Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Brodacz

  1. #1

    Brodacz

    Zastanawiam sie nad kupnem jaszczurki. W rachube na razie wchodzą l. obrożny i a. brodata. Legwana jednak ciężko jest gdzieś kupić, zwłaszcza tu gdzie mieszkam.
    Na stronie wprawdzie jest opis, ale nie jestem pewna czy dla agamy (dorosłej) wystarczyłoby terrarium 100/45/50 (dł/szer/wys), czy nie było by za małe... Acha i czy jedna agamka nie czułaby się źle sama w terrarium?

  2. #2
    CERVEZA
    Guest

    Re: Brodacz

    Wedlug mnie jest oki.A jezeli bediesz sie nia czesto zajmowac to na pewno nie bedzie smutna to bardzo towarzyskie gadzinki
    Pozdrawiam
    BROWAR

  3. #3
    Moby_
    Guest

    Re: Brodacz

    a 100 x 35(moge powiekszyc do 40) x 40 bedzie dobre czy male?

  4. #4

    Re: Brodacz

    Wystarczy , ale to zwierze stadne. Jak masz parke lub stadko młodych to dopiero widać o co chodzi.

    Cahir

  5. #5

    Re: Brodacz

    x40 tak, wysokość nie jest tak istotna

  6. #6

    Re: Brodacz

    Wystarczy wystarczy ... ehhh

    Moj samiec(45cm) w terra 130/50/50 jak siedzi i sie wygrzewa to terra wyglada na takie duze. Jak zacznie biegac - zrobi dwa kroki i jest na drugiej stronie. Ja uwazam swoje terra za zamale.

    Wysokosc 40cm tez raczej malo one kochaja sie wspinac ....

    Autorzy "Bearded Dragons and Frilled Lizards "Andree Hauschild i Dr Hubert Bosch polecaja dla P.vitticeps 150/80/80cm. To juz naprawde duze komfortowe terra. Mysle ze gdzies 140/60/50cm tez juz bedzie ok.

    Oczywiscie brodacze beda Wam zyl tez w terra 80/40/40 czy 60/40/40 ale chyba nie o to chodzi ...


  7. #7

    Re: Brodacz

    Mój wykopał sobie dziurę w jednym końcu terrarium, przekopał się pod ziemią (substrat kokosowy) na drugi koniec i wyszedł. Przysiągłbym że się uśmiechał szelma.

    Wracając do tematu, z jednej strony można uznać, że każde terrra jest za małe w porównaniu do środowiska naturalnego, z drugiej nasze brodacze ze środowiskiem naturalnym niewiele mają wspólnego. Dostępne mi źródła podają jako minimalne wymiary do chowu w domu (istotne rozróżnienie jak sądzę) 180 litrów dla dorosłej jaszczurki, 225 dla pary i 120*60*60 dla 3-4 osobników. Wynikałoby z tego, że wymiary podane przez firię są wystarczające, a podane prze Moby_ nie. Ale nie przesadzajmy, fakt że jeden wymiar będzie 8% mniejszy od książkowego nie oznacza, że zwierzęciu będzie źle. Najważniejsza jest fachowa i troskliwa opieka. Po drugie wysokość - agamy lubią się wspinać, ale nie są zwierzakami nadrzewnymi, istotne jest zapewnienie im 2-3 poziomów konarów na które mogą wejść, ale nie trzeba budować wieżowca. Wydaje się, że 40 cm przestrzeni jest aż nadto wystarczające.

    Cahir

    źródła (internet):

    Robert & Victoria Dachiu, Bearded Dragons and Other Creatures
    http://www.dachiu.com/

    A1 Reptiles
    http://www.a1reptiles.com

    Caring for an Australian Bearded Dragon - K. W. Tosney
    http://www.biology.lsa.umich.edu/res...le/BDcare.html

    Melissa Kaplan's Herp Care Collection
    http://www.anapsid.org/

  8. #8
    dr Robert
    Guest

    Re: Brodacz

    Ministerialne normy niemieckie (wg. Mindestanforderungen an die Haltung von Reptilien, 1997) dla Pogona wynoszą 5x4x3, gdzie cyfry oznaczają wielokrotność długości ciała (bez ogona). Norma jest dla pary tych zwierząt. Przy każdym kolejnym osobniku trzeba dodać 15 %. Czyli przy parce dorosłych np. Pogona vitticeps i długości ciała osobnika 20 cm potrzebne jest terrarium o wymiarach 100x80x60 cm. Zawsze podaje się w kolejności długość x szerokość x wysokość.


  9. #9

    Re: Brodacz

    Znalazłem ten dokument, ale z niemieckim u mnie nietęgo, stąd pytanie. W jakim zakresie te normy mają zastosowanie. tzn. czy dotyczą każdego pojedyńczego przypadku trzymania gada w terrarium, czy też tyczą się ferm , a może sklepów ?

    Cahir

  10. #10

    Re: Brodacz

    Poza tym, czy oni nie przegięli z temperaturą (50 stopni na wygrzewie) ?

    Cahir

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •