Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Legwan obrożny i świetlówka

  1. #1
    <anolis>
    Guest

    Legwan obrożny i świetlówka

    1) Czy legwan obrozny potrzebuje UV??

    2) Co możecie o nim powiedzieć? (zwyczaje ,ulubiony pokarm ,itp.)

    3) Jaką świetlówke kupić dla niego do terra 70/40/50 (moc ,długość) przy tym ze bedzie tez kabel grzewczy (tez jakiej mocy ma byc?)

    4) Jak zamontowac swietlówke ,czy mozna przez dziurki wpuscic kabelek z gwintami?

    5) Czy zabezpieczyć swietlowke lub jakos ją osłonić przed jaszcurą?

    6)Czy rośnie większy niz 35cm?

    To narazie tyle.


  2. #2

    Re: Legwan obrożny i świetlówka

    Wielkość
    Osiąga 35 cm długości, z czego ogon to 2/3.

    Długość życia
    Do około 8-9 lat.

    Wygląd
    Tułów okrągły, masywny. Głowa duża wyraźnie oddzielona od karku. Ogon wąski o okrągłym przekroju. Kończyny tylne dłuższe przystosowane do skoków i szybkiej ucieczki. Gdy przestrzeń na to pozwala ucieka poruszając się tylko na tylnych kończynach (podobnie jak np. agama kołnierzasta czy bazyliszki). Ubarwienie ciała pokrytego drobnymi łuskami jest jasne zazwyczaj żółto lub żółtozielone, w okresie aktywności godowej pojawiają się białe i żółte pręgi i plamkowania.

    Występowanie
    Meksyk, USA (zachodni Teksas, Nowy Meksyk, Idaho, Utah, Newada, Missouri i Kalifornia).

    Cechy szczególne
    Śluzówka jamy ustnej jest ciemna i pomaga odstraszyć potencjalnego napastnika, gdy jaszczurka otwiera paszczę. Jeśli napastnik nie rezygnuje broni się kąsaniem. Jest to płochliwa jaszczurka i szybko podrywa się do ucieczki.

    Ciekawostki
    Nazwa tego legwana wzięła się od trzech pasków dookoła karku. Dwa czarne zewnętrzne i biały środkowy przypominają obrożę.

    Aktywność
    Dzień.

    Biotop
    Przebywa na terenach kamienistych pustyń, pagórkach i wzniesieniach, piaskowo-kamienistych wyżyn, na pograniczu rzadkich lasów liściastych, pagórkach krasowych i suchych kamienistych obszarach. Na obszarach zamieszkałych przez tego legwana występują wysokie 30-40 stopniowe amplitudy temperatur w ciągu roku. Amplitudy dobowe sięgają kilkunastu stopni. Taki zakres temperatur jest niezbędny dla prawidłowego utrzymania tej jaszczurki w terrarium!

    Terrarium
    Wymaga przestronnego, suchego, dobrze wentylowanego terrarium. Jako podłoża używamy 10 cm warstwy grubego piasku, żwirku i kamieni. Imitacja skalnego zbocza pozwala na szybszą adaptację tych legwanów do warunków niewoli. Wystrój wzbogacamy konstrukcjami z kamieni, korzeni tak, by stworzyć ukrycia dla jaszczurki. Ze względu na płochliwość tych gadów dobrze jest obłożyć ścianki terrarium korkiem, by uciekająca "na oślep" jaszczurka nie uszkodziła się o nie. Mała miseczka z wodą jest też niezbędnym pojnikiem, który możemy wkładać do terrarium tylko na noc.

    Wielkość terrarium
    Minimalne rozmiary dla pary 80/50/50 cm (dł./szer./wys.).

    Oświetlenie
    Oświetlamy terrarium jasnym światłem przez około 12 godzin dziennie. Jarzeniówki UVB używane w terrarystyce mogą być instalowane gdyż emitują światło o spektrum podobnym do naturalnego ultrafioletu. Kąpiele słoneczne w letnie upalne dni są wskazane, jeżeli dysponujemy wolierą z kawałkiem zacienionego miejsca by uniknąć przegrzania jaszczurki.

    Temperatura
    Terrarium ogrzewamy za dnia do poziomu 30-35°C (miejscowo 45°C). Używamy w tym celu promienników i wkopanych w podłoże dobrze zabezpieczonych przed wykopaniem kabli grzewczych. Nocą temperatura powinna spadać do około 20°C. Nocą także zraszamy terrarium letnią wodą, wtedy to jaszczurki spijają spadające krople.

    Wilgotność
    Powinna się utrzymywać na poziomie 60-70%.

    Żywienie
    W naturze odżywia się owadami (świerszcze, szarańcze), drobnymi ssakami (głównie ich noworodkami znajdywanymi w norach), małymi jaszczurkami. Swoje posiłki "wzbogaca" roślinnymi dodatkami (owocami, miękkimi częściami zielonymi). Ważne jest uzupełnianie diety dodatkami witaminowo - mineralnymi (Reptovit, Vibovit).

    Rozpoznawanie płci
    Samice są mniejsze od samców, ich ciało jest także szczuplejsze. W kresie aktywności godowej ubarwienie staje się ostrzejsze, samce wtedy mają czerwony brzuch, podgardle pomarańczowe lub niebieskawe. Samice są mniej intensywnie wybarwione od samców.

    Rozmnażanie
    By rozmnożyć te legwany wymagana jest stymulacja sezonu godowego poprzez obniżenie temperatury zimą do poziomu 12-18°C i skrócenie oświetlenia do 8-10 godzin. Po około 6-8 tygodniach przywracamy normalne warunki w terrarium a jaszczurki w ciągu dwóch tygodni powinny podjąć aktywność płciową. Legwany te zawierają dość ścisłe związki z osobnikami przeciwnej płci i często po śmierci jednego z osobników pozostały nie podejmuje aktywności płciowej z nowym partnerem. Okres ciąży trwa zazwyczaj cztery tygodnie po tym czasie samiczka składa 10-12 jajek do wykopanej wcześniej w wilgotnym miejscu jamki. W ciągu roku może podjąć złożenie jaj nawet czterokrotnie (zazwyczaj ostatnie zniesienie ma miejsce w sierpniu). Jajka inkubujemy w torfie, wermikulicie w temperaturze około 30 stp. I wilgotności 85-90%. W tych warunkach zazwyczaj po 50-55 dniach wylegają się małe legwaniątka długości około 10-15 cm podobne ubarwieniem do samic. Szybko podejmują polowanie na drobne świerszcze i inne owady (posypujemy i karmimy zwierzęta karmowe preparatami witaminowo mineralnymi np. Vibovit). Przy dobrym karmieniu dojrzewają po ukończeniu pierwszego roku życia.

  3. #3
    <anolis>
    Guest

    Re: Legwan obrożny i świetlówka

    To jako pierwsze przeczytałem ale dzieki


  4. #4

    Re: Legwan obrożny i świetlówka

    spoko, myslalem ze tego nie czytales. Pozdrawiam.

  5. #5
    jacek wilczek
    Guest

    Re: Legwan obrożny i świetlówka

    1) Czy legwan obrozny potrzebuje UV??
    --
    zdecydowanie tak w końcu zwirze pustynno/setpowe

    2) Co możecie o nim powiedzieć? (zwyczaje ,ulubiony pokarm ,itp.)
    --
    świerszcz, mucha(pięknie na nią poluje), jak musi lawa muchy, noworodek mysi (ostatnio próbowałem i mu się spodobało)

    3) Jaką świetlówke kupić dla niego do terra 70/40/50 (moc ,długość) przy tym ze bedzie tez kabel grzewczy (tez jakiej mocy ma byc?)
    --
    duża ilość UVA, UVB ja mam repti glo 5

    4) Jak zamontowac swietlówke ,czy mozna przez dziurki wpuscic kabelek z gwintami?
    --
    kupiłem zwykłą oprawkę typu "belka" do świetlówek jest zabudowana do okoła, dokupiłem tylko odblaskownik aluminiowy, nie rozumiem o jakich gwintach piszesz

    5) Czy zabezpieczyć swietlowke lub jakos ją osłonić przed jaszcurą?
    --
    patrz wyżej jest już zabezpieczona

    6)Czy rośnie większy niz 35cm?
    --
    jeszcze nie jestem na tym etapie (ale nie słyszałem o większych osobnikach)




    PS

    szukam SAMICY LEGWANA OBROŻNEGO najlepiej +/- 25cm
    sprawa raczej pilna


  6. #6
    <anolis>
    Guest

    Re: Legwan obrożny i świetlówka

    Dzieki za odpowiedzi!!!
    Gwinty... moze źle sie wyraziłem ,chodziło o jakieś zaczypy w środku terra czy cos tam takiego.
    A jak chcesz samiczke do zgłoś sie do www.biofil.pl i zamów ,ja tak zrobie zapewne.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •