PDA

Zobacz pełną wersję : Periplaneta australasiae (karczan australijski)



elOkaO
09-01-2014, 08:49
Moja mala hodowla periplaneta australasiae:)

elOkaO
09-01-2014, 08:50
next

elOkaO
09-01-2014, 08:51
next:]

elOkaO
09-01-2014, 08:52
no i to by bylo na tyle;)

Dark Raptor
09-01-2014, 11:17
Periplaneta - po polsku to przybyszka. Na podstawie zdjęcia trudno ocenić gatunek, wcześniej chyba wprowadziłem Cię w błąd i oznaczyłem go jako P. australasiae. Wydaje mi się jednak, m. in. na podstawie budowy przedplecza i jednolitego ubarwienia skrzydeł, że jest to zwykła przybyszka ameryakńska (Periplaneta americana).

Ale radzę uważać, bo ten gatunek może mnożyć się poza terrarium.

BTW. Fajne foty :-)

Foxtrott
09-01-2014, 11:19
ładne, ale niebezpieczne. jak zwieją(a mają do tego spory talent) to będziesz miał problem...
jesli chodzi o rozmnażanie to one zostawiają ookteki na ziemi. najlepiej je ozbierać i umieścić w ciepłym miejscu na lekko wilgotnym torfie. strasznie długo trzeba czekać u periplanet na młode, ale w końcu się wyklują:)

Foxtrott
09-01-2014, 11:26
wydaje mi się, że americana to to nie jest. miałem dość długo americanę i moje były nieco inaczej ubarwione(chyba, że u tego gatunku występuje znaczna zmienność barw).

Dark Raptor
09-01-2014, 11:32
Wczoraj miałem okazję oglądać hodowlę obu gatunków na Wydziale Entomologii Stosowanej na SGGW. Te okazy na zdjęciach mają dość wąskie przedplecze, jak u P. americana. P. australasiae miał szersze przedplecze i był wyraźnie ciemniejszy (choć to rzeczywiście może być kwestia zmienności barw). Jeśli samice przekraczają 30-34 mm, to jest to raczej P. americana. Ten gatunek jest nieznacznie większy. Innych cech raczej łatwo się nie wyłapie.

elOkaO
09-01-2014, 12:03
Dark Raptor napisał:

> Periplaneta - po polsku to przybyszka. Na podstawie
> zdjęcia trudno ocenić gatunek, wcześniej chyba wprowadziłem Cię
> w błąd i oznaczyłem go jako P. australasiae.

Wydaje mi sie (po przegladnieciu chyba wszystkich zdjec na googlach) ze faktycznie jest to P. americana gdyz zauwazylem ze u P. australasiae na bokach skrzydel sa jasne znaki a u moich tego nie ma, pozatym ogolna budowa ciala bardziej przypomina P. americana. Wczesniej zasugerowalem sie Twoja opinia i dlatego nie sprawdzilem w innych zrodlach ale teraz jestem raczej pewny ze to americana.

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc!

42d3e78f26a4b20d412==