PDA

Zobacz pełną wersję : Zielone zrodlo Ca



Yoda
07-10-2011, 17:56
Mam pytanie do wybitnych, acz zyczliwych znawcow zywienia legwanow zielonych. Ktore zielsko zawiera najwiecej Ca i w dodatku jest naprawde w kolorze zielonym? A moze cos w dodatku ma slawne i pozyteczne proporcje Ca:P. Inne kolory zrodel wykluczone, Yoda wcina tylko zielone. Bez suplementow. I chyba nie tylko ja mam taki problem.
NIe mam wielkiego doswiadczenia okupionego wieloma probami i bledami, wole nie bladzic, jednak ile zrodel, tylez wersji. A moje zielone stworzenie czeka na diete cud, nie na moje sztuczki zywieniowe.
Czy awanture na temat szczawianow wywola haslo szpinak, ale z duza zaw. Ca?
Albo wytworne rosliny typu roszponka i rukola? Zawieraja cos wartosciowego poza akceleratorem biegu do miski?
Czekam z cierpliwoscia godna poczatkujacego hodowcy legw. i pozdrawiamy.Y

Rysiek
08-10-2011, 05:54
Tak na szybko mogę Ci podać następujące informacje: mniszek lekarski ( mlecz) stosunek Ca : P ( wapń-fosfor ) 2,5:1- 100g/174mg Ca
kiwi- 1,3:1-100g/40mg Ca
figi- 2,1:1- 100g/37? Ca
papaya 1,5:1- 100g/23mg Ca
morele 1,5:1-100g/17mgCa
jeżyny 1,5:1-100g/44mgCa
cukinia 1,2:1-100g/30mg
Wymieniłem to co miałem "pod ręką". Wiem, że są tu owoce nie zielone, ale to informacja dla innych czytelników. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Postaram się później znaleźć coś więcej . Idealne -mlecz,figi.

Alicja
08-10-2011, 07:43
Jak się ma działkę bardzo dużo liści nadaje się dla legwana np. groszku, winogron, truskawek, malin itd ...

Yoda
08-10-2011, 08:30
Dzieki, Rysiek.Y

Yoda
08-10-2011, 09:19
Dzieki, skorzystam z Ryskowych porad i pojade do jakiegos hipera zakupic figi, bowiem w centrum w-wy strasznie trudno o dzialke pelna lisci malin i groszku, zwlaszcza w pod koniec listopada. Ale od wiosny juz sie poprawie.Y
A co z ta roszponka i rukola? Albo ze szpinakiem (szczawiany, ale Ca?)? Mozna czy nie mozna? Tak lubimy oboje szpinak, a osteoporozy jeszcze sie nie nabawilam.A czy z takich ziarenek gorczycy, sluzacych jako przyprawa, wyhoduje sie rosline z liscmi do jedzenia? Czy ktos probowal?
Bede wdzieczna.

Rysiek
08-10-2011, 10:06
Te liście i wiele innych, o których napisała Alicja muszą znależć się w menu legwana. Ja napisałem jakie owoce i liście mają korzystny stosunek wapnia do fosforu i to tylko takie, które szybko mi udało się znaleźć. Są tabele żywieniowe, w których jest wszystko podane i jeśli te proporcje są odwrotne( Ca:P) to i tak jest to jadalne dla lega. Dlatego miedzy innymi podajemy wapno, aby to zrównoważyć. Na ogół te proporcje nie są tak korzystne jak w przypadku mleczy i fig. Pozdrawiam! Rysiek

Yoda
08-10-2011, 11:00
Ale skad wziac liscie malin i groszku w listopadzie? A wlasnie wrocilam ze swieza figa! Yoda jest cwaniak i kazdy podstep wapienny idzie na marne. Co jest z wapnem/na (suplement) i nie ma zadnego zapachu?Przeciez w naturze nie lykaja pigulek. Z lisci wcina cykorie, roszponke, rukole, liscie rzodkiewki, przerozne kielki, kalarepke, szpinak, MELISE. Nie wystarczy czy trzeba cos jeszcze?Nastepne pytanie mi sie urodzilo, czy melise mozna dawac w duzych ilosciach czy tez traktowac to tylko jako dodatek?
Czy hodujesz jakies zielska w zimie w domu w doniczce?
pzdr Y
Widzialam w zoologicznym sklepie jakies granule dla legow, suche i w roznych kolorach, niby pokarm, czy ktos/cos to zjadlo kiedys?
Pewnie zadaje straszne pytania i niektorym krew wrze, na prawde caly czas szperam w literaturze wszelkiego autoramentu, ale pytania wciaz mam.Sorki...

Alicja
08-10-2011, 12:49
Yoda (apropo - jedna z moich agamek ma tak na imię :))

Teraz już tych listków nie ma :( Zima to ciężki okres dla legwaniarzy.

Co do wapnia spróbuj tak - kup Calcium Panthetonicum weż tabletkę lub pół (jeśli to mały leguś to pół) i schowaj w czymś co lubi najbardziej - w kawałku owocu, zawiń w liść itp. Nawet nie poczuje, że dostał jakieś wapno.

Yoda
08-10-2011, 15:14
To musze kupic te piguly. Z proszkiem zawijanym w liscie prawie jak nalesnik nie wyszlo ani raz. Odmowa, zarowno z miski jak i z reki, na glodnego i na troche mniej.Charakterne te legwany. Dzieki.Y

Rysiek
08-10-2011, 15:17
Jeśli je banany to spróbuj między dwa plasterki lub inny "klejący" owoc. Rysiek

Yoda
08-10-2011, 15:26
Rysiek!!!Banany nie sa ani troche zielone!!! Zapomniales?! Ciekawe jak mi z figa jutro pojdzie, nie calkiem zielona ona. Najwyzej sama zjem. I najwyzej jakos mu w koncu upcham, chociaz nie chce ingerowac w jego twardy charakter i jego smocze ego. Zreszta wszystko po nim zjadam. Bynajmniej nie resztki, ale testowane i nie zaakceptowane specjaly.
To Calcium w pigulach to w aptece zakupie?W jednej gramaturze to wystepuje, czy jest wersja Junior badz dla starych?Pojade jutro i zakupie.pzdr Y

Yoda
08-10-2011, 15:28
Chyba wysle jakies fotki, bo juz glupieje od tych kluczy rozpoznawania plci.Na tej stronie, ktora podalas, te zdjecia, moj to jakis taki posredni. Ale problem, he he.pzdr Y

Fryta
08-10-2011, 15:31
banan jest extra bo ma maskujący smak i zapach. Stosuje sie go więc często w ogrodach zoologicznych do podawania leków. Nie tylko legwanom. :) To działa. Zazwyczaj.

Rysiek
08-10-2011, 15:34
Zapomniałem o kolorze ! Mój je kolorowo :-))). Calcium pantothenicum 0,1mg -50 tabl-ja daję po całej, ale leg jest duży, lub na zmianę pół tabletki Calcium vitrum+D3 ( droższe) 30 tabl. Co 4-5dni. No i UV. Pozdrówko! Rysiek

Yoda
08-10-2011, 15:40
Wlasnie, ZAZWYCZAJ. To tak jak z reklama chipsow- kurczakow popieprzonych czarnym pieprzem. Rosnie mi wielki indywidualista w szklarni. Moze kiedys bedzie mial wene albo kaprys i skusi sie na banany. Jakie wtedy zycie stalo by sie proste... Dla mnie...pzdr Y
Chyba jakos mu w koncu upcham, ciekawe czy bedzie mial mi za zle. Bo moj kot obraza sie na przyklad, za ingerencje w jamie ustnej w postaci podawania pigul na robale.

Nika
08-10-2011, 15:41
Witaj
Tu nt szczawianów i sałaty
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=5&t=5

a tu nt Rucoli
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=1502&t=1502

Co do zielsk w doniczkach to można bazylie, tymianek, oregano, majeranek. Ale na wysiew juz troszke za późno, marnie rosną. Można poszukać w supermarketach.

Pozdrawiam,

Yoda
08-10-2011, 15:45
Z doniczek z marketow wcina melise (ulubione zielsko), nie probowalam reszty, bo obawialam sie, ze jak taki silny aromat, duzo olejkow eterycznych, bedzie brzuszek bolal. A mozna i bazylie i tymianek i oregano?W duzych ilosciach?pzdrY

Nika
08-10-2011, 15:49
Raczej jako dodatek i jak masz mełe terra to gaktycznie może być za intensywny zapach, więc nie wstawiaj całych doniczek tylko po kilka listków.

Yoda
08-10-2011, 16:15
Terra duze, WSZELKIE zapachy w nim gina. To mnie zabraklo smialosci, ale sprobuje innych ziolek.pzdr Y

42d3e78f26a4b20d412==