwa samce mogą się bardzo dotkliwie pogryźć, jaszczurki trudno oswoić i są wymagające, mogą być agresywne w stosunku do właściciela.

    Informacje szczegółowe:

    Ameiva ameiva zwana tez Ameivą zielona żyje na wilgotnych, lesnych terenach w Ameryce pd i centralnej. Należy do rodziny Teidae. Samce tego gatunku dorastają do 50cm. W kierunku głowy są zielone, brązowieją w strone ogona, a po bokach mają pionowe białawe fałdy skóry. Samice są mniejsze i roznia sie tez ubarwieniem, ktore jest nieco bardziej stonowane od ubarwienia samca. Mają wydłużony kształt - długą i płaską głowę, długi walcowaty tułów i ogon, na który przypada nawet ponad pół długości ciała zwierzęcia.

    Jest to trudna do oswojenia, płochliwa, ciekawska i szybka jaszczurka, która prawdopodobnie ucieknie przy pierwszej nadającej się do tego okazji. Dwa samce mogą się bardzo dotkliwie pogryźć toteż nie można przechowywać ich w jednym terrarium. Mają silne szczęki, którymi szperają w ziemi szukając pożywienia. Niepokojone mogą nimi ugryźć również swojego właściciela. Pierwsze dni w nowym miejscu to okres największej agresji przestraszonego gada. Przy zapewnieniu mu odpowiednich gatunków żyje ponad 10 lat.

    Potrzebują dużego tropikalnego terrarium - większego niż mogłyby wskazywać na to ich rozmiary. Powinny się w nim znaleźć miejsca do wspinaczki (korzenie, półki skalne, itp.) oraz liczne zacienione kryjówki. W terrarium powinna panować temperatura od 25 do 30 st.C w zależności od miejsca mierzenia temperatury (w nocy może spadać poniżej 20 st.C) Lubią kąpiele, w związku z czym nieodłącznym elementem terrarium powinien być duży pojemnik z wodą do którego zmieści się cale zwierze.Lubią też biegać po całym terrarium, wspinać się po umieszczonych w nim przeszkodach i znikać w kryjówkach. Woda musi być codziennie zmieniana, gdyż zwierze często oddaje tam swoje nieczystości. Woda pomaga również w wylinieniu. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%. Trzeba zachować suchsze miejsca do wygrzewania się. Zraszamy bardzo obficie raz na 3 dni. Wymagane jest oświetlanie w pełnym spektrum UVA/UVB przez 12-14 godzin dziennie. Wymiary terrarium - 150x55x60 (mile widziane większe np. 170x60x50). Trzeba dbać o higiene w terrarium, co w przypadku tych jaczurek jest wyjątkowo ważne. Codziennie usuwamy widoczne nieczystości i co może być problemem - dość często należy czyścić całe terrarium. Przed dotknięciem zwierzęcia należy myć ręce by niczym go nie zarazić.

    Żywi się głownie swierszczami, przeróżnymi robakami, pająkami, larwami, a większym osobnikom można podać mysiego noworodka. Niektóre (jako dodatek) mogą pokusić się o jedzenie owoców, należy próbować im je podawać, jednak jeżeli jaszczurka nie będzie chciała ich jeść to nie będzie to tragedią. Razem z pokarmem podajemy wapno i witaminy.

    Ponieważ jest to jaszczurka rzadko spotykana w hodowli niewiele wiadomo o jej rozmnażaniu. Aby doszło do zapłodnienia trzeba stymulować okres godowy obniżając a następnie podwyższając temperature. Samiec kilkakrotnie podchodzi do kopulacji efektem czego są złożone przez samice jaja (od 1 do 11 jaj)

    Dwaj inni popularni przedstawiciele Ameiv
    A. chrysolaema: Haiti. Do 40 cm. Suche, skaliste przybrzeżne tereny i stepy. Kolory- jasny brąz, ciemny brąz, jasnozielone podłużne fałdy skórne i białawozielone kropki; czubek pyska czerwony; ciemne podbrzusze. Trudny do utrzymania w niewoli.
    A. linelolata: Haiti. Stepowa. Do 20 cm. jaskrawy niebiesko zielony ogon.


  5. #15

    Re: Ameiwa Ameiwa

    Dla zainteresowanych to malutka ameiwa jest w jednym z gdanskich zoologikow i kosztuje tylko 175zl..... :/


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •